Close
Giriş Bilgileriniz

Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Müzik notaları nasıl bulunmuştur?

Gitar Dersi Video
    Durumu: darkofdeath çevrimdışı
    Yer: tekirdağ-kırklareli lüleburgaz
    Beğendiği Mesajlar: 111
    76 Mesajına 114 beğeni yapıldı.

Standart Müzik notaları nasıl bulunmuştur?

Müzik notaları nasıl bulunmuştur?

Müzikteki matematiksel gizemi keşfederek yazıya dökmenin ilk temeli Pisagor (Pythagoras, M.Ö. 530-450) tarafından atılmıştır. Biz kendisini okul sıralarından o meşhur dik üçgen teoremi ile hatırlarız ama Pisagor günümüzde ulaştığımız bilim seviyesinin babasıdır. O kendi devrine kadar gelişmiş bütün çalışmaları bir disiplin altında toplamış, geometri, aritmetik, astronomi, coğrafya, müzik ve tabiat bilgisi olarak ayrı ayrı bilim dalları yaratmıştır.

Pisagor bilimi, bilim için düşünüyor, bilimin uygulamak onu ilgilendirmiyordu. Bu nedenle 'bilgi seven' anlamındaki 'filozof' sözcüğünü ilk olarak o kullanmıştır. Pisagor tüm evrenin sayılar ve aralarındaki ilişkilere göre kurulduğuna inanıyordu.

Pisagor'un müziğin içindeki matematiği bir demirci dükkanının önünden geçerken keşfettiği rivayet edilir. Demirci ustasının demir döverken kullandığı aletlere göre değişik sesler çıkarması Pisagor'un ilgisini çekmiş, dükkanı kapattırarak ustaya çeşitli aletler kullandırmış, çıkan sesleri incelemiş ve kayıtlar almış.

Batı müziği 9. yüzyılın başına kadar notalamadan habersizdi. Eserler kulak yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılıyor, bu arada değişime uğruyor, zamanla unutulabiliyordu. 9. yüzyılın ikinci yarısında ilk notalama sistemi ortaya çıktı.
    Arezzo'lu Guido'nun (Gui d'Arezzo) notalama sisteminin seslerin yüksekliğini kesin olarak belirtmeye başlamasıyla büyük bir ilerleme kaydedildi. 11. yüzyılda notaların üzerine dizildiği beş çizgiden oluşan "porte"nin kullanılmasıyla notaların yüksekliği (do, re, mi,....) ve süresi (birlik, ikilik, dörtlük,....) kesin biçimde belirlenebilir hale geldi.

Aslında müziğin dört parametresi vardır: Yükseklik, süre, şiddet ve tını. Bunlardan ilk ikisi zamanla genel kabul gören bir takım işaretler sayesinde kağıt üzerine dökülebilmiş, şiddet ve tını ise notanın yanında ek kelimelerle belirtilmişler ve kısmen de yoruma açık bırakılmışlardır.

Çeşitli sesleri belirtmek ve bunların birbirlerine karışmasını önlemek için sesleri temsil eden notalara özel isimler verildi. Do, re, mi, fa, sol, la, si. İngilizce'de ve Almanca'da ise notalar harflerle gösterildi (C=do, D=re, E=mi, F=fa, G-sol, A=la, B=si-ing.-, H=si-alm.-).

Nota isimlerinden 'do'nun önceki ismi 'ut' idi. Sesli harfle başlayan bu isim, notaları sırayla söylerken tutukluk yaptırdığından 12. yüzyılda 'do' olarak değiştirildi. Almanya ve bazı ülkelerde 'ut' hala kullanılır.

'Si' hariç diğer notaların isim babası Gui d'Arezzo'dur. Arezzo bu adları Aziz Iohannes Battista ilahesindeki mısraların birinci hecelerinden alarak takmıştır. Yedinci notanın adı uzun zaman 'B' olarak kalmış, sonradan 13. yüzyılda Sanete Iohannes kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen 'si' adını almıştır.

Notalamanın keşfi ve gelişimi müzik pratiğine olağanüstü bir gelişme ortamı yaratmıştır. Notalama, icracıyı ezberden kurtararak hem müzik parçalarının uzamasına hem de çeşitli dönemlere ve ülkelere ait notalanmış eserlerin katılmasıyla repertuarın zenginleşmesine ve çeşitlenmesine imkan vermiştir. Nota sayesinde bir müzisyen bilmediği bir müzik parçasını icra edebilmek için tek başına yeterli bir hale gelmiştir.

Luzumsuz Bilgiler adlı kitaptan.
    doğru zamanı yanlış zamanda anlarsın...

2. darkofdeath adlı üyemizin mesajı 13 defa beğenildi.

Can Delibas (07.07.12), dependence (19.12.11), Ed Force One (21.12.11), Furkan Akdoğan (23.12.11), JesterDay (16.01.12), Les.Paul (17.01.12), mertgrkm (22.03.12), MertSoyler (17.01.12), oceans0ne (17.01.12), TaTaRoV (07.02.13), Umut Gerlevik (17.01.12), Wanted 3mperor (17.01.12), | Selim IŞIK | (17.01.12)

Gitar Dersi Video
    Durumu: dependence çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 34
    29 Mesajına 32 beğeni yapıldı.

Güzel bir konu çoğumuzun haberi yoktur sanıyorum teşekkürler

Gitar Dersi Video
    Durumu: Mehmmett çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 5
    12 Mesajına 20 beğeni yapıldı.

Teşekkür Ederim, Muhteşem Bir Konu Ama Bir Şey Merak Ettim Pisagor Nerede domuş?

Gitar Dersi Video

dependence
    evet bilgiyi sır olmaktan çıkarmak gerek. paylaşmak gerek. kitap cidden değişik şeylerle dolu. günlük hayatta aklımıza gelmeyen bir çok ayrıntıyı öğrenmiş oldum. hatta facebookta bununla ilgili bir sayfa kurdum. orda paylaşım yapıyorum. dileyene özel msj yoluyla atarım link. burda paylaşmak etik olmaz doğrusu.

Mehmmett
    psagoru antik yunanlı olarak biliyorum. isime bakılırsa eski yunanlı. nerede doğduğunu ise bilmiyorum araştırmak lazım.

Gitar Dersi Video
    Durumu: Mehmmett çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 5
    12 Mesajına 20 beğeni yapıldı.

Cevap Verdiğin için Sağol

Gitar Dersi Video
    Durumu: blnhsyn çevrimdışı
    Yer: İzmit/Kocaeli
    Beğendiği Mesajlar: 151
    13 Mesajına 17 beğeni yapıldı.

Bilim Teknik dergisinde de bu tarz bi makele vardı teşekkürler

Gitar Dersi Video

Alıntı blnhsyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilim Teknik dergisinde de bu tarz bi makele vardı teşekkürler
    senin resim de konuya uygun gibi gözüküyor

Gitar Dersi Video
    Durumu: Hazar Ozan çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 225
    250 Mesajına 563 beğeni yapıldı.

Alıntı Mehmmett Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür Ederim, Muhteşem Bir Konu Ama Bir Şey Merak Ettim Pisagor Nerede domuş?
    Pisagor asıl olarak İyonya'lı. Bu bilgiden yola çıkarsak iyonya ,İzmir ve Aydın(iki ilde dahil) arasına verilen isim gibi bir tanıma ulaşırız..
    Marifetler iltifata tâbidir, iltifatsız metaa zâyidir.

Hiçbirimiz ucuz mal alacak kadar zengin değiliz.

10. Hazar Ozan adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

darkofdeath (20.12.11)

Gitar Dersi Video
    Durumu: JesterDay çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 17
    30 Mesajına 33 beğeni yapıldı.

'Sanete Iohannes' yazmışsın oraya ama google ve türevlerinde o adamı bulamadım.Ama şunu buldum 'Sancte Iohannes' ki büyük ihtimal de orjinali bu.Bilginize...
    Hatta ve hatta 'Sancte Johannes' olmakla birlikte ismi Aziz John anlamına da gelmektedir.Niye takıldım ben bu kadar bu adama anlamadım ki [En sevdiğim nota si ve '13'. yüzyıl ]
    Konu JesterDay tarafından (16.01.12 Saat 11:43 AM ) değiştirilmiştir.

Gitar Dersi Video
    Durumu: Wanted 3mperor çevrimdışı
    Yer: Dünya
    Beğendiği Mesajlar: 101
    46 Mesajına 48 beğeni yapıldı.

Sayfa linki atarmısın dostum daha çok bilgilenelim)

Sayfa 1/2 12 SonSon
Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar