Close
Giriş Bilgileriniz

7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Gam bilgisi

Gitar Dersi Video
    Durumu: RaistEmre çevrimdışı
    Yer: Ankara
    Beğendiği Mesajlar: 11
    12 Mesajına 12 beğeni yapıldı.

Standart Gam bilgisi

Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim mrk ettiğim bir konusuyu size sormak istedim.Arkadaşlar solo atarken gamlardan nasıl yararlanıyoruz kafam çok karıştı örneklendirerek anlatırsanız cok sevinirim.

Gitar Dersi Video
    Durumu: Hermit çevrimdışı
    Yer: İstanbul / Halkalı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    8 Mesajına 78 beğeni yapıldı.

Çaldığın şarkının tonu ne ise o tondaki ses dizilerini istediğin gibi (şarkının türüne uygun olacak şekilde) kullanmak suretiyle yararlanıyorsun. Örnek David Gilmour Shine On You Crazy Diamond'un tonu Gm. Başka da örnek ver desen çıkmaz.

Gitar Dersi Video
    Durumu: Emre çevrimdışı
    Yer: Istanbul
    Beğendiği Mesajlar: 215
    79 Mesajına 232 beğeni yapıldı.

Mesela bir parça yapmak istiyorsun .
    Diyelim ki bir solo yazdın , onun önce gamlarını bulursun , gamlara göre ritim yazabilirsin.
    Tam tersi de olabilir ;
    Önce gamı belirleyip ritim yazarsın , daha sonra üzerine solo yazarsın.

Gam olayı da basitçe şudur.
    Ritim de , solo da o gamın içindeki sesleri taşımak zorundadır.

Gam derselerini izlersen öğrenebilirsin , veya Selim Hocam sana açıklayabilir...

Gitar Dersi Video
    Durumu: RaistEmre çevrimdışı
    Yer: Ankara
    Beğendiği Mesajlar: 11
    12 Mesajına 12 beğeni yapıldı.

Tşk ederim sağolun arkadaşlar

Gitar Dersi Video
    Durumu: <GuİtArCı_MeN> çevrimdışı
    Yer: Bursa
    Beğendiği Mesajlar: 6
    9 Mesajına 9 beğeni yapıldı.

saolun arkadaşlar bende bu konuyu soracaktım
    Hafız

Gitar Dersi Video
    Durumu: sedaquitar çevrimdışı
    Yer: Beyoğlu-İSTANBUL
    Beğendiği Mesajlar: 2
    12 Mesajına 19 beğeni yapıldı.

Gam kelime anlamı olarak gama, scala yani dizi demektir. Her dizi bir cümleden oluşur ve bu cümlenin belli kuralları vardır. Müzik bu kurallar çerçevesinde değerlendirilir. Buna Tonalite denir. Ama günümüzde Çağdaş Müzisyenler tonlara bağlı kalmayıp eser içinde farklı yürüyüşler yapıp müzik cümlesinin yani gamın yapısını bozabilirler. Buna da atonal müzik diyoruz. Armoni Kurallarının bilinmesi müzisyendeki doğaçlama yeteneğini arttırır. Bazen kalıplara bağlı kalarak kendiniz bir şeyler üretebilirsiniz. Mesela Em olan bir parçada Fa Diyez çalmazsanız akorla solo tınlamaz ve müzik kulağı çok hassas olmayan biri bile bunu ayırt edebilir. Majörlerden başlayıp minörlere yolculuk edebilirsiniz. O da yetmedi Buselik makamına) bakınız MFÖ

Yasaklı
    Durumu: Plunder çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 45
    20 Mesajına 24 beğeni yapıldı.

Bir şeyi doğru ifade edebilmek, doğru yazabilmek için doğru kelimeleri bulmalısın. Eğer yanlış yada eksik kelime kullanırsan cümlen bozulur, karşındaki seni anlamaz.

Gamda böyle birşey. Yazdığın solonun gamına uygun ritim yazmazsan ifade edemezsin kendini. Doğaçlama solo atarken gamlardan yararlanmak çok zordur. Yani klavye üstündeki notaları bileceksin hadi onu bildin hangi gamın hangi sese ait olduğunu bulacaksın falan çok iş. Arkada RE majörden ritim atarken sen hani perdenin re majöre ait olduğunu bileceksinki tak tak elin gidecek ona. Orası çok zor malesef.

Bu Konudaki Etiketler

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar