Close
Giriş Bilgileriniz

Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: KLASİK GİTAR sap ayarı ölçüsü

Gitar Dersi Video
    Durumu: buatuhan çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 1
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

Standart KLASİK GİTAR sap ayarı ölçüsü

Merhaba Arkadaslar;
    Gitarımın 6. teli 4 den sonraki perdelerde cızırtı yapıyor sap ayarı lazım herhalde. KLASİK gitarda sap ayarı ölçüsü nedir elektro gitar la aynımıdır 0.3mm? ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi verirmisiniz elektronunkiyle ilgili bir video var fakat klasikde farklımı olur ?

Gitar Dersi Video
    Durumu: mertgrkm çevrimdışı
    Yer: Türkiye'nin içinden, Ege'nin İ(ZMİR)ncisinden..
    Beğendiği Mesajlar: 318
    259 Mesajına 346 beğeni yapıldı.

senin yapacağın iş değil o , bir ustanın elinden geçmesi lazım ki bilmeyen birisi yapamaz
    Mert-Görkem
    İzmir-20

Gitar Dersi Video

mertgrkm arkadasım onemli olan benim yapmam alyans var hassas ölcü yapaçağım eletlerde var ayrıyetten götürdüm gitarcıya cızırtı yapıyor diye hiç bi sonuç yok yaptım dedi ama yapamadı kimseye yaptırmıcan kendi işini, en iyisi kendin halletmek

Gitar Dersi Video
    Durumu: mertgrkm çevrimdışı
    Yer: Türkiye'nin içinden, Ege'nin İ(ZMİR)ncisinden..
    Beğendiği Mesajlar: 318
    259 Mesajına 346 beğeni yapıldı.

Alıntı buatuhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mertgrkm arkadasım onemli olan benim yapmam alyans var hassas ölcü yapaçağım eletlerde var ayrıyetten götürdüm gitarcıya cızırtı yapıyor diye hiç bi sonuç yok yaptım dedi ama yapamadı kimseye yaptırmıcan kendi işini, en iyisi kendin halletmek
    valla ben şimdiye kadar klasik gitar sap ayarını kendisi yapabilen kimseyi görmedim, atölyede bir ustanın özel olarak ilgilenmesi lazım, çocuk oyuncağı değil bu hemen deneme yanılma ile yapayım, elektro gitarda deneme yanılma yaparsın bozsan bile 20 lira verip düzelttirirsin, klasik gitarda olay daha farklı, bir yerden kapağını açıpta alyanla çevirebileceğin bir şey değil..
    Mert-Görkem
    İzmir-20

Gitar Dersi Video
    Durumu: mk61 çevrimdışı
    Yer: Trabzon
    Beğendiği Mesajlar: 249
    278 Mesajına 481 beğeni yapıldı.

Kardeş onu kendin halledemezsin. Elektro ve akustik gitarlarda olduğu gibi truss rod olmaz genelde klasik gitarlarda. Hatta olanına rastlamadım. Bu yüzden elindeki alyan anahtarı bir işine yaramayacak. Cızırtı sorunun varsa telleri eşikten veya köprüden yükseltmeye çalış. Sorunun çok büyük ihtimalle çözülecektir. Benim katlanmış küçük bir kağıt parçasını eşikte cızırtı yapan telin altına koyduğum bile olurdu; çünkü bir müddet sonra köprü ve eşikte aşınmalar olabiliyor ve cızırtı başlayabiliyor. Eğer sende de durum böyleyse yeni eşik alırsın. Ha daha büyük problemler varsa götürürsün bir ustaya.
    Müzisyen olmak; bir şeyler yaratırken zevkten, o yarattığı şeyin farkında olamamak demektir.

Eric Clapton

Gitar Dersi Video

doğru diyosun her klasik gitarda yok ama yanlış anlama ama kaliteli olanlarda oluyor resminide atayım. kağıt olayını deneyeceğim hemen teşekkürler.
    http://e1301.hizliresim.com/15/t/jbxp5.jpg
    Konu buatuhan tarafından (25.01.13 Saat 05:55 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yanlış link.

Gitar Dersi Video

mk61 eyvallah arkadasım kağıt yöntemi için cızırtıyı büyük ölçüde kesti

Gitar Dersi Video
    Durumu: mk61 çevrimdışı
    Yer: Trabzon
    Beğendiği Mesajlar: 249
    278 Mesajına 481 beğeni yapıldı.

doğru diyosun her klasik gitarda yok ama yanlış anlama ama kaliteli olanlarda oluyor resminide atayım. kağıt olayını deneyeceğim hemen teşekkürler.
    http://e1301.hizliresim.com/15/t/jbxp5.jpg
    Hiç rastlamamıştım, rastlamış oldum. Yalnız üst seviye olup da truss rod olmayan klasik gitarlar da var; onu da belirteyim. Neyse, truss rod varsa gitarında sap ayarı da yapabilirsin tabii ama cızırtı sorununu giderebilmişsen gerek yok.

mk61 eyvallah arkadasım kağıt yöntemi için cızırtıyı büyük ölçüde kesti
    Rica ederim. Yalnız bahsettiğim gibi aşınmalar varsa eğer eşiği değiştirmeni tavsiye ederim. Şu halde, akort yaparken o kağıt parçasını tutman falan gerekecek. Sıkıntılı bir durum yani. Bu arada telleri gevşetip eşiği kaldırdıktan sonra eşiğin altına da kağıt koyabilirsin ama bunu yapacağına yine eşiği değiştirmeni tavsiye ediyorum.
    Müzisyen olmak; bir şeyler yaratırken zevkten, o yarattığı şeyin farkında olamamak demektir.

Eric Clapton

Gitar Dersi Video
    Durumu: lacoyste21 çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 6
    8 Mesajına 13 beğeni yapıldı.

klasik gitarlarda genellikle truss road(sap çubuğu ) bulunmaz .bu nedenle gitar telinin yüksekliğinin düşürülmesi için alt ve üst eşik zımparalanır.ancak senin gitarının problemi uzun süre sıcaklık değişiminde vs sebeplerle gitar sapının dış bükey şekil alması olabilir bu sebeple gitar klavyesinin tesviyeye ihtiyacı olabilir ya da tel gerilimi çok yüksek ya da düşük olmasından da kaynaklanabilir ya da gitar eşiklerinin aşınması nedeniyle olabilir. kesinlikle bir uzmana luthiere(gitar ustası ,telli çalgı ustası) götürmeni tavsiye ederim .

Gitar Dersi Video

bi süre idare etsinde önemi yok yani

Sayfa 1/2 12 SonSon
Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar