Close
Giriş Bilgileriniz

Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Solo Yazma Hakkında Sorular

Gitar Dersi Video
    Durumu: KratoS çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 3
    1 Mesajına 1 beğeni yapıldı.

Arrow Solo Yazma Hakkında Sorular

Armoni ile bir kaç sorum var:

Soru 1 :

Şimdi La Minor Tonunda bir parçamız var buna sürekli La minor den doğaçlama solo atılmıyor ne kadar teknikte eklesem sıkıyor bir süre sonra.. Klavyeye dağıtsam başka yerlerden çalsamda bir Pink Floyd Comfortably Numb solosu çıkmıyor.

Ben şunu merak ediyorum acaba La Minor Gamından La Harmonik Minor(Melodik Minor , Kürdi , Hicaz ,Blues ) böyle gamlara geçip solo atılabilirmi armoni bozulurmu ??

Eğer böyle olmuyorsa bunların arızalarını alıp ( Farklı notalarını) gamıma ekleyip solo atsam.Heralde bunlardan önümüzdeki derslerde bahsediceksiniz..(cevaplarınızı bekliyorum)

Soru 2 :

Şimdi armonide aralıklar (intervals) diye bir konu var.( Nurhan Cangal Armoni kitabında bulabilirsiniz ayrıntılı olarak)
    Orada Uyumlu(Konsonans) ve Uyumsuz (Disonans) aralıkları açıklıyor ve hangisinin hangisine çözüldüğünü açıklıyor.Karar seslerinden bahsediyor ve her bir aralığın çözüldüğü
    aralıklar var,geçiktirme olayı vb...
    Sorum Selim Işık'a , hocam siz solo yazarken bunlara dikkat ediyormusunuz yoksa ben içimden geleni çalarım kitabı açıpta hangisi hangisine çözülüyor diye bakmam diyenlerdenmisiniz Zaten bunlara doğaçlamada dikkat etmek çok zor olur ben o anda şuna çözlür mü çözülmez mi diye düşünemem ki
    Bir açıklarsanız sevinirim...

2. KratoS adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

f_bgbs (31.08.09)

Gitar Dersi Video
    Durumu: | Selim IŞIK | çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 1.236
    1.057 Mesajına 5.376 beğeni yapıldı.

hesapla kitapla solo yazılmaz.hesapla kitapla düzenleme yapılır.müzisyen solo(melodi) yazar.bunun iyiliği kötülüğü başarısı müzisyenin yeteneğiyle alakalıdır.çok hızlı gitaristler vardır.ama bir tane güzel solo yazamamışlardır.tam tersi hiç iddiası olmayan gitaristler vardır küçücük bir melodiyle müzik piyasasını ayağa kaldırırlar.yani kısacası solo yazarken aralıktı gamdı düşünülmemelidir.hoşuna gidiyorsa yazdığın melodi bitmiştir.iş ondan sonra başlar.o yazdığın soloya kullanacağın armoni (akorlar ve çift sesler gibi)bu bilgiyle olacak birşeydir.bende bunlardan bolca bahsettim.can alıcı konuya gelmek üzereyim.ama sakın hoca bi bilgi verecek biz solo yazmaya başlayacağız gibi bir hayale kapılmayın.kimse güzel beste yapmayı güzel melodi yazmayı öğretemez.bu kişinin yeteneğidir.biz sadece çalışma ve algılama prensiplerini öğretebiliriz.yaratıcılık kısmı kişinin kendi yeteneğiyle alakalıdır.hemen bir örnek verecek olursak.sezen aksu bu ülkenin en iyi bestecilerinden biridir.bulduğu melodileri yıllarca zevkle dinledik.peki sezen aksu müzisyenmidir,hayır.hiçbir enstruman çalmayı bilmez nota bilmez.peki bu ne demek.demekki üretmenin müzik bilgisiyle alakası yok.peki müzik bilgisi ne yaptırır.müzik bilgisi sezen aksunun yaptığı besteyi düzenletir armonisini ritimlerini ortaya döker.buda kişiden kişiye değişir.onno tunç un yaptığı düzenlemeyle dumanın yaptığı düzenleme farklıdır.(herşeyi yak). eğer iyi bir düzenlemeci olmak isterseniz.ses aralıklarına armoni konusuna ve ritimlere kesin bir hakimiyetiniz olması gerekir.çok müzik dinlemiş müziği kavrayarak dinlemiş olmanız gerekir.hayal gücünüzün üst düzeyde olması gerekir.yoksa her yaptığınız düzenleme birbirine benzer.ama dediğim gibi bunlar eğitimle geliştirilsede.size melodi yazmayı kimse öğretemez.
    https://www.youtube.com/watch?v=__-tXk2oGvw

Özel mesajla genel sorular sormayınız. Sorunuz daha önce cevaplanmış olabilir veya videolarda bahsedilmiş olabilir. Öncelikle araştırın. Eğer bulamazsanız ilgili bölüme yeni başlık açın. Açtığınız başlığın linkini özel mesaj olarak bana atın ki o cevaptan bütün G.D.V faydalansın.

NEDEN İSTERKEN DENİZSİNİZ VERİRKEN DAMLA.

4. | Selim IŞIK | adlı üyemizin mesajı 16 defa beğenildi.

blnhsyn (26.08.10), couger (25.02.10), Delibey (01.09.09), Erkan Urel (02.11.09), furkan996 (11.07.11), f_bgbs (31.08.09), Judas (02.11.09), KratoS (31.08.09), Matthe (02.11.09), Nirde (16.09.10), Onur Çil (02.11.09), RdSr (20.12.09), sytme (31.07.11), Telecastrr9724 (14.11.10), ugury943 (11.02.11), ylmzbrhm (02.11.09)

Gitar Dersi Video
    Durumu: KratoS çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 3
    1 Mesajına 1 beğeni yapıldı.

teşekkürler hocam. Peki 1. sorunun cevabı nedir yani "gama istediğini ekle önemli olan kulağa hoş gelmesi " demek mi istediniz ?

Gitar Dersi Video
    Durumu: | Selim IŞIK | çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 1.236
    1.057 Mesajına 5.376 beğeni yapıldı.

aynen öyle.kulağına hoş geliyorsa nasılsa ona bir kılıf uydurulur genelde şarkılarda sabit bir gam olmasına rağmen arada kromatik geçişler ve geçici nota değişimleri olabilir.dediğim gibi melodi yazmanın bi kuralı olmaz.
    https://www.youtube.com/watch?v=__-tXk2oGvw

Özel mesajla genel sorular sormayınız. Sorunuz daha önce cevaplanmış olabilir veya videolarda bahsedilmiş olabilir. Öncelikle araştırın. Eğer bulamazsanız ilgili bölüme yeni başlık açın. Açtığınız başlığın linkini özel mesaj olarak bana atın ki o cevaptan bütün G.D.V faydalansın.

NEDEN İSTERKEN DENİZSİNİZ VERİRKEN DAMLA.

7. | Selim IŞIK | adlı üyemizin mesajı 2 defa beğenildi.

sytme (31.07.11), _constantine_ (04.08.11)

Gitar Dersi Video
    Durumu: metallica çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 9
    26 Mesajına 48 beğeni yapıldı.

hocam şimdi sezen aksu aklındaki melodiyi mırıldanıyor onuda bir müzisyene söylüyor oda enstrumandan çıkarıyor?degilmi?

Gitar Dersi Video
    Durumu: metallica çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 9
    26 Mesajına 48 beğeni yapıldı.

vay be .gitara başladığım ilk gün aklıma geldi.herkes yetenek lazım bunu çalabilmek için derdi.enstruman çalmak teknikler v.b öğrenilir.beste yapmak ve kişinin hayal dünyası asıl olan yetenekşimdi anladım.üretmek=yetenek.

Gitar Dersi Video
    Durumu: mahmutbilge çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 75
    19 Mesajına 33 beğeni yapıldı.

Ben kendim güzel sarkilar yaziyorum arkadaslarim begeniyorlar, melodiler tasarliyorum islikla yada agzimla cikariyorum ama ayni melodiyi gitarla calamiyorum sizce bu durum gitar calmayi iyice ögrendikce düzelir mi ?

Gitar Dersi Video
    Durumu: RADQN çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 57
    25 Mesajına 34 beğeni yapıldı.

selim hocam sağolun

O Şimdi Asker C* !
    Durumu: ylmzbrhm çevrimdışı
    Yer: izmir/bornova
    Beğendiği Mesajlar: 145
    111 Mesajına 199 beğeni yapıldı.

Alıntı mahmutbilge Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben kendim güzel sarkilar yaziyorum arkadaslarim begeniyorlar, melodiler tasarliyorum islikla yada agzimla cikariyorum ama ayni melodiyi gitarla calamiyorum sizce bu durum gitar calmayi iyice ögrendikce düzelir mi ?
    işte seninki yetenek oluyor, düzenleme işi de bilgi, teknik ve çalışmayla oluyor, selim hocamızın söylediğine göre. demekki gitar üstündeki düzenlemen de çalışmakla olabilicek birşey ...
    YıLmaZ
    izmir24

13. ylmzbrhm adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

mahmutbilge (05.11.09)

Gitar Dersi Video
    Durumu: alce çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 65
    122 Mesajına 161 beğeni yapıldı.

bende bi soru sorayım hazır konu açıkken Üstünde çalıştığım bir şarkının girişi (ilk 1 dakikası felan) Thrash metal ama son 30 saniyesi felan soft ve yavaş ve akıcı bi solo içeriyor. Thrash dan soft a geçişte ise insan direk bi boşluk hissediyor. Pek beğenmediğim halde metallica dinledim (master of puppets) Sanki ordada bi boşluk var. O boşluğu doldurmak için ne önerilebilir?(yine bir riffle yada arpejle bağlamak mı tempoyu düşürmekmi? )
    Konu alce tarafından (02.11.09 Saat 12:31 PM ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/2 12 SonSon
Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar