Close
Giriş Bilgileriniz

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: şarkıların aldığı akorlar yardım...

Gitar Dersi Video
    Durumu: thedt çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

Standart şarkıların aldığı akorlar yardım...

arkadaşlar selim hocanın derslerinden anladığım kadarıyla ve genel edindiğim bilgilere göre
    çoğu şarkının genelde tek bir gamı oluyor
    o gam hangi notalardan oluşuyorsa o notaların adını alan akorun içerdiği sesler gamın içinde kalacak şekilde seçiliyor.mesela C majorü ele alırsa bu gamla çalınan parçada D akoru basılacaksa minörü basılıyor majorü değil çünkü major basılırsa Dmajor F# yi de içerdiğinden gamın dışına çıkılmış oluyor.major gamlarda II. III. ve VI. derecede minör akor basılırken; I. IV. derecede major akor basılıyor.yine minör gamlarda da bu mantıkla gamın dışına çıkmayacak şekilde akorlar seçiliyor.
    umarım doğru anlamışımdır.
    ancak bazı şarkılarda etüd yapmaya kalktığımda işin içinden çıkamadım
    mesela Demir Demirkan'ın iki şarkısına baktığımda;
    Gümüş adlı şarkısının akorlarının A, Bm, Em,F#,G, olduğu yazıyor nette
    Bu şarkıda A, Bm, Em ve G akorları D major gamı içinde kalırken F# işi bozuyor.Bana göre F# minör basılması gerekiyor ama tabda öyle belirtilmemiş.

Demir Demirkan'ın diğer bir şarkısı Aşk Var Ya'ya baktığımızda;
    A, Bm, C#m7b5,Em,F#,G,B7 akorları aldığı belirtilmiş.
    yine aynı şekilde F# in minör basılması gerekiyor diye düşünüyorum D major gamında olabilmesi için şarkının.
    ben yanlış bişeyler mi öğrenmişim yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum.bir yardım edebilirseniz sevinirim.

Hani benim olacaktın şarkısına baktığımızda A,Dm,Em akorları yazılmış. bu üç akorun sahip olduğu sesleri kapsayacak yine hiç bir gam bulamadım.
    Konu r00t tarafından (16.12.10 Saat 05:50 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: Arka arkaya mesaj atmak yasaktır.

Gitar Dersi Video
    Durumu: Harun ŞATIR çevrimdışı
    Yer: Antalya
    Beğendiği Mesajlar: 8
    17 Mesajına 44 beğeni yapıldı.

gam konusunu tyekrar tekrar izlersen anlarsın yanlışın var
    Şu Kahrolası Dilimi Kesin

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar