Kısa bir süre önce Helvete adlı Black Metal mağazasını açtın.Bana işlerin nasıl yürdüğü hakkında bilgi verebilirmisin? Kayıtların nasıl satıldı ve seni Extrem Black Metal’e hitap eden bir mağaza açmaya yönelten şey ne idi?

Helvete’yi açtık çünkü bu tür mağazalar kendime albüm almayı sevdiğim mağazalardır ve bu türde sadece birkaç trend death metal ve disko albümleri satan kötü mağazalar var.Bir kaç ay önce kapatmak zorunda kaldık.Çünkü bütün gazeteciler Count Grishnackh tutuklanması olayının peşindeydiler.Fakat başka bir yerde tekrar açacağız.Albüm satışları iyi.Fakat daha iyi gittiği oldu.

Euronymous Deathlike Silence Prodiksüyon ile çalışyordu,şimdi şunu sormak durumundayım;Sen vokal olmadan önce grup ne tür müzik sunuyordu? Bunun Black Metal olması gereklimi ve yakın gelecekte Darkthrone ile çalışacağın söylentisi hakkında ne diyorsun?

Ben sadece dünyadaki en iyi gruplarla çalışırım.Ve ideolojime göre ASLA trend için var olan bir grupla çalışmam.Bütün DSP grupları(Deathlike Silence Prodiksüyon) özel olacaktır.Çoğu markalar sadece bok yığınların genişletmek için ortalıkta geziyorlar fakat biz bütün bunların üzerinde olacağız.İnsanlar bir DSP yayını aldığında karanlık ve kalite konusunda en yüksek olanı aldıklarını bilirler.Sadece yaptıkları işe %100 inanan gruplarla birlikte çalışan bir prodüksiyon.Ben bir grupla birlikte çalışmıyorum eğer çalışmak istersem onların benim katılımımdan önce dünyanın en iyi grubu olduğunu düşünmeliyim.Darkthrone meselesine gelirsek onların Peaceville Prodiksüyon ile dört albüm için anlaşmaları var eğer bunu bozarlarsa pisliğe bulaşırlar.Yakın gelecekte neler olacağını hep birlikte göreceğiz.Kimse Darkthrone’un ne yapacağını bilmiyor ve ya var olcağını …

İlginçtir Tormentor Albüm’ü gün yüzü göremedi,şunu merak ediyorum yanlış giden şey ne idi ? Ve sıradaki konu sen Euronymous Dead’in ölü bedenini bulan kişisin eğer uygunsa bunun hakkında konuşalım.Arkadaşının cesetini görünce ne hissettin ve Dead’in ölü bedenin resimlerini çektiğin hakkındaki söylenti doğrumu ?

Ben EĞLENCE için bu işin içerisinde değilim.Tabi ki korkmadım.Her gün canlı bir cesede dokunmaya ve ya onu görmeye şansınız olmaz.Bu bir şeyler öğrenmek için çok önemlidir.Karanlık tarafla anlaşma yaparken HİÇBİR şey rahatsız,şeytani veya sapık değildir.

Euronymous Dead’in dünyadaki tüm trend ve yanlış Black Metalcilerden sıkıldığından dolayı yer yüzü üzerindeki yaşamına son vermeye karar kıldığını söyledi.Bu konu hakkında biraz daha açıklama yapmanı isteyeceğim…

Dead şeytani insanlar için şeytani müzik yapmak isterdi.Fakat tek gördüğü şey etrafta yürüyüş elbiseleriyle,şapkalarıyla,beyzbol ayakkabılarıyla barış ve aşk içinde gezen insanlardı.O bunlardan nefret etti ve zamanını bunlar üzerinde daha fazla harcamak için bir sebep görmedi.

Mayhem kült gruplar içerisindeki yerini aldı ve underground gruplarda buna saygı duydu.Fakat Mayhem’in bu şöhretle yoluna devam ettiği ve şu yıllarda yeni hiçbir şey yayınlamadığı gibi konuşmalar var Euronymous bu konu hakkında ne söylemek istiyor?

Bunu sorduğuna sevindim çünkü bu insanlar bir ay sonra ben bunu yazdığımda ÇOK utanacaklar.Çünkü bu dergi basıldığında MAYHEM’in yeni albümü çıkmış olacak.’’De Mysteriis Dom Sathanas’’ albüm kayıtlarını bitirmiş durumdayız.Sadece mixleyeceğiz.Buda birkaç gün içerisinde hallolur.Bu albüme altı yılımızı verdik.Hepsi yeni ve çok taze fikirler.Eski bokları kullanabilirdik örnek vermek gerekirse Cannibal Corpse’un yaptığı gibi fakat çok zamanımızı verdik çünkü bu albümün EN İYİ olmasını istiyorduk.İnsanlar ne konuştuklarını bilmiyor fakat görecekler ve bir sonraki albümü yapmak için 5 yıla ihtiyacımız olursa ihtiyacımız olan zamanı alacağız.Bu albümü dinle ne demek istediğimi anlayacaksın bu NORMAL sıradan bir albüm değil.Üzerinde çok sıkı çalıştık.Bir çok riff i aradan çıkardık sadece mükemmel olanları kaldı…

Bu doğru bu albüm dinlediğim en iyi albümlerden biri fakat utandırıcıdır ki yeni vokalist sesini Dead’in yaptığı gibi şeytani kullanmıyor…
Euronymous klasikleşmiş’’Deathcrush’’ albümünü tekrar yayınladı bunu yapmanızın asıl sebebi ne idi ?

İnsanlar yeni albümü beklerken onları beslemek için bir şeyler vermek istedik.Albümün orijinaline sahip olan bir çok insan var ve düşündüm ki neden hala bunu isteyenler elde edemesin…Bazıları bunun kötü olduğunu söyledi.Çünkü sadece eski gerçek fanlar buna sahipti.Şimdi trendiler bu albümün orijinaline sahip olabilecek.Tez şu ki sadece 40 kişi bu albümün orijinaline sahip olmayı hak ediyor ve diğerleri aşağılık kişiler.Bence albüme sahip olmayan daha fazla’’gerçek’’insan var (bu kelimeden ne kadar nefret ediyorum) yapılması gereken en doğru şeyin bu olduğun düşündüm.Bu albümü hala çok seviyorum şimdiki albümlerimiz daha farklı…Deneseydim bile asla yeni bir ‘’Deatcrush’’ yapamazdım.

‘’Deathcrush’’ yayınlanmadan önce Mayhem 2 demo yayınladı hadi onlar hakkında biraz daha tartışalım…

‘’Deatcrush’’ genel olarak diğer mini albümlerle aynı fakat ‘’Pure Fucking Armegeddon’’ düşünülürse biraz daha farklı artık demo yayınlamıyoruz ama birilerinin ihtiyacı olursa onlara hala satabiliriz.

Mayhem,Emperor,Burzum ve diğer birkaç Norveçli Black Metal gruplarının Fin Black Metal grupları ile bazı problemleri var ve ölüm tehtitleri bile gönderildi.Şimdi Euronymous’un bu konu hakkındaki görüşünü merak ediyorum?Kim doğru,kim yanlış gibi saçma bir dövüş yüzünden öldürmeye gerçekten hazırlar mı ?

Söylentiler saçma.Ben Impaled Nazarene’ye ölüm tehdidi falan yollamadım.Fakat biri benim adıma yapmış.Ben o grubu kategorize ettim ve onlara ya da başka Fin gruplara hiçbir karşılığım yok.Fin grupların müziğiyle ilgilenmiyorum bence fazlaca pislik ve kaos içeriyor.Atmosferik ve Melodik’i tercih ederim.Fakat son sorunun işaret ettiği gibi soğuk kandan olanları öldürme gibi bir problemim yok özellikle bununla yakayı sıyırabilirsem.Öldürebilecek başka insanlar var.Bu zaten olmuş bir şey ve bu açık,net sebepler için daha fazla konuşmayacağım.

Count Grishnackh Finlandiya’da aptal palyaçolardan başka bir şey olmadığından ötürü bizi suçluyor,gerçek Black Metal Grubu olarak söylenilebilecek kimse yok Euronymous’un bu konudaki görüşü ne?

Grishnackh’ın söyledikleri kendisini ilgilendirir. ‘‘doğru’’ olma ya da olmama konusunda daha fazla konuşmak istemiyorum,Bu kelime zaten gereğinden fazla kullanıldı.Dünyadaki çoğu grubun boktan ibaret olduğunu düşünüyorum.Kendini ‘‘Gerçek Black Metal’’ diye çağıranların geçmiş yılların birebir kopyaları olduğu çok belli.Fakat insanlar tabiki de değişebilir,sana doğru yada yanlış grupların listesini verecek değilim.İnsanlar gerçek ve ya olmayanı keşfederken bir çok kez aptal duruma düşmeleri konusunda kendilerini yargılamalılar.Ve şunu bilin ki bir grup kurmak için sadece corpse paint yapmak yeterli değil,gerçek ruha sahip olmalılar,müziğe kulak vermeliler.Eğer grup iyiyse sırtımda bir donma hissediyorum,biliyorum ki bu iş için yeterli hislere sahipler.En mükemmelden daha aşağısını kabul edemem.ve şunu söylemeliyim ASLA Church Of Satan fikirlerini savunan grupları kabul etmeyeceğim.Onlar birkaç özgür hayata aşık olan atheistler,bana tamamiyle ters geliyorlar.

2.Sayıda Count Grishnackh bize sadece gerçek Norveçli grupların Mayhem,Darkthrone ve Burzum olduğunu söyledi ve birkaç şuursuzca iş yapan s*kik çocuklar.Eğer bu üçü sadece gerçek üçlü ise İmmortal ve Emperor neden Norveç Black Metal’i etiketi altındalar ve diğer Norveçli gruplara ne demeli Thorns,Thou Shalt Suffer ve Satyricon…?

Tekrar söylüyorum Count kendi kelimeleri için kendi cevaplar vermeli her zaman Emperor ve İmmortal’ı desteklemişimdir.Tabiki buralarda birkaç sahte grupta var sana hiçbir isim vermeyeceğim.Sonuçta zaten kendin bulabilirsin.

Sıradaki konu Euronymous un inanç yargıları,öyleyse neden adamımızın konuşmasına izin vermiyoruz...

Ben boynuzlu bir şeytana inanıyorum.Kişisel bir şeytan.Ve Satanizm’in diğer tüm türleri saçmalık.Bazı insanların aptalca düşünceleriyle kalıcı bir barış yaratmak istemeleri ve bunu satanizm olarak çağırmasından nefret ediyorum.Ben çok d**** bir adamım ve ‘‘O’’nun ismini hor kullananlarla savaşacağım.İnsanlar kendilerini bireyci olmaya inandırmamalılar.Dinin ‘Köleleri‘ olmalılar, ‘İtaat’ etmeliler.

Biliyorum ölü biri hakkında kötü konuşmak aptalca fakat ben bu konuda Euronymous ile aynı fikirde değilim kim birinin kölesi olmak ister ki ? Şeytan ve Tanrı diye hiçbir s*kim yok her şey onun kendisi hakkında…
Birçok insan artık tonlarca grup barındıran Norveç sahnesine güvenmiyor.Şimdi Euronymus’a Black Metal mafyasındaki üyelerini korumasına izin verelim.Kimler trend peşinde olarak suçlandı? Organizasyonun patronu bu konuda ne söylemek ister?

Bazı insanların Norveç hakkında nasıl konuşabildiklerini anlayamıyorum.Öncelikle İmmortal satanist olmadığı gibi bir Black Metal Grubu’da değil.Bu onların kendi söyledikleri bir şey onlar Atmosfer ve Satanizm’in ruh hali içerisindeler.Onların yeni görünüşleri her zaman içinde oldukları şeyin içerisinde daha derinlere gitmelerine yaradı.Count Grishnackh OldFuneral’ de çalmasına rağmen oda aynıydı.Ve Old Funeral’de çaldığı zamanlar dahi sürekli Burzum için müzik yapıyordu.Bu ne konuştuğunu bilmeyenler için genel bir örnek.Ve dahası da var Darkthrone’un ‘‘Soul Side Journey’’ şarkısının sözlerini okuyanlar Satanist şarkı sözlerinin ne olduğunu bilir.Buda ‘‘Soul Side Journey’’in bir Black Metal albümü olduğu manasına gelmekte.Grupta diğer üyeleri kesinleştirdikten sonra değiştiler.Darkthrone asla elemanların birbirini tanımadığı bir grup olmamıştır.Bu biraz garip gelebilir fakat onlar aslında müzikal olarak hep başka yönlerde gitmek istediklerini keşfettiler ve her şey değişti ve bu Black Metal’in popüler olmasından önce gerçekleşti.Black Metal camiası değiştiklerinde onlardan nefret etti.Onların bu işi büyük paralar için yaptıkları tamamen saçmalık çünkü Peaceville Prodüksiyondan anlaşma yapıldığından beri 10.000
Dolar gibi az bir para almaktalar.Eğer Darkthrone hak etmeseydi onları asla desteklemezdim.Trendi olsalardı zaten dünyayı turlar ve MTV için videolar yaparlardı.İkisinin uzak ormanlara taşınmalarına ve yılda 2 kez görüşebilmelerine rağmen burada Büyük Black Metal Trendi hakkında konuşanlara söyleyeceklerim var.Eğer gözleri görmüyorsa çenelerini kapatsınlar.Biz albümü çıkmış 4 tane Black Metal grubuna sahibiz.Ve birkaç daha küçük garaj grupları.Ve beklide sadece 30 sıkı Black Metal fanımız var.Ve bu piçlerin 700 ila 1000 i Deicide gibi ticari Black Metal dinliyor.Darkthrone bu ülkede 5000 civarı satıyor.Albümlerin 30.000 sattığı İsveç’le nasıl karşılaştırabilirsiniz ki.Mayhem’in Norverç’te 20.000 sattığı gün,Burzumun her gün Mtv de çıktığı gün,ve Nuklear Blast'ın 8 Black Metal grubu ile anlaşma yaptığı gün trendden bahsedebilirsiniz.Bazı aptal insanlar her şeyi trend olarak görüyor.Eğer ürününden 10 tane satarsan bu onlar için yiyecek bir trend.

Bir önceki soruya işaret ederek belki bu sefer bu röportaj yapıldığında sadece 4 tane CD’si çıkmış BM grubu vardı.Fakat şimdi işler değişti şuna bir bak.Gorgoroth(bir albüm),Satyricon(iki albüm),Forgatten Woods(bir albüm),İsengard(iki albüm),Hades
(bir albüm) Ancient (bir albüm)Burzum (beş albüm)Darkthrone(beş albüm),Carpathian Forest(bir albüm)Emperor(iki albüm) ve Satanik olmayan,paganizmi,karanlık dipsiz ormanları,karlı dağları ve Viking mitolojisini konu edinen sürüyle grup Immortal,Storm,Ildfrost,Laver,Gehenna,Enslaved…A- lbüm yayınlayanlar arasında bütün bu grupları dinlediğim zaman Bathory gibi gruplardan esinlenmeler duyuyorum.Bu gruplardan kaçı Mayhemi’i etkiledi ‘’Bu eski tanrılar’’ olmasaydı Mayhem var olabilirmiydi?

Bunu söylemek çok zor.Şunu düşünüyorum ki eğer eski gruplar olmasaydı biz ilk şeytani grup olurduk.Fakat bilmiyorum.Venom bizim ilk büyük esinlenme kaynağımızdı.Sonra Bathory,Hellhammer,Sodom ve Destruction bizi bugün bulunduğumuz yere yönlendiren onlardır.Sound ımız çok farklı olabilirdi.Bu Venom,Bathory ve Hellhammer hakkında onlar eski şeytani gruplar fakat kimse Sodom ve Destruction’ı dile getirmiyor,onlar Bathory ve Hellhammer’la aynı zamanda ortaya çıktılar ve ilk albümleri pis kokan Black Metal’di.Kimse şimdi müziği bu şekide yönlendirmiyor.Bir çok Bathory kopyası var fakat Necronomicon haricinde Destruction’ın bir kopyasını duymadım.Bu eski tanrılar silindi gitti.Fakat ben yaşadığım sürece Mayhem silik bir grup olmayacak.Bir kaç şeyi değiştirebiliriz fakat karanlık her zaman var olacaktır.

Mayhem Obscure Plasma Records aracılığıyla The Memory Of Dead adlı bir live Lp yayınladı.Neden grup Stüdyo Lp’si yayınlamadan önce Live Lp yayınladı? Euronymous kayıt hakkında genel olarak ne düşünüyor?Ve albümün limitli versiyonunda olan iki stüdyo şarkısı hakkında ne söylemek istiyor?

Live albüm zaten uzun zamandır çıkmadı,yani ben bir tepki almadım.Fakat kendi açımdan bunu çok sevdiğimi söyleyebilirim.Evet stüdyo albümü geliyor fakat bu albümü bizim kontrolümüz dışında ayağa düşmemesi için yarı resmi olarak yayınlamak önemliydi.Stüdyo şarkıları 1990 yılından.bitmiş olarak bir şarkıdan fazlası yoktu.Diğer şarkı ‘‘Carnage’’ ‘PFA’ demosundan ve bu şarkıyı zaten 1985’te yaptık.

Obscure Plasma ile ilgili yapılan anlaşma nasıl ? Anlaşma sadece bir albüm için mi geçerli ve Obscure Plasma markası Mayhem’i hak ediyor mu ?Anlaşma nasıl gerçekleşti?

Bu sadece bir albümlük anlaşma.Obscure Plasma tüm albümleri satacak ve bütün parayı onlar alacak.Dönüşte Roberto(patron)DSP’de yayınlamam için bana grubu Monumentum’un orijinal bir kaydını bedava yollayacak.Roberto ile çalışmaktan çok memnun oldum.Albüm kapağı olağanüstü Obscure Plasma ile çalışmaya karar verdik çünkü onlara Monumentum anlaşmasından dolayı güveniyorum ve bu markayı sevdim.Bunun yanında çoğu yayının boktan olduğun düşünüyorum.The Sadist EP’si gerçekten güzel ve the Monumentum/Rotting Christ EP’si gelmiş geçmiş en iyi yayınlardan.Bu zekice.Obscure Plasma Mayhem’le çalışmayı hak eden birkaç markadan biri…Çoğu markadan teklifler aldık.Osmose,Decapitatet ve Earache gibi büyük markalar.Fakat hepsine hayır dedik.

Euronymous Black Metal’in yalnızca underground olması,para kazanılmaması ve büyük markalar ile çalışılmaması prensibi hakkında ne düşünüyor?Bunlara katılıyor mu yoksa bunların hepsi kıskanç piçlerin deli saçması mı diyor ?

Black Metalin yalnızca underground olmasına katılmıyorum.Eskiden bende böyle düşünürdüm.Fakat fikrimi değiştirdim.Underground kalmak,az ve sadece ‘gerçek’ insanlara satmak,para kazanmamak,hayranlarından daha büyük olduğunu düşünmemek yani her şey Hardcore’dan geliyor.Kimin ‘doğru’olduğunu kimin olmadığını nasıl anlayabilirdik.Birçok kendini ‘gerçek’ olarak çağıranlar ve sadece normal aptallardan ibaret olanlar...Venom gibi orijinal Black Metal grupları asla kabul edilmek için underground kalmak zorunda olmadı.Öyleyse biz neden olalım ki.Underground Hardcore insanları için bizi gömün ve kontrol edin manasına geliyordu(neyse ki bu eskidendi şimdi çoğu ortadan kayboldu.Fakat fikirleri hala yaşamaya devam ediyor).Bu kötü grupların iyi gruplarlar ile karşılaştırılabilmeleri için kötü bir bahane.Ve underground kalmak konusunda çığlık atanlar genellikle kötü müzik yapan ve büyüme şansı olmayanlardır.Düşünüyorum ki eğer şu an yaptığımızdan daha büyük Black Metal yapabilirsek.Ölümün ve Şeytanın dünyasında yüzlerce vahşi acı ve keder saçan askerler ile büyük bir gelişme kaydedebiliriz. Şu Punk ve MC insanlarına bir bak onlar bunun hakkında düşünmek zorunda değiller ve kendi dünyalarına,publarına,konser alanlarına sahip olacak noktaya geldiler.Kazanabileceğimizin en azını kazanırsak asla bu noktaya gelemeyiz. ‘’underground’’ fikirlerinden sıyrılmalıyız.Ama eğer insanlar sadece zengin olmak için Black Metal yapıyorsa bu tabi ki kabul edilemez(o zaman başka bir tür müzik tarzı seçmeliler)DSP’yi düşünce yollarımı ve benliğimi değiştirmediğim sürece büyük ve milyoner yapmayacağım.Eğer bir milyon Black Metal hayranı olursa çoğu aşağılık insanlar olacaktır.Fakat bunun yanında daha çok gerçek ve brutal insanlar olacak.Ne kadar büyürsek o kadar insanı bizim gibi düşünmeye yönlendirebiliriz.

Hepsi bu kadardı arkadaşlarım,fakat hala son yorumlar için zaman var.Zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim!

DSP’nin full kataloğu için bize yazın.Mayhem albümü şimdiden sipariş edilebilir.Bunun yanında DSP gruplarının T-shirtleride var.Fiyatlar için bize yazın.