Close
Giriş Bilgileriniz

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: penam yok, parmaklarla nasıl ritm atıcam?

Gitar Dersi Video
    Durumu: Nyks çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

Standart penam yok, parmaklarla nasıl ritm atıcam?

Klasik gitar var bende. Selim hoca da videolarında klasik gitar parmakla çalınır diyor. O yüzden pena kulanmıyorum ama parmakla nası ritm atacam yahu?? Tırnakla mı parmakla mı , hangi parmakla vs vs?? yardımmm

Gitar Dersi Video
    Durumu: Bertan KARAKAŞ çevrimdışı
    Yer: Antalya-Balıkesir
    Beğendiği Mesajlar: 544
    242 Mesajına 443 beğeni yapıldı.

Kendi adıma yanıtlayayım.Şuan ben elektro çaldığım için pena kullanıyorum fakat tırnaklarımda biraz uzun.Klasik gitarı çalarken parmağa göre tırnağın tınısı daha güzel çıkıyor.Ama tırnağın kısa diye ritim atamayacağın anlamına gelmez,sadece ses biraz mat çıkabilir.Tırnaklarını biraz uzatırsan biraz daha rahat edersin.Ayrıca Selim hoca daha sonraki videolarda şu açıklamayıda yapıyor"klasik illaki parmakla çalınır diye bir kural yok,pena tekniğinide geliştirmek için penayla çalabilirsiniz"diyor.
    Konu Bertan KARAKAŞ tarafından (27.02.09 Saat 03:58 AM ) değiştirilmiştir.
    steelplectrum

Gitar Dersi Video
    Durumu: | Selim IŞIK | çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 1.236
    1.057 Mesajına 5.376 beğeni yapıldı.

son videomu izle nyks 47 no
    https://www.youtube.com/watch?v=__-tXk2oGvw

Özel mesajla genel sorular sormayınız. Sorunuz daha önce cevaplanmış olabilir veya videolarda bahsedilmiş olabilir. Öncelikle araştırın. Eğer bulamazsanız ilgili bölüme yeni başlık açın. Açtığınız başlığın linkini özel mesaj olarak bana atın ki o cevaptan bütün G.D.V faydalansın.

NEDEN İSTERKEN DENİZSİNİZ VERİRKEN DAMLA.

Gitar Dersi Video

Teşekkürler izledim. Lakin şu soru geliyor aklıma: Ben flamenco çalmak istiyorum ve gördüğüm kadarıyla flamenco da dört parmak da inanılmaz faal. Bu yüzden en başından beri parmak tekniklerine alışsam daha iyi değil mi? Yani elektroyla falan işim olmayacağı için ve penayla da flamenco imkansız gözüktüğü için işin başından parmak tekniklerini öğrenip onlarla alıştırma yapmam daha iyi olamaz mı? Yok yine de penayla başla diyosanız gidip bir pena alayım.

Teşekkürler

Gitar Dersi Video

Sen zaten tarzını seçmişsin,onedenle pena kullanacaksın diyebi şart yok elbette.Ozaman Selim hocanın verdiği egzersizleri bol bol,önce yavaş biçimde metreonomla giderek hızlandırarak çalışırsan parmaklarında hızlanacaktır.Tabi sağ el tırnaklarını biraz uzatman yeterli,çok uzun olursa yine zorlanırsın.Bu egzersizleride pena vuruşu gibi alt-üst düşünürsek i-m i-m sırayla yaparsan verim alırsın.Tabi bubenim fikrim.Ekleyecek arkadaşlarda vardır belki.Kolay gelsin.
    steelplectrum

Gitar Dersi Video

eheh saol. i m i m calısırken ıyı de hic bi parca oyle calınmıyo . az önce bi ritm kaptım ama.. işaret parmanın tersiyle asağ vuruyon sonra baş parmakla aşağ vurarak takip ediyon sonra yine bu işaret parmağıyla yukarı vuruyon. başardım mutlu oldum çalışmaya devam devam :P

Gitar Dersi Video

Başardığına sevindim.Ben ayrıca egezersizleri çalışırken i-m i-m olarak çalışmanı kastettim.Ayrıca böyle çalınan şarkılar var elbette yok değil.Çeker gibi çalarsan normal tellere vurarak buna "tirando"i-m i-m şeklinde vuruş yaptıktan sonra parmağını bir üst tele yaslayarak çalarsan bunada "apoyando"deniyor ve butarz çalınan şarkılarda var.Özellikle zaten sololarda işe yarıyor.Ama bende elimle ritim atarken dediğin gibi aşşağı doğru vuruşlarda işaret parmağımı,aşşağıdan yukarı doğru vuruşlarda baş parmağımı yani tırnağını kullanıyorum.Zaten geneldede böyle çalıyor herkez.Ama işin içine flamenko girince işin zor,çok çalışman lazımi,onun ritmi herşeye benzemez.Kolay gelsin.
    steelplectrum

Gitar Dersi Video

Saolasın. Sorun değil yaw müzikte ilk 25 sene zordur sonra kolaylaşıyo

Gitar Dersi Video

Aynen,doğru söylüyorsun
    steelplectrum

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar