Close
Giriş Bilgileriniz

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: DARK TRANQUILLITY – Where Death is Most Alive DVD

Gitar Dersi Video
    Durumu: Alexi_Laiho çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 405
    576 Mesajına 981 beğeni yapıldı.

Standart DARK TRANQUILLITY – Where Death is Most Alive DVD

İsveç güzel memleket. Bu kesin. Anlatılanlara inanmadım, gittim gördüm. Hakkaten güzel. Doğası olsun, insanı olsun, futbol takımı olsun (son yıllarda bozdular)… Bir de tabii müziği var. Bu müziğin en önemli mecralarından biri, Göteborg’un Billdal adlı bölgesi. Neden, çünkü bu ufacık ilçeden çıkan üç tane grup var ki yıllardır dinlediğimiz tonla şeyin kökenini oluşturuyorlar. Bu grupların genelde en geri planda kalanı, diğer gruplar tarafından bir ilhâm kaynağı olarak en az anılanı, hepimizin malûmu DARK TRANQUILLITY.

Grup neredeyse 20 yılı bulan kariyerini adam gibi bir DVD’yle kutlamak istemiş ve bu akça pakça şeyi çıkarmış. 2003 çıkışlı “Live Damage”dan memnun olmadıkları bilinen grup elemanları, bu sefer her anlamda çok iyi bir DVD yaparak DARK TRANQUILLITY’nin tüm kimliğini yansıtmaya çalışmışlar. Bakalım başarılı olmuşlar mı.

Güzel fotoğraflar barındıran ve tasarımı Niklas Sundin elinden çıkma hoş bir kitapçığı olan setimiz iki adet DVD’den oluşuyor. Bunlardan biri grubun 2008 Ekim’inde Milan’da verdiği konseri içerirken, diğer DVD’de ise 48 dakikalık bir DARK TRANQUILLITY belgeseli ve bir ton bonus materyal yer alıyor.

Konsere bakacak olursak grubun çok iyi hazırlandığını görüyoruz. Bir kere sahne ve ışıklandırma son derece güzel. Tüm konserde sadece sarı ışıklar kullanılıyor ve bu konserlerde pek de alışık olmadığımız renk sayesinde konserin kendine özgü bir atmosferi oluyor. Grup her albümünden parçalara yer vermişse de son dönemler biraz ağırlıklı elbet. Konserin benim için zirve anı THEATRE OF TRAGEDY vokalisti Nell Sigland’le söylenen Insanity’s Crescendo olsa da, seyircinin de desteğiyle her şarkı normalde olduğunun üstüne çıkmış. Başta Stanne olmak üzere tüm elemanlar gayet iyi performans sergilemişler.

DVD’mizin ikinci kısmıysa, “Where Death is Most Alive”ın ağır topu hüviyetindeki belgesel ve bonus materyal DVD’si.

Yakın bir zamanda yine bu sayfalarda bulabileceğiniz diğer bir DVD’deki belgeselin aksine, DARK TRANQUILLITY belgeselinde kimi sorunlar var. İçerik ve anlatılanlar açısından gayet doyurucu olsa da, özellikle dışarıda çekilen röportajlardaki ses bir hayli sorunlu. Öyle ki, DVD’nin başında Mikael Stanne tarafından söylenen ilk iki cümle neredeyse duyulmayacak kadar rüzgar sesine boğuluyor. Bence bu affedilecek bir şey değil. Mikael Stanne, Niklas Sundin ve Martin Henriksson’un Billdal sokaklarında dolaşarak verdikleri bu röportajlar, elemanlarımız mikrofona uzaktan kouştuklarında bayağı sorunlu olabiliyor. Dahası ve en kötüsü, elemanlar konuştuğu sırada arkada hep DARK TRANQUILLITY şarkıları çalıyor. Bu kesinlikle iyi bir fikir değil. Elbet konuşulanları anlıyorsunuz, ancak belgeseli başlatıp şöyle bir arkama kurulmuşken fondan çalan şarkıların canımı epey sıktığını söyleyebilirim. Ben bu filmi gruba dair bilgi almak için izliyorum, zaten yüz bin kere dinlediğim şarkılar konuşulanları bastırsın diye değil.

Yine de elemanlar DARK TRANQUILLITY’ye dair ne varsa bir bir anlatıyorlar. Güzel olan şeylerden biri, grubun kimi tarihsel anları kameraya çekmiş olması. Onlar o sırada metal adına önemli bir şey yaptıklarının farkında değillerdi elbet, ancak örneğin şimdi IN FLAMES vokalisti olan Anders Friden’in DARK TRANQUILLITY’yle olan ilk provasını kamerayla çekmiş olmaları çok güzel bir şey. Onun dışında, çaldıkları prova odası insanları rahatsız etmesin diye davulun üstüne çarşaf örterek çalmalarından tutun da, tek bir amfileri olduğu için provalarda tüm şarkıları iki gitarist için de ayrı ayrı ikişer kez çalıyor olmalarına dek (adamlar harmonik gitarın kralı, ama aynı anda çalamıyorlar) DVD’de sayısız ilginç an bulmak mümkün. Herkesin İngilizce konuştuğu DVD’de konuk olarak AT THE GATES vokalisti Tomas Lindberg de en az DARK TRANQUILLITY elemanları kadar konuşuyor.

Bonus materyaller ise grubun çektiği tüm klipler ve çoğu eskiler olmak üzere yirmiden fazla şarkının farklı konserlerden çekilmiş videoları.

Sonuç olarak “Where Death is Most Alive” sorunlarına rağmen DARK TRANQUILLITY adına yakışan bir DVD. Dediğim gibi ses konusunda kimi sıkıntılar ve bir de çok isabetsiz fon müziği tercihi var, ancak bugün ayılıp bayıldığımız pek çok şarkının bu adamlar daha sivilceli bebeyken yazılıp prova edildiğini falan görmek gerçekten güzel.

“İsveç’in yetiştirdiği en önemli futbolculardan biri olabilirdim. Gerçekten çok iyiydim. Milli takımda da oynardım. Ama ben bu yolu seçtim. DARK TRANQUILLITY davulcusu olmayı, çok çok iyi olduğum futbolculuk kariyerime tercih ettim.” – Anders Jivarp

Çıkış tarihi
    2010
    Şirket
    Century Media
    Kadro
    DARK TRANQUILLITY'ye giren çıkan herkes ve daha fazlası

Şarkılar
    DVD 1:
    Live in Milan, 31 Ekim 2008

DVD 2:
    Out Of Nothing - Belgesel
    Klipler
    Konser arşivi

Yasaklı
    Durumu: slash26 çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    2 Mesajına 2 beğeni yapıldı.

hocam lethe paylaşılmaz mı ya ,arkadaşlar dark tranquillitty in lethe parçasını kesinlikle dinlemelisiniz

Bu Konudaki Etiketler

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar