Close
Giriş Bilgileriniz

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
33 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Tüm yönleri ile Amplifikatör.

Gitar Dersi Video
    Durumu: mehmetoz çevrimdışı
    Yer: In A World
    Beğendiği Mesajlar: 0
    4 Mesajına 13 beğeni yapıldı.

Standart Tüm yönleri ile Amplifikatör.

Merhaba arkadaşlar.Konuya Amplifikatör'ü anlatmakla başlayacağım.Genel bir tanım ve ampli alırken size yardımı olacak püf noktaları burada anlatacağım..

U]AMPLİFİKATÖR NEDİR :[/U]

Amplifikatör,elektirik sinyallerini güçlendiren elektronik bir alettir.Amplifikatöre giren zayıf elektirik sinyali defalarca büyütülür.Böylece zayıf elektirik sinyalini bir diyaframı titreştirerek sese çevirecek olan hoparlörü çalıştırmaya yetecek kadar güçlendirir.Zayıf bir elektirik sinyali amplifikatör sayesinde duyulabilir ve hatta sağır edebilecek şiddette bir sese dönüştürebilir.

Amplifikatör,elektrogitarın ve elektrogitarla yapılan müziğin temel bir parçasıdır.Kullanılan gitar ne kadar iyi olursa olsun,Kulağa gelen son ses amplifikatörde oluştuğundan amplifikatörün kalitesi doğrudan elektrogitarın sesini ve kalitesini etkiler.Bu yüzden gitaristin kullandığı gitar kadar amplifikatörlerin özelliklerinide bilmesi son derece gereklidir.Zayıf sinyalin yükseltilerek kuvvetli hale getirilmesindeki kesinlik,duyarlılık ve orjinal sese sadık kalma gibi faktörler amplifikatörün kalitesini belirler.

HI-Fİ (High Fidelity) NEDİR :

Türkçe karşılığı Yüksek Sadakat anlamına gelir.Bildiğimiz Rock Grubu Yüksek Sadakat ile bir alakası yoktur arkadaşar.Buradaki konu kesinlikle daha önemli.Bir amplifikatör alacaksanız özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur.
    Gitarda vurulan telin titreşmesi ile Pickup'ın (manyetik) algılıyarak Jack yardımı ile amplifikatöre ilettiği elekritik sinyalini ne kadar düzgün ve ne kadar doru alıladığı konusudur.buna Hi-Fi denir.

AMPLİFİKATÖRÜN HI-Fİ OLDUĞU NERDEN ANLAŞILIR..

Bu yanlızca Transisitörlü ampliler için geçerlidir ve Hemen hemen hepsi Hi-Fi özelliğini taşır.Eğer ki denediğiniz aplifikatörde ses eğer net ve parlak değli boğuk ve puslu geliyor ise,amplifikatörün sesini açtıkca seste çatlamalar oluyor ise.Ampli Over Drive da (aşırı yükleme) değli de Clean(temiz) kanlada Volume (hacim) yükseltildiğinde kirlik (ditored)bir ses veriyor iste Hi-Fi özelliği taşımıyordur kesinlikle uzak durulmalıdır.Satıcı ile tribe girip almam ben bunu Hi-Fi değli bu kavgasına da girmek son derece gereksizdir.Bu arada Hi-Fi özeliği gitar amplilerine has bir şey değlidir Kaset çalarlar,CD çalarlar vb.elekrtonik cihazlarda da bulunur.

AMPLİFİKATÖRLERİN ÖZELLİKLERİ :

Teknik klavuzlarında belirtilen özellikleri amplifikatörlerin sesi hakkında yanlızca bir bilgi verebilir.Bir amplifikatörün ses kalitesini belirleyecek bir çok özellik bulunumasına rağmen amplifikatöre iyi yada kötü derken en önemli kıstas kulaktır.Ancak yinede iyi bir amplifikatörde olması gereken özellikler ve ses kalitesini etkileyen faktörler üzerinde durmakta fayda var.

Bir amplifikatörün işlevi gereği akla ilk gelen özellik çıkış gücüdür.Amplinin çıkış gücü nerede kullanılacağı ile alakalı olarak seçilmeli mekanın büyüklüğü gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır.Ayrıca Piyasadaki amplifikatörlerin güçlerine ilişkin değişik terimler bulunmalıdır.Bunlar.

Peak power (Tam anlamı ile en tüksek güç):

Amplifikatörün anlık olarak verebileceği en yükses gücü belirler.

RMS- Root Mean Square :

Amplifikatörün değşik frekanslardaki sesler için üretebileceği güce karşılık gelir.

Giriş Duyarlılığı :

Amplifikatörün minimum giriş sinyali ile maximum güce ulaşabilmesini belirler.Yani en düşük giriş sinyaliyle bile amplifikatörü çalıştırabilme derecesidir.

Fazla teknik oldu ama işin en önemli noktası bu aslında arkadaşlar hadi devam.Altta daha iyi bi konuya parmak atıyorum.

LAMBALI DEVRELER VE TRASNİSTÖRLÜ DEVRELER :

Bu konu hakkında da yine en önemli kıstas kulaktır.Yani sesin karakteristik olarak gitaristle bağlantılı olduğu konusu seçeceğiniz amplifikatörün nasıl bir devre ile çalıştığını da belirler.Tavsiye kalbul edecek arkadaşlar için Lambalı Amplileri Tercih etmelerini rahatlıkla söyleyebilirim.Detaya girmeden Ve tarihini deşelemeden söylenecek bir kaç şey var.Lamlablı devre ile çalışan bir amplifikatör, algıladığı sinyali hoparlöre daha dolgun ve içine armoniklerinide katarak(zor duyulabilecek desibelde gitardan çıkan ses) vermesidir.böylelikle ses daha canlı gür ve güzel gelmesini sağlar.Tansistörlü devreler ise aynı mantıkta ilerler fakat lambalı devrelere göre daha basit bir ses yapısına sahiptir.Bunu anlattım fakat yine en doğru seçim kulaktır arkadaşlar.Ve unutmadan Transistör devreli amplifikatörler lambalı devre amplifikatörlere nazaran daha ucuzdur.Keşke tam tersi olsa ama

COMBO VE HALF SACK & FULL STACK AMPLİLER :

Combo : amplifikatör devresi ve hoparlörü aynı kasa içinde olan amplifikatörlere denir.Genellikler ev için ideal amplilerdir.Farklı Güçler(Watt)üretilirler.Bir çok seçenek ve özelliklere sahip combolar bulunmaktadır. Taşıması kolay ve maliyetinin düşük olması alıcı ve üretici için avantajdır.Birde Kayıtlarda eğerki iyi bir miktofon ve bilgi sahibi değliiseniz kayıtlarda daha başarılı sonuç verir.Hoparlör sayılarında değişiklik yapılan Combolarda vardır.Genelde 1*12 lik hoparlöre sahip olarak üretilir bunlar 1*10,2*12,4*10 olarak ta ürerilmektedir.4*10 lara Fender Bassman örnek verilebilir.Yani hoparlör sayısı ve büyüklüğü çeşitlidir.

Half Satck & Full Sack.

Türkçe karşılığı yarım yığın ve tam yığın anlamına gelmektedir.Half stack ampliler amplifikatör devresi ve hoparlörü ayrı olan amplifikatörlerdir.Yani amplifikatör devresi için ayır bir kasa hoparlörler için ayrı bir kasa bulunmaktadır.Full Sack ise bir amplifikatör devresi ve iki kasadan(cabinet) oluşan amplifikatör çeşididir.Genelde konserler ve büyük salonlardaki canlı ferformanslarda ve gitaristin seçimi üzreine kullanılırlar.Görünüş olarak combolardan farklı olsalarda amaç sadece gücü artırmaktır.Seslerinde önemli ölcüde değşiklik vardır. önemli bir özellkleride Coğu Stack ampli lambalı devreye sahiptir ve sesi daha da gerçekçidir.Hatta iyi bir ton elde etmek için mutlaka bir half stack kullanılmalıdır.

TARZA GÖRE AMPLİFİKATÖR ÇEŞİTLERİ :

Müzikteki çeşitlilik ve gitaristlerin yenilik arayışı bir çok marka ve modelin doğmasına sebep olmuştur.En bilinen markalar MARSHALL,FENDER,CRATE,VOX,LANEY ve daha akla gelmeyen farklı tarzlara hitap eden markalar ve modelleri mecvuttur.Ampli seçiminde izlenecek en başarılı yol nasıl bir ton istendiği ve ne tarzi bir müzikte kullanılacağıdır.Bu çok önemlidir.Her markanın her modeli her tarz müzikte kullanılamaz.Hiç imkan yokmu derseniz var hemen yazalım MARSHALL bu konu üzerinde en büyük marka olma özelliğini taşır.Tarzlar içerisindeBlues gitaristleri eğeki fazla yırtıcı ve etkili bir ton aramıyorda temiz ve parlak bir ton arıyorsa FENDER,CRATE,LANEY marka amplifikatörleri tercih etmelidir.Kirli ve daha yıryıcı ton arayanlar ise MARSHALL,VOX marka amplifikatörleri tercih etmelidir.Tabiki bir çok marka ve model sayabilirz.Ama genel olarak baktığımızda bu markalara hemen hemen yakın ve daha ileri derecede modeller üreten markalar mevcuttur.Yine Seçim gitarisitin kendisindedir ve en iyi seçimi deneyerek yapmalıdır.Unutmadan her markanın faklı müzik tarzı için ürettiği modeller mevcuttur.Konuyu Derinleştirmedim burası biraz derin bir konu detaylı olarak Ampli maraksı ve modeli sormak isteyenler olursa mesaj bırkmaları yeterli olacaktır

Gitar efektleri ve yardımcıları konusuda en kısa zamanda ekleyeceğim.

Faydalı olması dileklerimle.
    Konu mehmetoz tarafından (13.01.09 Saat 08:41 PM ) değiştirilmiştir.
    Mehmet ÖZ

Gitar Dersi Video
    Durumu: | Selim IŞIK | çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 1.236
    1.057 Mesajına 5.376 beğeni yapıldı.

Harika bilgiler bunlar mehmet.eline sağlık bende çok şey öğrendim.
    https://www.youtube.com/watch?v=__-tXk2oGvw

Özel mesajla genel sorular sormayınız. Sorunuz daha önce cevaplanmış olabilir veya videolarda bahsedilmiş olabilir. Öncelikle araştırın. Eğer bulamazsanız ilgili bölüme yeni başlık açın. Açtığınız başlığın linkini özel mesaj olarak bana atın ki o cevaptan bütün G.D.V faydalansın.

NEDEN İSTERKEN DENİZSİNİZ VERİRKEN DAMLA.

Gitar Dersi Video
    Durumu: ZulkernaiN çevrimdışı
    Yer: Ankara
    Beğendiği Mesajlar: 10
    7 Mesajına 7 beğeni yapıldı.

Tamda bu gün amfi alcam iyi oldu bu konu elinize saglık.
    Cort x-6 İbanez 15 r boss ds1
    nasıl olur bu üçü sizce.

Gitar Dersi Video
    Durumu: byrogue çevrimdışı
    Yer: İNÖNÜ
    Beğendiği Mesajlar: 25
    18 Mesajına 37 beğeni yapıldı.

Ben amfi kullanmıyorum rp50 yi bilgisayara takıp kullanıyorum ama son 1 -1,5 aydır ses alamıyorum servise götürdüm rp yi bilgisayardan sesini kısmışsındır dediler bir türlü çözemedim :S
    ArDa

Yol dağlıyor gözümü bak ...
    Ağlasamda bu bende ki zehir kadar sarhoş ...
    Bu nehir gibi akan sular ne çok olur bu gözlerde yaş ...
    Tadı yok çooook zor ......

Gitar Dersi Video

Alıntı ZulkernaiN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamda bu gün amfi alcam iyi oldu bu konu elinize saglık.
    Cort x-6 İbanez 15 r boss ds1
    nasıl olur bu üçü sizce.
    Merhaba.Boss ds1 iyi bir distortion pedalıdır.Fakat senin tarzına hitap edermi bilmem.Yani söyledik Boss'un bir özelliği ürettiği pedallar genelde distortion üzerine olanlar parlak tonlara sahiptir.Ayrıca Tone blaster la iyi sonuç verecektir fakat denemeden almamanı tavsiye ederim.
    Mehmet ÖZ

Gitar Dersi Video

Alıntı selimgitar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harika bilgiler bunlar mehmet.eline sağlık bende çok şey öğrendim.
    Merhaba selim.bir parça yardımım dokunursa ne mutlu
    Mehmet ÖZ

Gitar Dersi Video

Alıntı byrogue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben amfi kullanmıyorum rp50 yi bilgisayara takıp kullanıyorum ama son 1 -1,5 aydır ses alamıyorum servise götürdüm rp yi bilgisayardan sesini kısmışsındır dediler bir türlü çözemedim :S
    Merhaba.sorun ses kartında olabilir.Eğerki prosösörü bir tamirciye gösterdiysen onda bi problem yok demektir.Yada bağlantı yaptığın ara kablolarda bir problem olabilir.Aklıma şuan başka bir şey gelmiyor.üzgünüm Kolay gelsin.
    Mehmet ÖZ

Gitar Dersi Video
    Durumu: Ercan çevrimdışı
    Yer: Adana
    Beğendiği Mesajlar: 82
    50 Mesajına 79 beğeni yapıldı.

Çok güzel bilgiler aydınlandım Birde benim mg30dfx ile ilgili fikirlerinide merak ediyorum

Gitar Dersi Video
    Durumu: byrogue çevrimdışı
    Yer: İNÖNÜ
    Beğendiği Mesajlar: 25
    18 Mesajına 37 beğeni yapıldı.

Alıntı mehmetoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba.sorun ses kartında olabilir.Eğerki prosösörü bir tamirciye gösterdiysen onda bi problem yok demektir.Yada bağlantı yaptığın ara kablolarda bir problem olabilir.Aklıma şuan başka bir şey gelmiyor.üzgünüm Kolay gelsin.
    rp50 bilgisayara bağlı iken drums seslerini duyabiliyorum ama ??
    ArDa

Yol dağlıyor gözümü bak ...
    Ağlasamda bu bende ki zehir kadar sarhoş ...
    Bu nehir gibi akan sular ne çok olur bu gözlerde yaş ...
    Tadı yok çooook zor ......

Gitar Dersi Video

Alıntı Ercan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bilgiler aydınlandım Birde benim mg30dfx ile ilgili fikirlerinide merak ediyorum
    Hinsitan yapımı amplilerdir.Sesleri genel olarak marshall tonunda işte yani farklı bi şeyler arayan arkadaşlar içn tavsiye etmem.Birde ciddi düşünen arkadaşlar yani efektlerinden bir şey beklemesin.bunu dışında segmentinde yine iyidir.
    Mehmet ÖZ

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar