Close
Giriş Bilgileriniz

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Yeni gitar ses sorunu.Yardim Edin...

Gitar Dersi Video
    Durumu: thiokol çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

Standart Yeni gitar ses sorunu.Yardim Edin...

Selam arkadaşlar,
    Internetten ibanez rga42 gitar aldım.Gitar kutusunda,koruyucu poşeti ve üzerinde etiketleriyle geldi.Sap ve gövdesi tertemiz sorun yok.Ancak köprü manyetiği sap manyetiğine göre bayağı bir dışarda.Tam ölçmedim ama,örnek olarak sap manyetiği 0,5 cm gövdeden yüksek ise köprü manyetiği 1 cm yüksekte.İki katı fark var.Birde her iki manyetikte elle oynatınca sağa sola oynuyor.Benim merak ettiğim yeni ibanez gitarlarda manyetikler bu şekilde mi geliyor veya fabrika çıkışı herhangi bir ayar,entonasyon vs.mi yapılıyor.Yoksa benim aldığım gitar daha önce kullanılmış mı?

Başta test etmeden önce bu durumu önemsememiştim.Yeni detaylı deneme fırstım oldu.Amplitube ve Roland 4UX Ses kartıyla kullanıyorum.Distortionda sustainde seste dalgalanma oluyor ve sesler birbirine karışıyor.Örn 6.tele tek vuruyorum sorun yok fakat 6. ve 5. tellere aynı anda vurunca sesler birbirine giriyor ve dalgalanma oluyor.Yeni aldığım gitarda sorun ne olabilir?
    Daha önce klasik ve akustik gitar çalmıştım,ama ektro'da çok acemiyim.Lütfen yardım edin....

Gitar Dersi Video
    Durumu: Can Temtek çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 13
    138 Mesajına 155 beğeni yapıldı.

Dalgalanmanın sebebine cevap verebilirim anca. Cünkü kullanılmış gitar olup olmadıgını görmeden söylemek zor. Dalgalanma sebebi manyetik yüksekliğinden kaynaklıdır. O da manyetiklerin yanlarındaki vidalarla asagı yukarı alınır. Ancak düzgün yapmak gerekir, cünkü tonunu bozarsın yoksa. Dalgalanma manyetiğin tele yakın olmasından kaynaklıdır. Manyetiğin içindeki manyetik, teli kendine doğru çeker. Sende tele vuruş yaptığında ses dalgalanır.

edit: Bir şey daha diyeceğim. Manyetikler zaten tamamen sabit şeyler değildir gitar üzerinde. Sadece onun aşagı yukarı ayarlanmasını saglayan vidalar sayesinde orada durur.(ben böyle biliyorum) Onun dışında ellediğin zaman hareket etmesi normaldir.
    "Düşük volumeda Jem de, Stagg de aynıdır"
    "Başkalarının zevkleri, kendi zevklerine yön vermesin!" Can Temtek
    Bas gitarla takaslık veya satılık "Yamaha Pac 611 HFM elektro gitar ve Zoom G2nu elektro gitar prosesör"

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar