Close
Giriş Bilgileriniz

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Bu Mod denen olay bitirdi içimdeki müzik aşkını, yardım lütfen

Gitar Dersi Video
    Durumu: benbakgul çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 3
    9 Mesajına 57 beğeni yapıldı.

Standart Bu Mod denen olay bitirdi içimdeki müzik aşkını, yardım lütfen

Merhabalar,

Gitar çalmaya yeni başladım, ama bir yandan da müzik teorisi ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Selim Hocam senden çok çok şey öğrendim, lakin mod olayı eksik kaldı.

Bu modlar konusunu benim kafam almadı maalesef. Notaları, aralıkları, gamları, akor kurulumlarını anladım, lakin modlarda tıkanıp kaldım. Bir kaç sorum olacak.

1) Örneğin doryan modu ve doryan gamı ayrı şeyler midir? Ayrı şeylerse modu ne işe yarar, gamı ne işe yarar?
    2) Örnekler hemen her kaynakta C Majör gamı üzerine kurulduğu için belki anlayamadım ama, mesela Db Majör gamı için bu modlar nasıl oluşturulur? Şu aşağıdaki karmaşanın kaynağı nedir acaba?

Db Majör Gam: Db - Eb - F - Gb - Ab - Bb- C - Db
    Db DoryanMod: E - F - G - A - B - C - D - E (Gerçi bu en iyi ihtimalle E Doryan olsa gerek ama bir yandan da bunun C Majörden 3. pozisyonu yani C Phrygian olma ihtimali de hiç azımsanacak gibi değil)
    Db Doryan Akor da bu bağlamda ne oluyor; E - F - Gb - A - B - C - Db - E mi yani.

Of kafam çok karıştı bir el atıverin lütfen, kaç gündür araştırıyorum bir türlü anlayamadım.

2. benbakgul adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

dylan (13.02.12)

Gitar Dersi Video
    Durumu: Delibey çevrimdışı
    Yer: Didim
    Beğendiği Mesajlar: 25
    20 Mesajına 352 beğeni yapıldı.

Kurs almanda fayda var bu konularda. Akorlar ile mod olmuyor. Mesela Dorian modu için örnek veriyorum. Do re mi fa sol la si do ya kadar geziceksin klavyenin her yerinden do notasından baslayıp farklı yerlerden çalısıcaksın dostum. Burada amaç klavye üstünde ki notaları öğrenmektir. Eğer Gebze ye yakınsan sana GÖSTEREBİLİRİM YARIM SAATİN İÇİNDE MATIGINI.

Ayrıca müzik aşkın da bnitmesin modlar ve gamları pratiğe dökmek yıllar alabiliyor. Ders çalısıyor gibi defter kitapta yazıp çizmek gerekiyor bnları.

İyi çalısmalar.
    Aykt Akçn

Gitar Dersi Video

Öncelikle teşekkür ederim. Haklısın kurs almak lazım, lakin namümkün vaziyetteyim şu anda böyle kendim kasmaya devam şimdilik. Gebze mi! Aramızda koskoca İstanbul varmış

Gitar Dersi Video
    Durumu: | Selim IŞIK | çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 1.236
    1.057 Mesajına 5.376 beğeni yapıldı.

birincisi gitara yeni başladıysan modlarla hiç bir işin olamaz. ben 20 yıldır müzikle uğraşıyorum tek bikez bile modlarla ilgili birşey karşıma çıkmadı. modal müziğe geçmeden normal ses dizilerini çok iyi sindirmek gerekir.yazdıklarından anladığım kadarıyla kafan tamamen karışmış. modlar en çok jazz müzikte kullanılır. çok kısa bahsedeyim.
    örneğin C D E F G A B C (biz bu gama C majör gamı diyoruz) modal müzikte ise C İonian deniliyor. aynı gamı D den çalarsak D E F G A B C D bu gamada D dorian deniliyor aynı gamı E F G A B C D E şeklinde çalarsak E phrygian deniliyor. olay budur.
    https://www.youtube.com/watch?v=__-tXk2oGvw

Özel mesajla genel sorular sormayınız. Sorunuz daha önce cevaplanmış olabilir veya videolarda bahsedilmiş olabilir. Öncelikle araştırın. Eğer bulamazsanız ilgili bölüme yeni başlık açın. Açtığınız başlığın linkini özel mesaj olarak bana atın ki o cevaptan bütün G.D.V faydalansın.

NEDEN İSTERKEN DENİZSİNİZ VERİRKEN DAMLA.

6. | Selim IŞIK | adlı üyemizin mesajı 3 defa beğenildi.

dylan (13.02.12), Taner ÜNER (29.08.10), thriller (15.07.09)

Gitar Dersi Video

Selim Hocam diyorsan ki lazım değil şu an itibariyle tamamen gündem dışıdır konu benim için ve anlık iç huzurumu sana ifade etmeye kelimeler bulamıyorum. Ben o zaman gamlara devam edeyim.

Gitar Dersi Video
    Durumu: | Selim IŞIK | çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 1.236
    1.057 Mesajına 5.376 beğeni yapıldı.

ilerde jazz a heves edersen dalarsın modlara. şimdilik hiçmi hiç gerek yok. ben onların isimlerini ezberlemeye bile üşeniyorum bizi ilgilendiren gamların hepsini videolarda anlattım onlara adapte olun. göreceksinizki karşınıza hemen hemen hiç,farklı bi gam çıkmayacak. örneğin heavy metal hemen hemen tamamen minör gam üzerine kurulmuştur.
    https://www.youtube.com/watch?v=__-tXk2oGvw

Özel mesajla genel sorular sormayınız. Sorunuz daha önce cevaplanmış olabilir veya videolarda bahsedilmiş olabilir. Öncelikle araştırın. Eğer bulamazsanız ilgili bölüme yeni başlık açın. Açtığınız başlığın linkini özel mesaj olarak bana atın ki o cevaptan bütün G.D.V faydalansın.

NEDEN İSTERKEN DENİZSİNİZ VERİRKEN DAMLA.

Gitar Dersi Video

Tamamdır hocam, zaten döne döne gamlarla ilgili videolarınızı seyrediyorum şu anda da, hatta tam şu dakika itibariyle kromatik dizileri anlatıyorsunuz.

Gitar Dersi Video
    Durumu: tracy06530 çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

hocam ben jazza başladım ne yapmamı önerirsiniz ???

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar