Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Ses gelistirme, diyafram...

 1. #1
  Gitar Dersi Video
  Durumu: Seda Nur SAHiN çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Sep 2010
  Yer: Deutschland / Ulm
  Mesajlar: 354
  Beğendiği Mesajlar: 156
  111 Mesajına 244 beğeni yapıldı.

  Standart Ses gelistirme, diyafram...

  Sitede dolasirken birisi "ses nasil gelistirilir?" diye konu acmis biride cok güzel cevap yazmis. Bu bilgilerden sizinde faydalanmanizi istedim. okumanizi tavsiye ederim..

  "Konservatuar gerekli degil. Muzik tarihi en ufak bir egitim almadan kendini yetistiren dehalarla dolu. Ama hepsinin ortak noktasi kendilerini bu ise vermeleri ve deli gibi calismalari.

  Hedefin kulagini gelistirmekse "kulak egitimi" denen olayla ise baslayabilirsin. Bunun icin gitar, piyano, herneyse bir enstrumana ihtiyacin olacak. Su egzersizleri dene:

  1 )Bütün modlari teker teker önce calip, sonra söyleyerek zaman içinde ezberle. Mod derken Bati müziğinde temel kabul edilen Majör gamının türevlerini kastediyorum. Kolaylık olsun diye do majör gamını esas alırsak:

  Ionian: do-re-mi-fa-sol-la-si-do
  Dorian: re-mi-fa-sol-la-si-do-re
  Phrygian: mi-fa-sol-la...mi
  Lydian: fa-sol-la-si...fa
  Mixolydian: sol-la-si-do...sol
  Aeolian: la-si-do...la
  Locrian: si-do-re-mi...si

  (bu modlarin isimlerini ezberlemeye falan gerek yok, bilgi olsun diye yazdim)

  Kulağın alıştıktan sonra bu modlari istediğin her notadan başlayarak söyleyebilirsin. Her birinin farklı bir rengi vardır, büyük ihtimalle çoğunu grubunla yaptığın müziklerde hicbir zaman kullanmayacaksin, ama nasil bir gitarist degisik gamlari calmayi ogreniyorsa vokalistin de sesine hakim olmayi ogrenmek icin bunlari soylemeyi ogrenmesinde fayda var.

  2 )Ses araliklarini ogren. Ornegin do notasini calip soyledikten sonra o hala kulagindayken sol'u calmadan soylemeye calis (ilk baslarda biraz kopya cekebilirsin). Araliklari kulaginla tanimayi ogrendikce entonasyonunun da ilerledigini goreceksin.

  3 )Akorlari tanimayi ogren. Ornegin bir akor duydugun zaman minor mu, major mu, icinde yedili var mi tahmin etmeye calis. Bu da armoni kulagini gelistirir ve entonasyona yardimci olur

  4 )Göbeğini sal, poponu içeri çek, ayak parmaklarını aç, vücudunun üst kısmı bacaklarının vücuduna arkada birleştiği noktaya otursun.

  5 )Omuzlarını geri çek ama yukarı doğru çekme, aşağı doğal pozisyonunda otursun, ama kambur da durma.

  6 )Başın dik duracak, ancak çenen içeri dönük olacak. Genelde şarkı söylemesini bilmeyenler yüksek perdeye çıkabilmek için çenelerini ileri itip gırtlaklarını uzatmaya çalışırlar, ki bu çok yanlıştır. Yüksek sese çıkarken tam aksine çeneyi içeri doğru çekmek ve sesi diyafram-ense-alın ekseninden dik çıkarmak gerekir, oysa çeneni ileri itersen ses gırtlaktan kırılarak çıkar, bu da ses tellerine zarar verir. Ayrıca vücudun ve ses tellerin tam ısınmadan tiz söylemeye çalışma.

  7 )Başını boynunun etrafında yavaşça dairesel olarak hareket ettirerek boyun kaslarını gevşet, burnundan derin nefes al, ağzından bırak, sonra ağzını açabildiğin kadar aç, bir atın geviş getirmesi gibi dişlerini çıkart kapat, dilini dışarı sarkıt çek. Yüzünü buruştur düzelt. Bunu birkaç dakika yap.

  8 )Ağzını kapat, "hmmmm" yap ve uzatabildiğin kadar uzat. Bu hımlamayı yaparken burnun ile iki gözünün arasında kalan sinüs boşluğunun titreşmesini hisset. Amaç o nazal boşluğu titreştirmek. Zorlama olmasın, kafanın doğal olarak titreştiğini hisset.

  9 )Yine hımlama ile 1-3-5-8-5-3-1 nota çıkış-inişi Bunu yaparken yanında sana piyano ile ses verecek birisi olsun. Dikkat et, hımlama zorlanmaya başladığı anda daha yukarı çıkmayı bırak, zorlama. Bu zamanla gelişecektir.

  10 )Sesinin yüksek perdelere çıkmasını istiyorsan önce basa doğru inmeyi öğrenmelisin. Sesi aşağı indirmek daha zordur ama hiç olmazsa ses tellerine zarar vermez, oysa tize çıkayım derken ses tellerine zarar verebilirsin.

  11 )Basa ineceğim derken asla böğürme. Unutma, gırtlak zorlanmayacak. Gırtlakta bir zorlama hissettiğin anda söylemeyi bırakacaksın

  Bunları dene bakalım. Öyle ilk denemede bariz bir fark, ilerleme bekleme sakın. İlerlemeyi farketmek bazan birkaç ayı alabilir, sabırlı olman ve bu egzersizleri ihmal etmemen lazım. Benim tavsiyem bunları günde en az bir defa 15 dakika süreyle metodik olarak yapman. Fazla abartma, ama ihmal de etme. Günde onbeş defa yapmak kendini durup dururken zorlamaktan başka bir işe yaramaz (eğer belli bir seviyeye ulaşmadıysan tabii).

  Kilit kural: Zorlandığın yerde bırak, eğer zorlanıyorsan yanlış birşey yapıyorsun demektir. Vücudunu sınırınin ötesine zorlama. Sınırı zorlayarak öteleyemezsin, oysa sınıra yaklaşırsan sınır kendisini doğal olarak öteleyecektir, böylelikle sana gidecek biraz daha yer açacaktır. Oysa sınırı kırıp geçmeye çalışırsan kendine zarar verirsin, tam tedavisi geri dönüşü de çoğunlukla olmaz."


  "-Alıştırmalar ses tellerini yumuşatır: Ses telleri kullanılmadıkça gerginleşir. Bu yüzden performans öncesinde mutlaka ses açmak ve bunu gırtlağı distorte etmeden, natürel sesle yapmak lazım. (Aslında alıştırmalara performansın çok öncesinden başlamalı. Ses sık sık ısıtılmalı ve ses telleri çalıştırılmalı. Performanslar tek tük değilse bu temrin işini alışkanlık edinmek en iyisi.) Performans öncesinde ve sonrasında bir süre sigara içmemek en doğrusu.
  - Ses kendini sağlam biryerlere dayamak ister: Vücudun ve bünyenin gücü de önemli. Bünye güçsüz düştüğünde bunun sesinize direkt olarak yansıdığını görürsünüz. Dolayısıyla sesini ciddiye alan kendisine de bakmalı. (Ciddiye alan –mümkünse- performans öncesinde sex de yapmasa iyi olur. )
  - Alıştırmalar: Genel alışkanlığı örnekleyeyim: Bir klavyede, piano gibi natürel bir sesle, tek sesle başlanabilir: Duyulan ses ‘aa’, ‘oo’, ‘uu’, ‘ii’ (ve sessiz harfli başlangıçlar da katılabilir buna: ‘ma – me – mi - mo – mu’ vs) şeklinde sesi uzatarak yinelenebilir. La’dan başladınız diyelim, aşağı inerek ya da yukarı çıkarak basılan sesler yinelenerek gezilebilir. (Gezilen alan ses açıldıkça sınırlarına dek zamanla genişler.) Sonra iki sese geçersiniz: Diyelim ki birlikte do-mi bastınız, do ve sonra mi’yi ardarda söylersiniz ve bu şekilde ‘aa’lar ‘oo’lar filanlarla yine oktav oktav gezersiniz. Sonra üç sese geçersiniz: Doo-mii-sool, vs. Sonra da dörtlülere. (Konservatuara giriş sınavlarında dört ses basarlar ve bütün sesleri net olarak duyup duymadığınıza, söyleyip söyleyemediğinize bakarlar.) Bu temrinler ses için olduğu kadar kulak için de iyi. Temrin yaptıkça kulağınızın da giderek daha iyi duyduğunu, sesleri daha iyi ayırdedebildiğini görürsünüz: ‘Do-Mii-SolDiyez-Doo’, hatta ‘La-DoDiyez-Re-Sol-SiBemoool’ falan. That’s a nice challenge!
  - Nefes alıştırmaları: Özellikle vakit ayırmak gerekmez. Otobüs bekliyorken, yemek yapıyorken, kalorifer peteklerinin havalarını almak üzere dolanırken falan, akla geldikçe yapılabilir: Düzgün biçimde bol nefes alın ve tuttuğunuz o nefesi yavaş yavaş, titretmeden verin mesela. Veya kesik kesik verin ama bunu ani boşalmalara meydan vermeden, nefesi her seferinde aynı oranda vererek yapın. Bu egzersizler diyafram çalıştırır ve acayip faydalıdır. (Nefesi karnına almak ve göğsüne almak arasında da fark var, ama buna kafa yormamak sanırım daha iyi. Şarkı söylerken vücut nefesi ne zaman neresine alacağını zaten otomatikman ayarlıyor; fazla teknik düşünmek işin tadını kaçırabilir.)"


  "Sigara içicem de içicem" diyenlere birkaç öneri:
  Bal (hele de köy balı) ses tellerine çok iyi geliyor; yumuşatıyor ve besliyor. Her gün iri bir kaşık bal yuttuğunuzu düşünürseniz, etkisi uzun vadede müthiş olumlu.
  Olumlu etkisi en kısa vadede de görülebilecek bir alışkanlıksa (mesela performans öncesinde içilebilecek) bir 'ılık su-bal-kekik' karışımı olabilir; buna limon da eklenebilir. Gırtlağı yumuşatıyor, sesi parlatıyor.
  Sigara içen solist mutlaka spor da yapmalı. Sadece vücut egzersizi değil, akciğerler koşu gibi tempolu bir devinimle çalıştırılmalı.."


  "Yüksek performansla şarkı söyleyebilmek için bir kaç öneri:En tepedeki kural en az 10 saat uyku uyumaktır,uyku herşeyin başıdır.Şarkı söylemek için her ne kadar beyniniz sürekli boğaz bölgesine ve ses tellerinizin durumuna odaklansada bu psikolojiden biraz kurtulmaya bakın..normal hayatınıza devam edin yani.Performanstan en az 3 saat önce yemek yiyin ve ondan sonrasını (karnınız aç olsa bile,nasıl olsa sahnede açlık filan hissedilmiyor)sıvılarla,içebildiğiniz kadar su içerek geçirin..meyva sularından(taze sıkılmışlar dışında) uzak durun,çünkü onlar bir sürü gereksiz madde ve ses telleri için iyi olmayan şeker içerir..onun için sahneye çıkarkende yanınıza en az 2 litre su alın,ve olay sona erdiğinde hepsini bitirmiş olun..sahneye çıkmadan en az bir saat önce sesinizi açmaya başlayın,bu yöntem herkese göre değişebilir,kilit nokta bunu yaparken sesi yormamaktır..çok pes notaları kullanarakta ses açılabilir,avaz avaz bağırmanıza gerek yok...performansın ilk 3 parçasını sesinizi açmış olsanız bile çok dik olmayan parçalardan seçmeniz,olayın devamı için daha sağlıklıdır...şarkı söyleyeceğiniz gün ve öncesinde içki içmemeye bakın,sigara kullanıyorsanız sayarak için ya da hiç içmeyin..ciddi bir tiryakiyseniz hiç içmemezlik yapmayın,çünkü bu psikolojinizi direkt etkileyebilir...tavsiye edebileceğim vitaminler,yüksek enerji,rahatlık ve ses telleriniz için b vitamini(sürekli değil,kür şeklinde)ve sahneye çıkacağınız gün supradyn size enerji verir....sıcak içecekleri şekersiz,ılık ve içine bal koyarak tüketin..sabah uyandığınızda gözünüzü açmadan 2 kaşık bal yiyin,bu daha öncede yazılmış ama çok önemli bende yazayım dedim..
  Bütün bunların dışında yapmanız gereken ve işin diğer yüzde ellisini oluşturan şey söylediğiniz şarkıyı kalpten söylemek ve tamamiyle hissetmektir..bu oldukça yorucudur,bunuda kendinizi paralayarak,ve gaza gelip tamamen tekniği bir tarafa bırakarak yapmayın,çünkü ses telleri et ve kan dır ve tamiri oldukça zordur..."
  Kıpkızıl bir günesin önünde masmavi yelken gibidir hayat;
  Alır götürür seni bilinmeyen uzaklıklara,
  Sevda mavidir, mavi ise umut, gölgeler düşsede yüreğimin üstüne, o güneşi sakın söndürme!
  Eğer umut yoksa, yarınlar uzak kalır insana.
  Unutma ki; Bir "SEN" daha yok bu dünyada...

 2. Seda Nur SAHiN adlı üyemizin mesajı 18 defa beğenildi.

  alipala (14.05.11), Altay Dağlı (21.01.11), artun91 (21.01.11), Berkin Gürcan (21.01.11), blnhsyn (19.05.11), Burak Berker (21.01.11), dddeniz (02.02.11), Deniz Yanık (21.01.11), Emre İLPARS (08.05.11), flyflyfly (19.05.11), Harun ŞATIR (02.05.11), Mr. Salvatore (19.05.11), Mustafa Bursalı (21.01.11), Nirvana_7002 (04.03.12), relaXman (19.05.11), Serdar_84 (21.01.11), serhatkuru (21.01.11), WildRose (19.05.11)

 3. #2
  Gitar Dersi Video
  Durumu: Burak Berker çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Jun 2010
  Mesajlar: 692
  Beğendiği Mesajlar: 366
  137 Mesajına 202 beğeni yapıldı.

  Standart

  Güzel paylaşım olmuş , bide sesim güzel olsa denemek isterdim
  Ekipman:İbanez RG370DXL(DiMarzio The Tone Zone ve DiMarzio Air Norton modifiyeli)
  Yamaha APX700L
  Line6 POD HD400
  Edifier R2600 Speakers
  Roland RH-A7 Headphones

 4. #3
  Gitar Dersi Video
  Durumu: müge çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Jan 2011
  Yer: şura
  Yaş: 26
  Mesajlar: 47
  Beğendiği Mesajlar: 8
  9 Mesajına 13 beğeni yapıldı.

  Standart

  sağol , güzel bilgiler deniycem

 5. #4
  Gitar Dersi Video
  Durumu: artun91 çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Aug 2009
  Yer: izmir
  Yaş: 26
  Mesajlar: 201
  Beğendiği Mesajlar: 309
  51 Mesajına 70 beğeni yapıldı.

  Standart

  Paylaşım için teşekkürler.Ben kesin denerim bunu .

 6. #5
  Gitar Dersi Video
  Durumu: darkofdeath çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Sep 2009
  Yer: tekirdağ-kırklareli lüleburgaz
  Yaş: 31
  Mesajlar: 456
  Beğendiği Mesajlar: 111
  76 Mesajına 114 beğeni yapıldı.

  Standart

  bir de trub hikayesi var..
  sürekli trub, turup, turub ,tırıp ,trip .. diye hızlıca söylüyosun.. ağız egzerzisi olsa gerek
  eski bir vokal arkadaşım çalışırken görmüştüm.nedense merak edip sormadım
  doğru zamanı yanlış zamanda anlarsın...

 7. #6
  Gitar Dersi Video
  Durumu: Seda Nur SAHiN çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Sep 2010
  Yer: Deutschland / Ulm
  Mesajlar: 354
  Beğendiği Mesajlar: 156
  111 Mesajına 244 beğeni yapıldı.

  Standart

  Sarki söylerken zaman zaman nefes zorlugu yasiyordum. Bir kac egzersizleri düzenli bir sekilde yaptim ve inanilmaz faydasini gördüm. Kesinlikle deneyin.

  Alıntı turkishwind Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Güzel paylaşım olmuş , bide sesim güzel olsa denemek isterdim
  Sesim kötü diye bir sey yoktur. Egitilmemis ses vardir. Ama bu herkesin sesi güzel demek degildir. Egitim almak icin orta seviyede müzik kulagina sahip olman gerekir ve birde sesinin kendine has rengi de varsa iste bu ses islenmemis maden gibidir. Bu özelliklere sahipsen denemeni öneririm.. .
  Konu Seda Nur SAHiN tarafından (21.01.11 Saat 01:53 PM ) değiştirilmiştir.
  Kıpkızıl bir günesin önünde masmavi yelken gibidir hayat;
  Alır götürür seni bilinmeyen uzaklıklara,
  Sevda mavidir, mavi ise umut, gölgeler düşsede yüreğimin üstüne, o güneşi sakın söndürme!
  Eğer umut yoksa, yarınlar uzak kalır insana.
  Unutma ki; Bir "SEN" daha yok bu dünyada...

 8. #7
  Gitar Dersi Video
  Durumu: Burak Berker çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Jun 2010
  Mesajlar: 692
  Beğendiği Mesajlar: 366
  137 Mesajına 202 beğeni yapıldı.

  Standart

  Alıntı Nevbahar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sesim kötü diye bir sey yoktur. Egitilmemis ses vardir. Ama bu herkesin sesi güzel demek degildir. Egitim almak icin orta seviyede müzik kulagina sahip olman gerekir ve birde sesinin kendine has rengi de varsa iste bu ses islenmemis maden gibidir. Bu özelliklere sahipsen denemeni öneririm.. .
  Peki deneyelim bakalım
  Ekipman:İbanez RG370DXL(DiMarzio The Tone Zone ve DiMarzio Air Norton modifiyeli)
  Yamaha APX700L
  Line6 POD HD400
  Edifier R2600 Speakers
  Roland RH-A7 Headphones

 9. #8
  Gitar Dersi Video
  Durumu: Deniz Yanık çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Jul 2010
  Mesajlar: 430
  Beğendiği Mesajlar: 71
  76 Mesajına 111 beğeni yapıldı.

  Standart

  Gerçekten çok çok işime yarayacak bir yazı.Benim sesim biraz fazla bas.
  Ve çok çok baslara inebiliyorken tizlere çıkamıyorum.E malum birçok sınavda da(yetenek sınavları) piyanodan ses soruyorlar ve orta seslere bile zor çıkıyorum.Ne yapabilirim.Ses kulağım iyi,
  Duyduğum sesi verebiliyorum fakat bu sesleri duymama rağmen çıkamıyorum

 10. #9
  Gitar Dersi Video
  Durumu: Ahmet57 çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Nov 2010
  Yer: Sinop-Ayancık
  Yaş: 23
  Mesajlar: 5
  Beğendiği Mesajlar: 2
  0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

  Standart

  gerçekten cok guzel paylaşım tesekkurler..
  Ekipmanlarım:
  Gitar: İbanez Grg170-Dx ve Arenas Elektro Klasik
  Amfi:Marshal Mg10

 11. #10
  Gitar Dersi Video
  Durumu: Seda Nur SAHiN çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Sep 2010
  Yer: Deutschland / Ulm
  Mesajlar: 354
  Beğendiği Mesajlar: 156
  111 Mesajına 244 beğeni yapıldı.

  Standart

  Alıntı 97gazisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Gerçekten çok çok işime yarayacak bir yazı.Benim sesim biraz fazla bas.
  Ve çok çok baslara inebiliyorken tizlere çıkamıyorum.E malum birçok sınavda da(yetenek sınavları) piyanodan ses soruyorlar ve orta seslere bile zor çıkıyorum.Ne yapabilirim.Ses kulağım iyi,
  Duyduğum sesi verebiliyorum fakat bu sesleri duymama rağmen çıkamıyorum


  Bende alto bir sese sahibim. Tiz sesleri yeri geldigin bende zor cikara biliyorum. Ama üzerinede gitmiyorum. Sana tavsiyem sende pek ugrasma. Cünkü bilmedigin yanlis bir sesi cikartiyor olabilirsin. Bu sefer düzeltmesi zor olur. Bunun icin malesef kendi basina bir seyler yapamazsin. Kaliteli bir san hocasi var ismi Emre Yücelen Ses E?itim ve Profesyonel Yard?m bu siteden ses ile ilgili merak ettigi her soruyu sorabilirsin...
  Kıpkızıl bir günesin önünde masmavi yelken gibidir hayat;
  Alır götürür seni bilinmeyen uzaklıklara,
  Sevda mavidir, mavi ise umut, gölgeler düşsede yüreğimin üstüne, o güneşi sakın söndürme!
  Eğer umut yoksa, yarınlar uzak kalır insana.
  Unutma ki; Bir "SEN" daha yok bu dünyada...

 12. Seda Nur SAHiN adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

  TheBeatles (21.01.11)

Sayfa 1/2 12 SonSon


Hakkımızda

Hızlı Bağlantılar

Sosyal Ağlar

Facebook Twitter youtube