Close
Giriş Bilgileriniz

Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Gitarımı hayata döndürmeme yardım edin

Gitar Dersi Video
    Durumu: ilhack çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 2
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

Unhappy Gitarımı hayata döndürmeme yardım edin

Selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım
    Elimde markasını bilmedğim bir eski elektrogitarım var silinmiş yazılardan sadece x27 yazısını okuyabiliyorum gitar baya bi eski yanılmıyorsam benden yaşlı
    Sizin engin tecrübelerinizden yararlanarak tekrar eski haline döndürmek istiyorum yardım ederseniz çok sevinirm şimdiden teşekkürler

Gitar Dersi Video
    Durumu: Bertan KARAKAŞ çevrimdışı
    Yer: Antalya-Balıkesir
    Beğendiği Mesajlar: 544
    242 Mesajına 443 beğeni yapıldı.

Gitar yaşlı ama ne eksiği var,neresi arızalı?bunlarıda söylersen ona göre arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırlar.Öncelikle bence gitarı bir luthiere götür,telleri değiştirt(yaşlı dediğine göre baya paslanmış teller vardır)entonasyon ayarına bakarlar,fretleri,klavyeyi temizlerler.Genel bir bakım yaparlar ve eğer buzamana kadar sapasağlam kalmışsa o gitar,daha çok yıllar seni idare edicek demektir.Bendede aşşağı yukarı 35 yıllık bir klasik gitar var ve sadece eşiğin ve fretlerin değişmesi gerekiyor.Onun haricinde boyayı kafama takmazsam sapasağlam gitar.güle güle kullan,kolay gelsin.
    steelplectrum

3. Bertan KARAKAŞ adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

ilhack (10.07.09)

Gitar Dersi Video
    Durumu: cevizli_kadayıf çevrimdışı
    Yer: Adana...
    Beğendiği Mesajlar: 18
    21 Mesajına 39 beğeni yapıldı.

ewt steelplectrum abimin dediği gibi o kadar eski bir gitarsa sen uğraşma bir lüthiere götürmende fayda var ama gittiğinde de sor kaça patlar diye yoksa bazen fena patlayabiliyor ben söliim de...
    Üşenme,erteleme,vazgeçme...!

Gitar Dersi Video
    Durumu: deyht çevrimdışı
    Yer: İst
    Beğendiği Mesajlar: 6
    32 Mesajına 48 beğeni yapıldı.

Bende benzer şekilde babamın gitarını yaptırmıştım 3.5 sene önce kadar 100 lira tutmuştu. Fretler değişti ve genel bakım yapıldı. Ve halen taş

Gitar Dersi Video
    Durumu: ilhack çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 2
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

ilginiz ve önerileriniz için çok teşekkürler gitarın ağaç aksamı haricinde sağlam yeri yok gibi içindeki sistemin komple değişmesi lazım araştırdığm kadarıyla markası washburn olabilir kesin emin değilim ne kadara patlıcağı mühim değil yeterki gitar hayata dönsün boyası sağlam ama içindekilerde iş yok tekrar teşekküler ilginiz için.

saygılar...

Gitar Dersi Video
    Durumu: deyht çevrimdışı
    Yer: İst
    Beğendiği Mesajlar: 6
    32 Mesajına 48 beğeni yapıldı.

İç aksam dediğin zaten manyetik sistemi. Sapın içindeki aksam değişmez zaten. Eğer aşırı derecede oksitlenme yoksa potanslarda pek sorun olmaz. Yine tamir ettirmeden önce anlayan bir arkadaşa dosta birine göster derim. Fotoğraflarını koysan buraya biraz daha yardımda bulunabiliriz.

Gitar Dersi Video
    Durumu: birTURK çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 17
    21 Mesajına 78 beğeni yapıldı.

Gitarlar (Özellikle akustik kasalı) yaşlandıkça değerlenir arkadaşlar. Normalde el yapımı gitarlarda kullanılan ağaç en az 18-20 yıl bekletilmiş olması gerekir. (Tabi bu bizim 300-500 liraya aldığımız ustalar tarafından "limon kasa" diye tabir edilen gitarlar için değil. Bu tür gitarlar genelde 20.000 liradan başlayan fiyatlarla satılır.) Çünkü ağacın tam olarak kuruması için 18-20 yıl beklemiş olması gerekiyor. Bu kuruma bizim bildiğimiz anlamda kuruma değil yanlız. Bizim bildiğimiz anlamda ağaç kuruduğu zaman bile içine nem alır. Bu zaman geçtikçe azalır. Ve bir zaman gelirki bu nem alışverişi neredeyse durur. Ağacın tüm hücreleri ölmüştür. İşte asıl ağacın kuruması budur. Ancak bizim 100-200 liraya aldığımız akustik kasalı gitarlar fabrikasyon oldup, en kısa zamanda en çok üretme mantığına göre yapıldığından ağaca fırın kurutma uygulanır. Bombelenen yerleri preslenir. Hal böyle olunca ses bozulur. İşte bu yüzden uzun yıllar kalan gitar işçiliği kötü olsa bile yeni yapılmış, işçiliği iyi bir gitardan çok daha iyi ton verebilir.

Tabi bu akustik kasalı gitarlar için geçerli. Ancak masif kasalı gitarlarda bu çok daha az fark ediyor. Çünkü ağacın üzeri içeriye nem almayacak şekilde kapatılmış. Yinede azda olsa tonda bir iyilişme görülebilir.

Yani gitarın üstünden uzun yıllar geçmesi (iyi bakıldıysa) bir dezavantaj değil, aksine avantajdır...

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız şu sayfayı bir ziyaret edin; http://www.mygitar.com/forum/showthr...?t=6286&page=2
    Biz Akdenizliyiz.
    Webdetek.NeT
    Ülkene küfredeni dinleme!
    http://www.anti-soad.org/

9. birTURK adlı üyemizin mesajı 2 defa beğenildi.

Bertan KARAKAŞ (07.07.09), ilhack (10.07.09)

Gitar Dersi Video
    Durumu: Bertan KARAKAŞ çevrimdışı
    Yer: Antalya-Balıkesir
    Beğendiği Mesajlar: 544
    242 Mesajına 443 beğeni yapıldı.

Bilgiler için teşekkürler kardeşim.Gerçekten yararlı bilgiler vermişsin.Bizler nekadar sadece elimize gitarı aldığımız gibi çalmaya odaklansakta aslında bilinmesi gereken detaylar çok.Gitar için nemlendirici aparatlar var.Aslında işin bu tekniklerini öğrenirsek ensturmanlarımızın ömürlerini uzatabiliriz.Çok kaliteli olmasalarda torunuma kalsa hatıra hatıradır
    steelplectrum

Yasaklı
    Durumu: yasaklıkullanıcı çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 12
    18 Mesajına 19 beğeni yapıldı.

şu gitarın resmi yokmu bi bakalım merak ettim o kadar eski gitarı

MetoisT
    Durumu: SatanicaWars çevrimdışı
    Yer: dünya
    Beğendiği Mesajlar: 22
    67 Mesajına 174 beğeni yapıldı.

Evet bi resmine çekte ekle hatta gitarın her tarafını ince ince çek

Sayfa 1/2 12 SonSon
Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar