Close
Giriş Bilgileriniz

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Davulcular İçin Stratching

Gitar Dersi Video
    Durumu: ZeYN çevrimdışı
    Yer: İstanbul - Kadıköy
    Beğendiği Mesajlar: 155
    294 Mesajına 1.011 beğeni yapıldı.

Standart Davulcular İçin Stretching

Çok iyi biliyorum ki biz davulcular aramızda konuşurken hep çalmaya başlamadan önce ısınmanın öneminden bahsederiz ama iş uygulamaya gelince ne stüdyoda çalmaya başlarken ne de konser öncesi bu konuştuklarımızı uygularız. Üstelik bu konuda birçoğumuz sıkıntı da yaşamıştır. Benim de dahil olduğum birçok davulcunun parmaklarından ve dirseklerinden çoğu kez sakatlık yaşadığını biliyorum. Tabii ki insan kendi başına gelince araştırmaya ve öğrenmeye başlıyor.

Nasıl sporcular, dansçılar performanslarına başlamadan önce ısınıyor ve esneme hareketleri yapıyorsa onlara yakın (bazen daha fazla) fiziksel performans segileyen bizlerin de bu çok önemli noktayı atlamaması gerekiyor.

Konu hakkında benim de yanlış bilgiğim bir şeyi en başta düzeltmek istiyorum: Davul çalmaya başlamadan önce yapılan aerobik hareketlerle ısınmanın ve pad üzerinde ısınmanın faydası olmakla birlikte sakatlıkları önleyici bir faydası bulunmuyor. Doktorların ve fitness uzmanlarının üzerine basarak vurguladıkları nokta ise istisnasız esneme - gerilme hareketleri. Stretching egzersizlerini ise ısınmadan önce veya sonra yapmanız çok fazla fark etmiyor(ben ısındıktan sonra yapmayı tercih ediyorum).

Şimdi hem stüdyoda hem de sahne öncesinde çalmaya başlamadan hızlıca yapabileceğiniz birkaç stretching hareketi yazacağım. Esneme - gerilme hareketlerine ayıracağınız birkaç dakika ile prova sürelerinizin uzadığını ve sahnede daha rahat olduğunuzu göreceksiniz.

Parmaklar:
    Başparmaklarınızı esnetmek için elinizi yumruk yapın ve başparmağınızı kaldırın (otostop çeker gibi). Parmaklarınızı sıkmayın, rahat bırakın ve diğer elinizle başparmağınızı ekleminiz üzerinde hafif bir yanma hissedne kadar kendinize doğru itin. Bu esnemeyi 30 saniye boyunca yapın ve sonra ellerinizi değiştirin. Birkaç kez tekrarlamayı unutmayın.

Ellerinizi göğüs hizasında birbirlerine bakacak şekilde birleştirin. Ardından dirseklerinizi yere paralel hale getirip avuç içlerinizi birbirinden ayırın ve parmaklarınızı esnetmek için bileklerinizi aşağı doğru bastırın, avuçlarınızda esnemeyi hissedeceksiniz. 30 saniye boyunca yapın ve 30 saniye dinlendikten sonra tekrarlayın.

Her parmağınızı teker teker hafifçe karşıya çekin ve birkaç kez tekrarlayın.

Ellerinizi yumruk yapın, ardından parmaklarınızı açabileceğiniz kadar açın ve 5 saniye bekleyin. Birkaç kez tekrarlayın.

Bilekler:
    Kolunuzu ileri doğru uzatıp elinizi parmaklarınız yukarıya, avuçlarınız karşıya bakacak şekilde bilekten kıvırın ve diğer elinizle hafifçe kendinize doğru çekin. 10 saniye kadar bekledikten sonra diğer elinize geçin ve birkaç kez tekrarlayın.

Kolunuzu ileri doğru uzatıp elinizi parmaklarınız aşağıya, avuçlarınız size bakacak şekilde bilekten kıvırın ve diğer elinizle hafifçe kendinize doğru çekin. 10 saniye kadar bekledikten sonra diğer elinize geçin ve birkaç kez tekrarlayın.

Kollar:
    Ellerinizi göğüs hizasında birbirlerine bakar şekilde birleştirin. Ardından dirseklerinizi yere paralel hale getirip bu kez avuç içlerinizi birbirinden ayırmayın. 30 saniye yapın ve biraz dinlendikten sonra tekrarlayın.

Bir kolunuzu yukarı kaldırıp dirseğinizden başınızın arkasına doğru bükün. Diğer elinizle dirseğinizden tutup hafifçe bastırın. Bunu yaparken esnettiğiniz elinizin omurganıza değdiğinden emin olun. 30 saniye boyunca kolunuzu esnetin ve diğer kolunuza geçip birkaç kez tekrarlayın.

Sırt:
    Kollarınızı yukarı doğru kaldırın ve uzanabildiğiniz kadar uzanın.

Ayaklarınız dik pozisyondayken belinizi bükerek aşağıya doğru kollarınızı uzatın ve yere dokunmaya çalışın (bunu yaparken dizleriniz bükülebilir ama çok fazla bükmemeye çalışın). Bu hareket aynı zamanda bacaklarınızı da esnetecektir.

Ayaklar:
    Parmaklarınız duvarda, topuğunuz terde olacak şekilde ayağınızı bir duvara yaslayın ve hafifçe üzerine yüklenin. 30 saniye kadar bekledikten sonra ayak değiştirin ve birkaç kez tekrarlayın.

Kaynak: Drum&Bass Magazine 8. Sayı
    Konu ZeYN tarafından (10.02.11 Saat 01:59 AM ) değiştirilmiştir.

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar