Close
Giriş Bilgileriniz

Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: G-USA LP Chambred & Weight Relief Hole

Gitar Dersi Video
    Durumu: M.K. çevrimdışı
    Yer: Tekirdağ-Merkez
    Beğendiği Mesajlar: 30
    29 Mesajına 136 beğeni yapıldı.

Standart G-USA LP Chambred & Weight Relief Hole

Gibson şirketi 1980'lerin yarısında (yanlış hatırlamıyorsam 1986, ama tam da emin değilim ve bundan dolayı da Gogostar'ın dile getirdiği tarihsel bir tabloyu yapmak zor çünkü incik cıncık bu cins şeyleri teyid etmek lazım yazmadan önce) LPlerde genellikle gözüken yüksek ağırlık problemini berataraf etmek için weight relief hole denilen uygulamayı başlattı. Alttaki resimde göreceğiniz üzere arkada bulunan maun gövdenin üzerine 9 adet oyuk koymaktalar (ilk başta class5 de 17 varmış vesaire burada 9 rakamı uzun yıllar uygulanan rakam ama başlarda farklılıklar var, onu belirteyim).

Yukardaki bir class 5. Alttakiler ise ilki 98 LP standard, ve de ikincisi bir LP custom

Yani gördüğünüz üzere LP standardlarda, customlarda, classiclerde, studiolarda vesaire aksi söylenmediği sürece weight relief oyukları vardır. Bu hususu zaten daha önce LP standardlar hakkındaki dizinde belirtimiştik.

Bunun yanında LP supreme isimli model zaten ilk baştan beri chambered gövdeye sahip bir modeldi. Alttaki linkten bu gitar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz, güzel ve de gayet haysiyetli bir gitardır ve de chambered şeklindedir kendisi:

Gibson USA Les Paul Supreme @ Musicians Friend

Bu aletin altındaki chambered cinsini görmek için alttaki resme bakınız:

Yani tailpiece ve köprü maun üzerine blok şeklinde oturmakta ve de bu blok gövdenin sonuna kadar uzamakta. Bunun sustain için çok önemli olduğunu düşünen bir çok insan var. Yani bu cins bir chambering (havuz yöntemi) alttaki bahsedeceğim diğerlerine göre çok daha iyi denmekte.

Daha sonra 2004 de mi tam hatırlamıyorum yılını ama o yıllarda, cloud 9 Les Paul'ler Gibson Custom Shopta üretilmeye başlandı. Yukarda bahsettiğim bütün gitarların hepsi Gibson USA (G-USA), Gibson Custom Shop (GCS) değil, kısaltalım çünkü işe yarayacak.

GCSde yapılan custom modeli haricindeki (historic reissue customlar farklı!) öteki gitarların hiç birinde aksi söylenmediği sürece ne weight relief oyukları vardır ne de bir chambering. Custom modelinde yukardaki x filminde gördüğünüz gibi weight relief delikleri mevcut. Ama R7 customda veya R68 custom da bu delikler yok.

Neyse işte 2004 mü neydi GCS cloud 9 R9 (yani 1959 Reissue) gitarı çıkarttı. Bu gitarın özelliği alttaki maun gövdenin chambered olması. Alttaki şekilde bunun tam detaylarını göreceksiniz:

Bu resimde gördüğünüz gibi bu cins bir havuzlamada her ne kadar central blok gövdenin sonuna kadar gitmese de (ki bu kötü bir şey olarak gösterilir bazıları tarafından) en azından köprü hem tailpiece hem de ABR1 olarak tahtanın üzerine tam olarak blok olarak gelmekte.

Bu gitarlar hakkında çok iyi şeyler söylüyenler var. Hani hemen kötüdür gibi bir imaj oluşmasın. Bunlardan biri Lynyrd Skynyrd'ın en sakat gitarcılarından biri (diğeri Steve Gaines), Ed King ki belki bilmiyorsunuzdur Sweet Home Alabama'nın solosunu Working for MCA'i çalan adam, That Smell şarkısının kahramanı (gitarı çalmaz da şarkı onun için yapılmıştır). Adamın aşağıdaki linkteki röpörtajına bir bakın:

http://www.gibson.com/en-us/Lifestyl...kynyrdsEdKing/

Orada yeni chambered R9'unun eski gerçek burst'ü kadar iyi olduğundan bahsediyor. Hani bir çok deneysel olaylarla takılmış bir adam bu, yani kafası yerinde olmaz falan diyebilirsiniz ama sonuçta hala Ed King. Ve de iyi diyorsa o kadar kötü değildir diye düşünüyorum ben kendim açısından...

Yani bu chambering işi o kadar da illa kötü olacak diye bir şey yok, özellikle cloud 9 LPlerle alakalı olarak.

Şu anda wildwood'dan falan alacağınız GCS R9 R8 veya R7lerde bu cins chambering olabiliyor. Ama bu varsa açık seçik söylüyorlar. Yani bir bilgi saklanmıyor açıkçası.

Gelelim Gibson USA'in bir diğer cins chambering yöntemine ki zaten bütün hadise bununla patladı.

Gibson USA standard LE denen bir model çıkartmakta idi 2007 öncesinde, şimdi göreceğiniz üzere gerek kalmadı zira artık bütün standardlar LE. Alttaki resimlerde bu aygıtın x filmini göreceksiniz, 2006 model.

Kısacası bu şekil 2007 sonrasında nerdeyse bütün Gibson USA Les Paul modellerine uygulanmaya başlandı. Vintage Mahogany, Studio, Standard, Classic, BFG ... her türlü model açıkçası. Ve bunu da adam gibi duyurmadılar, millet kendi kendine yavaş yavaş öğrendi. İşin pisliği aslen burada.

Alttaki youtubedaki G-USA fabrika turundan bir resim göze çarpmakta:

Kısacası şu anda kullanılan chambering şekli için alttaki resim çok öğretici olacak hem de cloud 9 chamberingine göre de karşılaştırmakta:

Gördüğünüz gibi tailpiece blok maun üzerine oturmuyor, tailpiece nerdeyse havada.

İşte bütün herkes nerdeyse ne gerek vardı yahu buna şeklinde yaklaştı bu olaya, ve bütün patırtının sebebi buymuş. Net olsalar, ve de chambering kısmını cloud 9 gibi yapsalar sanmıyorum ki bu kadar milllet ayaklanır.

Daha önce yazdığım gibi cloud 9 chambering veya daha da iyisi supremedeki chambering illa kötü olacak diye bir şey yok. Ama bunun yanında 2007 sonrası nerdeyse bütün G-USA LPlerde uygulanan en son cins chambering insanlar tarafından o kadar iyi görülmemekte. Çünkü blok üzerine oturmuyor sustainin en önemli unsurlarından olan tailpiece. Ayrıca Gibson USA bu hadiseyi de net olarak söylemedi. Millet yavaş yavaş kendileri için keşfetti.

Bu hadise midenizi kaldırıyorsa (ki az para değil bir Standard kesinlikle anlarım ve sanırım beni de kıl ederdi alacak olsaydım) o zaman 2007 öncesi standardlara bakmanız daha mantıklı olacak. Onlar gayet düzgün enstrumanlar ve onlarla alakalı bir problem yok ortada.

Bu dizinde Secks'e teşekkür etmek isterim, verdiği bilgiler için. Ayrıca temelde Les Paul Forum'undaki altaki dizin de çok yardımcı olmuştur ve aslen bir çok yazdığım bilginin kökeni orası.

http://www.lespaulforum.com/forum/sh...d.php?t=136861

Umarım birilerine yardımcı olur,

(Ç)Alıntıdır
    Mert KASAR (1993) Tekirdağ/Merkez
    Metal/Progressive

2. M.K. adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

gkhn.exe (09.01.10)

Gitar Dersi Video

Peki benim asıl merak ettiğim bu tarz bir yapının ciddi biz dezavantajı varmı?

Selim hocam başta olmak üzere bu konu hakkında bilgisi olan herkesten yardım bekliyorum.Sanıyorum oldukça yararlı bir konu olacaktır...
    Metal/Progressive

Gitar Dersi Video
    Durumu: ANIL_KURT çevrimdışı
    Yer: Sakarya/Erenler
    Beğendiği Mesajlar: 19
    46 Mesajına 77 beğeni yapıldı.

Benimde bu konu canımı sıkmıştı almadan önce dua ettim 9 delikli cısın diye aldım düşünüyodum nasıl anlıcam 9 delikli olduğunu hava limanında x filmine baktım 9 delikli cıktı .9 delikli olum omadığınıda anlmak için swich yerinde ki sesle gövdedeki eşiğin altındaki ses aynı cıkması lazım diğer lerinde yani havuz yönteminde kilerde daha cansız bir ses geliyor banba göre ben öyle yaptım D:
    Cengizhan Anıl KURT

Hisset Ve Yaşa

FORUM KURALLARINI LÜTFEN OKUYUNUZ!!!!

Gitar Dersi Video

Peki bu durumun ne gibi dezavantajları var?
    Metal/Progressive

Gitar Dersi Video

sustansyonu azalttığı söylenniyor eski randumanı yok deniyor bence gibson böyle bir şeyi açıklamadı diye bu kadar abartıldı ve kötülendi stüdiyo lar 5 kg 9 delikli olanı artık gitar alırken bakacaz galiba ağır olanı alcaz
    Cengizhan Anıl KURT

Hisset Ve Yaşa

Gitar Dersi Video
    Durumu: Bertan KARAKAŞ çevrimdışı
    Yer: Antalya-Balıkesir
    Beğendiği Mesajlar: 544
    242 Mesajına 443 beğeni yapıldı.

Biraz önce eve geldim ve bukonu hakkında tam kafam karışmıştı,konuyu gördüm hemen yazayım dedim.Yaklaşık 1 saat kadar önce çalıştığım okulun müzik odasında bir adet epiphone LP gördüm ve hemen incelemeye başladım tabi.Bazı arkadaşlarım bilir,bende çakma LP varkendi gitarımı daha önce tartmıştım ve tam tamına 4 kilo gelmişti.Birebir taklit bir ürün olduğu içinde orjinal Gibson ve Epiphone'lerde aynı ağırlıkta sanıyordum fakat açıkcası Epiphonu elime alır almaz neredeyse hiç abartmıyorum benim gitarımın ağırlığının yarısı kadar hafif olması ilk dikkatimi çeken tarafı oldu.Bana hiç ağırlığı olan,kaliteli bir ürün gibi gelmedi,çünkü ya benim gitarımda hakikaten kaliteli,yada ben benim gitarıma dandik bir gitar gözüyle baktığımdan belkide Epiphone'den daha fazla şey bekledim.Ama şimdi gerçekten gitarıma daha bağlandım.Aradaki bu ağırlık farkı demekki bu sebepten kaynaklanıyor heraldeki,bukadar ağırlığı değişsin aynı ebat ve şekildeki ürünün.Birde ben ilk defa şahit oldum,Çin yapımı Epiphone gitar oluyormu arkadaşlar.Klavyesinin arkasında made in china yazıyordu.Markanın yazıldığı yazı tamamen sedeften gayet kaliteli yazılmış bir Epiphone'di çünkü.Yani taklit ürün olsa benimgibi adı sanı duyulmayan birşey olurdu diye düşünüyorum.Direk epiphone yazmazlar heralde.
    steelplectrum

Gitar Dersi Video

Artık markalara güvenimiz zedeleniyor artık gitar alırken denemek en doğru gibi gözüküyor. Dediğim gibi her marka gitar iyi değildir.Level e göre değişir tabi bende ilk epiphone alicaktim harbiden işçilik olarak cok kötüydü bide epiphonun en üst seviyesi yani prohecy versyonu çok dandik cikti. Gitarı alırken denemek en dogrusu ve iyi bir araştırma yapmak lazım.
    Cengizhan Anıl KURT

Hisset Ve Yaşa

Gitar Dersi Video
    Durumu: hamdi akçay. çevrimdışı
    Yer: manisa
    Beğendiği Mesajlar: 3
    3 Mesajına 4 beğeni yapıldı.

arkadaşlar cok emin değilim tabiki ama bu gitarlardaki boşluklu yapı dezavantaj deil avantaj sağlıyor ses taha gür çıkıyor daha yuksek ses ve Sustain akustıkle elektro gitar farkını düşünün tabiki anfiye bağlı deyilken içindeki boşluk sesi arttırio sonuç olarak yüksek çıkan ses manyetiklere gidince daha güçlu tonlar elde edilio bunun neresi dezavantaj anlayamadım açıkcası

Gitar Dersi Video
    Durumu: Judas çevrimdışı
    Yer: Ankara
    Beğendiği Mesajlar: 220
    258 Mesajına 382 beğeni yapıldı.

İyi de akustik gitarın sustain'i bir elektro kadar yok ki. Akustik gitarın sadece sesi daha yüksek çıkıyor elektro gitarın amfiye bağlanmamış haline göre nedeni de gövdesindeki boşluk. Elektro gitarın sustain süresi bir akustik gitarın sustain süresini en az 3'e katlar.

MetoisT
    Durumu: SatanicaWars çevrimdışı
    Yer: dünya
    Beğendiği Mesajlar: 22
    67 Mesajına 174 beğeni yapıldı.

Bu tamamen kullanıma bağlı zaten hiçbir Les Paul'da Floyd Rose göremezsiniz çünkü Les Paul bu gitarı üretirken en dikkat ettigi şey Sustaindi ve sustaini düşürecek herşeyden kaçınıldı Gitarın ilk üretildigi halinde 20 saniyelik dogal bir sustain vardı,e tabi bu sustainin bir bedeli var ağır bir gitar oluyor bu yüzden bence ne kadar agır olursa olsun en iyisi deliksizidir.

Sayfa 1/2 12 SonSon
Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar