Close
Giriş Bilgileriniz

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Gitar Dersleri (Ankara)

Gitar Dersi Video
    Durumu: ichbincan çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

Standart Gitar Dersleri (Ankara)

Ankara'da çeşitli dershane ve kuruluşlarda 14 yıldır klasik gitar, akustik gitar ve elektro gitar dersleri vermekteyim. Sistem Müzik (kapandı), Bahçeli Sanat (kapandı), Çağlar Müzik, Kıvılcım Müzik, TOBB Üniversitesi, Evrensel Müzik(Eskişehir) ve SEM Müzik öğretmen olarak çalıştığım bazı yerler. Ders vermenin yanı sıra 1998 senesinden beri restoran, kafe, bar, otel gibi işletmelerde müzisyenlik yapıyorum. Stüdyo kayıtlarında, amatör müzisyen ve gruplara aranje ve enstruman çalımında destek oluyorum. Hayalet Nota adlı, Türkçe sözlü beste yapan rock grubumda, besteci, aranjör ve enstrumanist olarak çalışmalar yaptım. Grubumuzun parçalarını dinleyebileceğiniz internet adresi:

Klasik gitar dersleri için:

* Oturuş, gitarı tutuş, sağ el apoyando ve tirando teknikleri.

* Sol el parmaklarının birbirlerinden bağımsız hareket edebilmelerini, gitar klavyesi üzerinde düzgün basabilmelerini sağlayan çalışmalar ve ısınma alıştırmaları.

* Sağ el - sol el koordinasyonunu sağlayan çalışmalar, ısınma alıştırmaları ve P-İ-M-A alıştırmaları

* Nota çalışmaları ve uygulamaları.

* Do majör ve La minör tonlarında, diyez/bemol almayan basit parçalardan başlanıp öğrencinin gelebildiği ileri seviyelerdeki, Klasik Batı Müziği, kendi düzenlediğim Türk Halk Müziği ve bilindik bazı popüler parçaların çalışılmalarına kadar devam edilir.

* Armoni çalışmaları (Aralık kavramı, diyatonik armoni, gamlar, akorlar, çevrim akorlar, drop2 ve drop3 seslendirmeleri, dörtlü akor seslendirmeleri, vekil akorlar(chord substitutions), arpejler, 12 ölçü blues, marş armoni, V-I, II-V-I, I-VI-II-V kadansları, doğaçlama çalışmaları...)

* Bossa nova, reaggea, Bulerias, rhumba, swing gibi ritmlerle ilgili çalışmalar ve parçalar

Elektro gitar dersleri için:

* Elektro gitar, amplifikatörler, pedal donanımı hakkında tanıtım ve ön bilgi.

* Oturuş, gitarı tutuş, penayı kavrama çalışmaları

* Sol el parmaklarının birbirlerinden bağımsız hareket edebilmelerini, gitar klavyesi üzerinde düzgün basabilmelerini sağlayan çalışmalar ve ısınma alıştırmaları.

* Sağ el ve sol el koordinasyonu sağlayan penalı çalışmalar ve ısınma alıştırmaları.

* Nota ve tab okuma

* Alternate Picking, sweep picking, economy picking, legato ve tapping çalışmaları

* John Petrucci, Troy Stetina, Malmsteen, Paul Gilbert, Steve Morse, Ritchie Kotzen, Joe Satriani, Steve Vai gibi gitaristlerin konserlerinden, eğitim videolarından ve kitaplarından derlenen çalışmalar

* 5'li akorlar, power pozisyonlar, palm mute tekniği

* Temel akor pozisyonları: Majör, minör ve dominant yedili akorların temel pozisyonları, bu pozisyonlarla ilgili akor ve arpej çalışmaları.

* Başlangıç seviyesinde parça çalışmaları: Smoke on the water, Enter sandman, Seek and destroy, Fade to black, Sad but true, Master of puppets, One...vs gibi parçaların temel riffleri üzerine çalışmalar.

* Bareli akor pozisyonları: Daha önce çalışılan temel akor pozisyonlarından bare tekniği kullanılarak türetilmiş yeni akor pozisyonları, bunlarla ilgili akor ve arpej çalışmaları.

* Majör / Minör pentatonik pozisyonları, bend tekniği ve blues lickleri

* Daha önce riffleri ve akorları çalınan parçaların soloları ve ara ezgileri üzerine çalışmalar

* Armoni çalışmaları: Yukarıda, klasik gitarla ilgili yazdığım bölümde armoni ile ilgili açıklamaları yaptım. Elektro gitar derslerinde de aynı çalışmalar yapılacaktır.

* Bütün bu temel çalışmalar yapıldıktan sonra öğrencinin isteği doğrultusunda ileri seviye parça icraları ve bilgisayarda altyapı eşlikli jam session çalışmaları yapılır

Akustik gitar dersleri için:

* Akustik gitar da klasik gitar gibi dışarı ses verebilen bir enstrumandır ama bazı yapısal farklılıkları vardır. Telleri plastik değil, çeliktir. Sap, klasik gitara göre biraz daha incedir ve kasası daha büyüktür. Parmak kullanılsa da, teller çelik olduğu için genelde pena tercih edilir. Bu yüzden, klasik gitar ve elektro gitar derslerinde yapılan temel, teknik, nota/tab okuma ve armoni çalışmaları akustik gitar derslerinde de yapılır. Akustik gitar ile çalınmış ya da bu enstrumana uyarlanabilir parçalar ders repertuarımızda yer alabilir.

* Ayrıca, tek gitarla, eşlik ve ezginin bir arada çalındığı parça ve düzenlemelere yer verilir.

Derslerde kullandığım bazı kaynak kitaplar:

* Metodo Completo (Fernando Carulli, klasik gitar dersleri için)
    * Speed Mechanics (Troy Stetina)
    * Rock Discipline (John Petrucci)
    * Chord Progressions for Jazz & Popular guitar (Arnie Berle)
    * Jazz Theory (Mark Levine)
    * Scale Patterns / Chord Orbits / Arpeggios for Guitar (Don Latarski)
    * Bebop Bible (Les Wise)

Derslerde kullandığım bazı program ve yazılımlar:

* Guitar Pro
    * Band in a box

Genel olarak:

* Dersleri, Kızılay'a 15 dakika yürüme mesafesinde, Maltepe'de kendi evimde veriyorum.

* Ne kadar zamanda öğreneceğiniz konusu sizin çalışmanızla orantılı olduğu için bu soruya bir cevap vermeyeceğim. 2-3 ayda basit parçalar çalmaya başlayan öğrencilerim olduğu gibi yıllarca ders alıp hiçbir ilerleme kaydedemeyen öğrencilerim de oldu. Size verdiğim alıştırmaları evinizde tekrarladığınızda ve sistemli bir çalışma düzeni oturttuğunuzda çok hızlı şekilde gitardan güzel sesler çıkarmaya başlayacaksınız; bunun garantisini veririm.

* Benimle ilgili video, fotoğraf görmek ve daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yukarıda verdiğim myspace adresini ziyaret edebilir, email adresimden aratarak Facebook'tan da hakkımda bilgi sahibi olabilirsiniz.

* ichbincan@hotmail.com adresine mail atarak ya da Facebook'tan bana ulaşabilirsiniz.

Gitar Dersi Video
    Durumu: darkgitar88 çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 9
    38 Mesajına 42 beğeni yapıldı.

Arkadaşlar ben Can hocanın öğrencisiyim kesinlikle tavsiye ederim ankaradaki sayılı hocalardandır.

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar