Close
Giriş Bilgileriniz

4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: müzikoloji hocası gözünden Yazgı albümü

Gitar Dersi Video
    Durumu: | Selim IŞIK | çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 1.236
    1.057 Mesajına 5.376 beğeni yapıldı.

Standart müzikoloji hocası gözünden Yazgı albümü

"Türkiye’deki rock müzik gruplarının azınlığı ve alternatif rock’ın giderek rock müziğinin yerini alması sonucunda Selim Işık’ın yaptığı bu albüm, progressive rock müziğinin halen var olduğunu ve bu türün Türkiye’de de yapılabileceğinin kanıtı adeta."

Beğenilerinize sunulan Selim Işık’ın bu demo albümü Türkiye’de Türkçe sözlü progressive rock müzik de yapılıyormuş düşüncesini getiriyor akla. İlk dinlediğinizde bu kayıtlar hatrı sayılır paraların yatırıldığı şirketlerden Sony, Üniversal ya da Emi’den mi çıktı acaba diyorsunuz. Oysaki evde, bilgisayar ortamında oluşmuş bir emeğin ürünü olduğunu öğrendiğinizde şaşkına dönüyorsunuz. (Kayıtların tamamı cake walk ve sound forge ile davullar ise fruity loops ile yapılmış.pc kombinasyonu pentium3 ve sadece 128 ram)

Selim Işık, parçanın herhangi bir yerinde attığı büyüleyici sololar, sürekli modülasyon, değişen ritmik öğeler ve dinamizm ile muhteşem bir platform sunuyor dinleyicilere. Üstelik gitarda iddialı görünmesine rağmen çalgısının bir amaç değil araç olduğunu ifade ediyor. Bu demo albümde davulla gitarın uyumunu, sürekli devinimi, çeşitliliği yani müziğe dair aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz ki, bu artık onun yazgısı olmaktan çıkmış ve sizin yazgınız oluvermiş. Müziğin asiliği, hükmedişi, mevcut sisteme karşı duruşu, rock müziğe olan sevginizi en üst seviyeye çıkarıyor.

Müziğe yeni başlamış kişiler için, ezgisel hafızalarını tam anlamıyla genişletecek ve yeni çalışmalarında onlara örnek teşkil edecek bir progressive rock tanıtım albümü olma özelliğini de yanında getiriyor.
    Müziğinde bu aşamalara gelene kadar pek çok tarzlarda çalışmak zorunda kalan ama özde yapmak istediği müziği asla unutmayan sanatçı, yıllardan beri arayışları ve idealleri doğrultusunda ısrarla içindeki müziği anlama ve icra etme yoluna gitmiştir. Sözlerdeki anlam ve söyleyiş güzelliği kimi zaman müziğinin önüne geçse de amacından asla şaşmadan sizi yeniden ezginin kollarına atıverir.
    Daha önceki müzik sohbetlerimizde Selim Işık’ın sık sık üzerinde durduğu ve vurgulayarak söylediği bir söz vardır: “Kendi müziğimizi yapmalıyız. İyi bir müzisyen üretken olmalıdır. Yorumculuk ikinci plandadır. Hatta bazen yorumculuk taklit etmekten öteye gitmez.” Kimileri bu taklit söylemine karşı gelseler de doğruluk payının da yadsınamayacak kadar büyük olduğunu düşünüyorum.
    İlk solo albümü olan yazgı, yıllar süren bir birikimin, yaşanmışlığın olgun ürünlerini veriyor bizlere. Albümde söz-müzik-düzenleme-kayıt Selim Işık’a ait. Davullarda ve gitarda yine kendisi Bas gitarda ise Umut Yenilmez vardır.

Yazgı isimli demo albümünün şarkı listesi şöyledir;
    1. çöl
    2. göç - soru - re minör hüzün
    3. yazgı
    4. bilinmez
    5. hayallerin çocuğu
    6. ben kendimden yoruldum
    7. sükun
    8. yaşamdan yana
    9. derin
    10. dağlar

Türkiye’deki rock müzik gruplarının azınlığı ve alternatif rock’ın giderek rock müziğinin yerini alması sonucunda Selim Işık’ın yaptığı bu albüm, progressive rock müziğinin halen var olduğunu ve bu türün Türkiye’de de yapılabileceğinin kanıtı adeta.*”
    Selim Işık‘ın daha sonraki çalışmalarını merakla bekliyor ve ona başarılar diliyorum.

Seda Yıldırım KOÜ.GSF.Müzikoloji
    https://www.youtube.com/watch?v=__-tXk2oGvw

Özel mesajla genel sorular sormayınız. Sorunuz daha önce cevaplanmış olabilir veya videolarda bahsedilmiş olabilir. Öncelikle araştırın. Eğer bulamazsanız ilgili bölüme yeni başlık açın. Açtığınız başlığın linkini özel mesaj olarak bana atın ki o cevaptan bütün G.D.V faydalansın.

NEDEN İSTERKEN DENİZSİNİZ VERİRKEN DAMLA.

2. | Selim IŞIK | adlı üyemizin mesajı 14 defa beğenildi.

alcoliq (05.02.10), blnhsyn (23.09.10), couger (05.02.10), Deniz ÖZTÜRK (05.02.10), dNz (19.12.09), dren_emrcn (05.02.10), kaan07 (19.12.09), KhrOramor (05.02.10), MetaLMaN (17.04.10), NuRR (19.12.09), Ömer ÖZKAN (19.12.09), s.senem (21.12.09), wanted.__ (13.02.10), ylmzbrhm (19.12.09)

Gitar Dersi Video
    Durumu: ibanezci çevrimdışı
    Yer: Antalya
    Beğendiği Mesajlar: 66
    97 Mesajına 131 beğeni yapıldı.

albümü şuan dinliyorum hocam hepsi gerçekten çok güzel ya.

Yasaklı
    Durumu: Deniz ÖZTÜRK çevrimdışı
    Yer: ankara
    Beğendiği Mesajlar: 38
    10 Mesajına 12 beğeni yapıldı.

"Bir de bakıyorsunuz ki, bu artık onun yazgısı olmaktan çıkmış ve sizin yazgınız oluvermiş."

evet aslında 4 yıldır dinliyorum YAZGI yı ve her dinleyişimde ayrı bir tat alıyorum ezgilerinden."Kendimi Kendimde Buluyorum" diyebilirim.Abicim harikalar yaratmışsın tebrik ediyorum. ) ve inşallah yeni albümünde de elde ettiğin bu başarıyı elde edersin

Gitar Dersi Video
    Durumu: couger çevrimdışı
    Yer: ist.beyoğlu
    Beğendiği Mesajlar: 216
    27 Mesajına 32 beğeni yapıldı.

evet bende dinledim.selim ışıkla tanışmadan önce rock müziği pek dinlemezdim ama artık değil şimdilerde kafamdan kafamda "herşey mümkün" şarkısının melodisi dolanıyor.bunun için hocamıza çok teşekkür ediyorum ve bende artık rock dinliyorum.
    R.G

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar