Close
Giriş Bilgileriniz

3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Gitarda Sağlık

Gitar Dersi Video
    Durumu: myhtrex çevrimdışı
    Yer: Eskişehir
    Beğendiği Mesajlar: 7
    20 Mesajına 37 beğeni yapıldı.

Exclamation Gitarda Sağlık

Merhaba Arkadaşlar...
    Aslında bunlar çoğu kişinin bildiği bilgiler olup , sadece yeni başlayan arkadaşlar bu sorunlarla karşı karşıya kaldığında telaşa kapılıp gitardan soğumasın diye yazma ihtiyacı duydum . Çünkü yeni başlamış sayılmasam da bence yolun başındayım ve bu problemlerin çoğuyla(her gitarist gibi) karşı karşıya kaldım . Ve ulaştığım bilgileri aktarmaya çalıştım .
    Bu bilgilerin hepsi denenmiş olmasına karşın , tıbben belli bir dayanağı yoktur .
    Bildiğiniz gibi gitar çalmak , dışardan göründüğü kadar kolay değildir . Ve haliyle uydurma bilgiler sonucu bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor . Gördüklerimin hepsini ben size aktarıyım , eksiğim olursa diğer arkadaşlar da bana ö.m ile göndersin , konuya ekleyim .

1-)Sol Parmak Uçlarında Ağrı : Genellikle yeni başlayan kişilerin çalmasından sonra meydana gelir . (Benim hocam olmadığından ben gitarı 1 hafta bırakmıştım) Rahat olun , isterseniz ağrının geçmesini bekleyebilir ve bu zaman zarfında gitarı bırakabilirsiniz . Ancak tekrar elinize aldığınızda emin olun , aradan 3-4 gün geçmiş olacak ve gitarı çalmayı bıraktığınızda tekrar aynı ağrılarla karşı karşıya kalacaksınız .
    Tavsiyem : Ağrıya rağmen her gün 15 dk bile olsa çalın , yavaş yavaş ağrı geçecektir ve ilerlemenizi fark edeceksiniz...

2-)Sol Bilekte Ağrı : Gitarda üst telleri çalmaya çalışırken karşı karşıya kalabileceğiniz bi ağrıdır . Selim Hoca'nın dediği gibi eliniz pençe şeklinde olsun ve elinizi zorlamayın , yavaş yavaş oturacaktır .
    Uyarı : Dışardan "Sol bileğinizi 360 derece çevirin" tarzı tavsiyeler olacaktır . Şiddetle söylüyorum . YAPMAYIN . Bir arkadaşım gitara yeni başlayan bir arkadaşımın bileğini bu bilgiye uyarak çevirmeye çalıştı , çocuğun bileği 2 hafta alçıda kaldı .

3-)Serçe Parmağı Güçlendirme Amaçlı Yapılan Alıştırmalarda Sol Eldeki Ağrı : Bu ağrı genellikle bileğin alt kısmında görülür . İğne batması-yanma şeklinde hissedebilirsiniz . Ağrıyı 2. ağrıdaki gibi hissettiğinizde zorlamadan bırakın , daha sonra ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz . Eğer ağrı 2-3 hafta içinde geçmezse , bir kliğine gidin .

4-)Sol Parmak Eklem Yerlerinde Ağrı : Alıştırmaları tam yapmadan , hızlı sololara hemen geçerseniz ve legato(hammer-on , pull-off) teknikleri hiç alıştırma yapmadan soloda çalmaya çalışırsanız , romatizma şeklinde bir ağrı hissetmeye başlasınız . Etraftan "Kireçlenme olmuşsun , sende romatizma var" tarzı uyarılar alırsanız , aldırmayın . (Bu söylediklerime doktorlar dahil değil ) Ha unutmayın , eğer ağrı devam ederse bir kliniğe gidin , çünkü bunlardan biri olabilirsiniz , ama ömrünüzde romatizmaya ya da kireçlenmeye bağlı bir belirtiyle karşı karşıya kalmamışsanız , korkacak birşey yok demektir .

5-)Sağ El Baş Parmak : Genellikle artificial harmonic çalışan gitaristlerde görülür (Ömrümde a.h. çalışmayan birinde olduğunu görmedim hiç) . Parmak derisi aşınabilir , kalkabilir . Tavsiyem ; böyle birşeyle karşı karşıya kaldığınızda acının üstüne gitmek yerine , a.h. çalışmalarına ara verin .

-)Ayrıca : Asla parmaklarınızı çıtlatmayın . Gitar konusunda değil , hayatta normal çıtlatırken bile ilerde kireçlenmeye sebep olur . (Bu bilgi tıbben kanıtlanmıştır)

13 Kasım 2009 , Cuma
    Saat 00:40
    Bir teşekkürü eksik görmezsiniz herhalde
    İyi geceler , sağlıcakla kalın...

2. myhtrex adlı üyemizin mesajı 7 defa beğenildi.

bilgehan (13.11.09), deividman (15.11.09), elindenöper (15.02.13), msdmsd (14.11.09), ozn_ (13.11.09), Serdar_84 (21.11.09), tolgakck (16.11.09)

Gitar Dersi Video
    Durumu: Pisisman çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

Bence en büyük sorun boyun ağrısı...

Gitar Dersi Video
    Durumu: inamoto çevrimdışı
    Yer: Silivri
    Beğendiği Mesajlar: 56
    53 Mesajına 65 beğeni yapıldı.

-)Ayrıca : Asla parmaklarınızı çıtlatmayın . Gitar konusunda değil , hayatta normal çıtlatırken bile ilerde kireçlenmeye sebep olur . (Bu bilgi tıbben kanıtlanmıştır)
    Ben de bunun hiçbir sorun olmadığını , doktorların , konu aleyhine bir bulgu elde edemediklerini okumuştum. Eklemlerde gaz birikiyormuş, çıtlatınca da o sese sebep oluyormuş. Öyleyse biz yine de çıtlatmayalım.

İlk başladığımda mi teline basmaya korkuyordum. Parmağımın ucu ayrık vadi oluyordu resmen. Şimdi çok güzel , ucuna dokununca tatlı tatlı birşeyler oluyor. Tavsiye ederim.

Sol bilek , üst tellere basarken gerçekten ağrıya sebep oluyordu. Şimdi bir sorun hissetmiyorum. Ara vermedim ama iyi mi yaptım kötü mü yaptım bilmiyorum. "Ya hep ya hiç felsefesi" burada bir kenara bırakılmalı.

Parmak egzersizi yaparken , serçe parmağımın altındaki kaba et yani sol elimin sol tarafı taş gibi oluyordu. Genelde birden ve uzun süre yapılan egzersizlerden kaynaklanıyor. En son 45 dk parmak alıştırması yaptığımda olmuştu. 15-20 dk dinlenme faydalı olacaktır.
    ...GırıdıGırıdıGırıdıGırıdı...

...Endüstriyel Metal...

R+

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar