Close
Giriş Bilgileriniz

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: arpej-ritimde akor geçişleri

Gitar Dersi Video
    Durumu: agafy çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

Standart arpej-ritimde akor geçişleri

arkadaşlar. uzun zamandan beri klasik gitarla uğraşıyorum. bayağı bir mesafe katettim ama bir sorunum var bir türlü çözemiyorum. arpej ya da ritimde geçiş yaparken geçme esnasında basılı tutmam gereken parmağı erken kaldırıyorum. erken kaldıramazsam yetiştiremiyorum. mesala arpejle C den G ye geçerken basılı olması gereken si telinin birinci perden refleksle Gye geçerken parmağımı kaldırıyorum. ne kadar uğraştıysam da çözemedim. yardımcı olursanız sevinirim.

Gitar Dersi Video
    Durumu: ibanezci çevrimdışı
    Yer: Antalya
    Beğendiği Mesajlar: 66
    97 Mesajına 131 beğeni yapıldı.

Alıntı agafy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar. uzun zamandan beri klasik gitarla uğraşıyorum. bayağı bir mesafe katettim ama bir sorunum var bir türlü çözemiyorum. arpej ya da ritimde geçiş yaparken geçme esnasında basılı tutmam gereken parmağı erken kaldırıyorum. erken kaldıramazsam yetiştiremiyorum. mesala arpejle C den G ye geçerken basılı olması gereken si telinin birinci perden refleksle Gye geçerken parmağımı kaldırıyorum. ne kadar uğraştıysam da çözemedim. yardımcı olursanız sevinirim.
    yanlış anlattın galiba haliyle do dan sol e gecerken sıden zaten kalkacak parmagın.sorunun hız ise çalışmaktan başka çaren yok ritim atmasan bile eline al gitarı akorları ard arda solo atarmıs gıbı bas.

Gitar Dersi Video
    Durumu: agafy çevrimdışı

)) aslında tam anlatamadım galiba. do daki ritmi tamalayamadan sol e geçiyorum. o geçiş esnasında seste bir bozulma oluyor haliyle. bunun hızla mı yoksa teknikle alakalı olduğunu öğrenmek istiyorum

Gitar Dersi Video
    Durumu: ibanezci çevrimdışı
    Yer: Antalya
    Beğendiği Mesajlar: 66
    97 Mesajına 131 beğeni yapıldı.

konsantre olmakla alakalı birşey ve dediğim gibi çalışmaya bağlı.

Gitar Dersi Video
    Durumu: katibo çevrimdışı
    Yer: RİZE
    Beğendiği Mesajlar: 43
    30 Mesajına 87 beğeni yapıldı.

Çalışmalrında metronom kullanabilirsin tam olmadam hız artırma, bir de akor basarken bas tellerden tiz tellere doğru basmayı ve ortak olan notalardan parmaklarını çekmeden akor geçişi yapmayı dene olacakatır..

Gitar Dersi Video
    Durumu: mahmutbilge çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 75
    19 Mesajına 33 beğeni yapıldı.

Smile

Alıntı agafy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Arpej atmakta ki püf nokta akorlari basarken hep yukaridan asagiya basilir ama bare basacaksan diyelim ilk önce bare parmagi basilir bu sekilde hemde arpeji melodi gibi calmak yanlis ritme uymasi lazim arpej yani hizli calamiyorsan cok yavas cal ama genede zamanlar arasinda fark olmasin elin alisiyor bir süre sonra normal konusurken bile arpej atabilecek seviyeye geliyorsun düsünmeden aliskanlik oluyor hemde akor gecisleri konusunda biraz daha calis senin sorunun sadece arpej degil bence akor gecisleride sende sorun. Dedigim gibi akorlari basarken yukaridan asagi basmaya calis bas tellerinden tiz tellere dogru bare akorlarinda ise ilk bare parmagini bas bu sana ileride cok hiz kazandiracak sonra yanlis ögrendigin zaman keske dersin ama düzeltmek cok zor olur. Yardimci olabildiysem ne mutlu bana saygilarimla Mahmut...
    http://www.facebook.com/#/group.php?...2808756&ref=ts

Siirlerimi okumak isteyen arkadaslar facebookta kurdugum siir grubuna üye olabilirler. Alinti degildir hic biri, kendi kalemimden düsen inciler...

Gitar Dersi Video
    Durumu: dontcry çevrimdışı

ya ben arpejle çalarken sarkı gıbı gelmıo. kesik kesik oluyo. hızlanmak ıcın ne yapmam lazım

Gitar Dersi Video
    Durumu: sedaquitar çevrimdışı
    Yer: Beyoğlu-İSTANBUL
    Beğendiği Mesajlar: 2
    12 Mesajına 19 beğeni yapıldı.

1- kesinlikle metronomla calısmalıyız
    2- calmaya baslamadan once akor gecişlerini yapabildiğimizden emin olmak için
    a- akoru basıp sag elimizle bir defa van yapıp dort vurus beklemeliyiz
    b- diger akoru metronomla tam zamanında 4. vurusun bitiminde girebildiğimize emin olmalıyız. van yapıp diger akora gecmeliyiz. bunu bütün akor gecişlerinde tekrar etmeliyiz.
    3- parcanın arpej formulu neyse ornegın pimamima onu once boş tellerde calmalıyız
    4- son asamada hem akor geçişini hem de arpeji cok cok yavas bir metronomda sabır ederek calmalıyız.

not: cok hızlı calabilseniz bile yavas calısın akor gecişlerinde senkronun bozulmasındansa yavas ve yerinde calmanız daha dogru olacaktır.

iyi calışmalar

Gitar Dersi Video
    Durumu: sedaquitar çevrimdışı
    Yer: Beyoğlu-İSTANBUL
    Beğendiği Mesajlar: 2
    12 Mesajına 19 beğeni yapıldı.

E-------------------0-----------0-----------
    B----------------0----0----0---------------
    G------------0-----------0-----------------
    D--------------------------------------------
    A---0---------------------------------------
    E--------------------------------------------

P parmagınızı la telinden kaldırıp mi teline goturebilmek için once bu calışmayı yapalım G akorunu cok guzel basıp da gecemiyorsak sorun sag elden de kaynaklanıyor olabilir

E---------------------0---------------------0--
    B----------------0---------0----------0-------
    G----------0--------------------0-------------
    D----------------------------------------------
    A----------------------------------------------
    E---0-----------------------------------------

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar