Close
Giriş Bilgileriniz

Sayfa 1/3 123 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Gitarda kullanılan ağaç türleri ve gitar yapımı

Gitar Dersi Video
    Durumu: Bertan KARAKAŞ çevrimdışı
    Yer: Antalya-Balıkesir
    Beğendiği Mesajlar: 544
    242 Mesajına 443 beğeni yapıldı.

Standart Gitarda kullanılan ağaç türleri ve gitar yapımı

Arkadaşlar,başka bir kaynaktan bulduğum bilgileri aktarmak istedim.İlginizi çekiceğini umuyorum.

Malzemeler
    " Ses tablası : Alman ladini (German spruce) veya Sedir (Red cedar)
    " Gövde : Hint pelesengi (Indian Rosewood)
    " Sap : Honduras maunu veya İspanyol sediri
    " Klavye : Abanoz
    " Akort mekanizması : Schaller Std. Hauser tip.
    Gitarlarımda kullandığım tüm malzemeler en üst kalite sınıfından olup İspanya'dan kendi ellerimle seçmekteyim. Tüm malzemeler gitarın güvenliği için yeterli süre bekletildikten sonra kullanılmaktadır.

Boyutlar
    " Skala uzunluğu : 650 mm
    " Ön eşikte sap genişliği : 52-54 mm
    " 12.perdede sap genişliği : 62-64 mm
    " 1.perdede sap kalınlığı : 22 mm
    " 10.perdede sap kalınlığı : 25 mm
    " Ön eşikte tel aralığı : 43 mm
    " Köprüde tel aralığı : 57 mm
    Bununla birlikte bu ölçüler müşteri tercihlerine göre değiştirilebilir.

Tasarım
    Gitar tasarım ve yapımında geleneksel metotlarla yeni teknik gelişmelerin ideal biçimde kaynaşması gerektiğine inanıyorum.
    Gitarlarımda; parlaklığı dengeyi ve ton zenginliğini kaybetmeksizin yüksek volüm hedefliyorum.
    Ses tablası ve gövde Peterson 490 Strobe tuner cihazla titizlikle akort edilerek en ideal ses kalitesi hedeflenmektedir.
    Gitarlar otomatik kontrollü sabit nem ortamında (50 % RH) montaj edilmekte ve böylelikle ömrü boyunca maruz kalacağı daha nemli veya kuru ortamlardaki nem stresine karşı koymaları garanti altına alınmaktadır.
    Rozetler her gitar için tamamen özgün olarak tasarlanmakta ve yapılmaktadır.
    Gitarlarımda geleneksel "gomalak" olarak bilinen "French Polish" cilası kalite ve estetik gözetilerek uygulanmaktadır.
    Gitarlarımın tamamında ön ve köprü eşiklerinde her tel için ayrı ayrı "intonasyon compensation" olarak anılan "intonasyon düzeltme" işlemi yapılmaktadır bu işlemin gitar intonasyonuna yaptığı katkı gitarlarımı deneyen tüm gitaristler tarafından onaylanmaktadır.

Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar

Ebony
    Abanozun yaklaşık 435 türü vardır ama bunlardan 20 kadarı piyasada kullanılmaktadır. Sert dokulu bir ağaç olduğundan fingerboard için tercih edilir. Yıpranmalara karşı dayanıklıdır yoğun paralel damarlardan oluşur. Aynı zamanda siyah rengi nedeniyle neck ağacıyla iyi bir kontras oluşturur ve fretleri iyi yakalar. Diğer sert dokulu ağaçlar gibi mevsim değişikliklerinde havadaki neme bağlı olarak dokuları sıkşır. Bu Sıkışma diğer ağaçlara göre daha yavaş olur. Abanoz kuruduktan sonra sabit kalır çünkü abanoz enine bir ağaçtır.

Indian Rosewood
    Elektrik ve akustik gitarda cok kullanılan bir ağaçtır. Abanoz ve bazı sert dokulu rosewood'lar kadar dayanıklı değildir ama büyük oranda sabit kaldığı için önemlidir. Neck üzerindeyken abanozdan daha hafif ama aynı boylamsal güce eşittir.

Maple - European Big Leaf
    Maple yaylı enstrumanlar ailesi için geleneksel bir ağaçtır. Oyma tekniğiyle veya dilimler halinde çalışılabilinir. Figürlerine göre fiyatlandırılmıştır.Curly figürü çeyrek kesitlerde daha çok göze çarpar; bununla birlikte birdseye ve quilted dilimli yüzeylerde kendini daha iyi gösterir. Figürlü maple'lar kendi arasında çok iyi iyi ve orta figür olarak sınıflandırılır.

Mahogany - African Honduran Sapele
    Honduran maunu Brazilya (swietenia) maununa eşdeğer az bulunan bir maun türüdür. Africa maununun Khaya cinsi ve Sapele'nin Entandrophragma cinsi Honduran maunundan daha ağır ve daha iyi dokulara sahiptir. Bu ağaçların tümü çalışma kolaylığı ve stabil kalması nedeniyle gitar için uygundur. Yanlık parçaları çevirirken parçadaki yoğunluk farkları nedeniyle güçlük yaşanabilir bu yüzden ıslatmadan çevirmek daha iyi sonuç verir. Renkleri açık pembe orta ve kızıl kahve tonlarındadır. Çeyrek kesitli yüzeylerde figür karakteristik çizgilerle içiçe geçmiş yoğun damarlar şeklindedir.

Black Acacia (Australian Blackwood)
    Sarı-kahve rengi ve genellikle düz damarlara sahip bu ağaç Rosewood'a mükemmel bir alternatiftir. Sesteki parlaklık ve derinlik maun'a yakındır. Tap tonlarda aşağı yukarı Koa ile aynı olmakla beraber daha iyi bir sound yakalandığı da söylenir.

Wenge
    Wenge Batı Afrika'da bulunan geniş ve düz gelişen bir ağaçtır. 1983 yılında ilk kez Don Muser tarafından gitar ağacı olarak kullanılmıştır. Indian Rosewood'a alternatif bir ağaçtır. Wenge'den oluşmuş bir settedamarlar yanlar ve sırt boyunca sıkı ve düzdür. Çikolata renklidir ve siyah damarlardan oluşur. Bu ağaç Indian veya Brazilian Rosewood kadar ağır değil sık dokulu sert fakat geniş gözeneklerle daha hafiftir.

Padauk
    Padauk ilk kesildiğinde açık portakal renklidir ama zaman geçtikçe oksidasyonla koyulaşır IndianRosewood' dan daha kırmızı bir tona ulaşır. Indian Rosewood'dan biraz daha sert ve ağırdır. Hepsinden aynı değerde iyi sırt ve yan olur. Stabilçalışma kolaylığı ve güçlü tonlar... Kolay kıvrılabilen ağaçlarla kıyaslandığındaçevrilmesi biraz daha güç olabilir.

Sitka Spruce
    Elastik ve dirençli olduğu için tercih edilir. Sıtka spruce kirlenme ve kötü kullanım söz konusu olduğunda diğer ses kapaklarına kıyasla daha dayanıklıdır. Akustik ve klasik gitarlarda kullanılabilinir. Renkleri beyaz pembe ve açık kahverengi arasında değişir. Üst kalitede enteresan renk varyasyonları görülür.

Western Red Cedar
    Geleneksel bir ağaç olmamasına rağmen özellikle klasik gitar yapımcıları için damarları nedeniyle popularitesini Sürdürmektedir. Bugün pek çok kalitesi yüksek klasik gitardasedir kullanılmıştır. Sedir yumuşaktır spruce kadar güçlü ve elastik değildir ama değişen hava koşullarından daha az etkilenir stabildir. Sıcak renkli düz damarlı temiz seslidir. Kızılkahveden çikolata rengine kadar değişen renkleri vardır. Renk varyasyonlarına göre derecelendirilir.
    steelplectrum

2. Bertan KARAKAŞ adlı üyemizin mesajı 3 defa beğenildi.

/Selim/Rock/ (07.06.13), rocker_gin (19.07.09), WildRose (18.07.09)

Gitar Dersi Video
    Durumu: eswebrez çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    6 Mesajına 6 beğeni yapıldı.

steelplectrum iyi çalışma olmuş yararlı bilgiler var gerçekten

Gitar Dersi Video

Teşekkür ederim.Bende başka bir kaynaktan buldum,hoşuma gitti.Sizde faydalanın istedim.Kolay gelsin herkeze
    Konu Bertan KARAKAŞ tarafından (22.02.09 Saat 08:14 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme
    steelplectrum

Gitar Dersi Video
    Durumu: dark_and_mixed çevrimdışı
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

cok guzel bir paylasim. .peki hangi sehirde yapiliyo bu gitarlar ne kadar mal oluyor ?
    Özgür. .

Gitar Dersi Video

Teşekkür ederim.Hangi bölgelerde yapıldığı konusunda benimde bilgim yok ama bende merak ediyorum.Mesela dünyanın en kaliteli kemanlarının soğuk iklimi olan bir bölgede sadece bir ağaç türünden imal edildiğini duymuştum.En güzel sesi o ağaçtan yapılan kemanlardan alınabildiğini ve bu benim çok ilgimi çekmişti.Gitar konusundada butarz birbilgi bulduğum zaman muhakkak burada paylaşacağım.Kolay gelsin.
    steelplectrum

Gitar Dersi Video
    Durumu: dark_and_mixed çevrimdışı
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

teşekkürler hocam. .
    Metin Türkcan'ın metaboyu da el yapımı diye biliyorum bu yüzden merak ettim
    Özgür. .

Gitar Dersi Video

Rica ederim.Metin TÜRKCAN'ın gitarının elyapımı olduğunu bilmiyordum ve o gitar gerçekten benimde çok hoşuma gidiyor.Sanki gitarın kenarları zımparalanmış gibi yani yıpranmış bir hava verilmiş gitara bencede süper.Hatta burada bilen arkadaşlar varsa danışmayı düşünüyordum o gitarın markasını bilen varmı diye
    steelplectrum

Gitar Dersi Video
    Durumu: Erkan Gumus çevrimdışı
    Yer: istanbul/pendik
    Beğendiği Mesajlar: 20
    132 Mesajına 176 beğeni yapıldı.

güzel paylaşım

Gitar Dersi Video
    Durumu: byrogue çevrimdışı
    Yer: İNÖNÜ
    Beğendiği Mesajlar: 25
    18 Mesajına 37 beğeni yapıldı.

Alıntı dark_and_mixed Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkürler hocam. .
    Metin Türkcan'ın metaboyu da el yapımı diye biliyorum bu yüzden merak ettim
    Evet metin türkcan ın gitar el yapımı ve onun için çok değerli

Güzel paylaşım için teşekkürler

Gitar Dersi Video

Rica ederim,ben teşekkür ederim arkadaşlar.Beğendiğinize sevindim.Daha ayrıntılı,gitar yapımıyla ilgili video,resim bulduğum zaman buraya ekleyeceğim.
    steelplectrum

Sayfa 1/3 123 SonSon
Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar