Close
Giriş Bilgileriniz

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Ambulansa Nasıl Yol Verilir?

Gitar Dersi Video
    Durumu: ZeYN çevrimdışı
    Yer: İstanbul - Kadıköy
    Beğendiği Mesajlar: 155
    294 Mesajına 1.011 beğeni yapıldı.

Standart Ambulansa Nasıl Yol Verilir?

Arkadaşlar hergün ders için Mecidiyeköy'e gidiyorum. Güya yapılan çalışmalar sebebiyle daraltılan caddeler var ve trafik adım adım ilerliyor. Her akşam ambulans görmek, trafikten sıyrılmaya çalıştığına şahit olmak mümkün. Ambulans şoförlerinin işi hiç kolay değil. Bunun tek sebebi elbette trafik değil. Burada şoförlerin bilgisizliği daha etkin bir rol oynuyor. Ambulanstaki kişi her kim olursa olsun bir can ve bilgisizlik yüzünden insanların yaşayabilecekken ölmesine seyirci kalmamalıyız. Bu başlığın fıkraların anlatıldığı başlıklar kadar bile rağbet göreceğine inanmıyorum fakat rastgele karşılaştığım bir yazıyı sizinle paylaşmam gerektiğini düşünüyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra ambulans gördüğünüzde halkımızın cahilliğini daha iyi anlayacaksınız...

Adliye sonrası, kafayı boşaltmak için yürüyorum. Valikonağı caddesinin 'bilen bilir' sıkışıklığı Harbiye'den başlıyor. Adım adım giden bir trafik, kornalar...Yürüyerek tüm araçlardan daha hızlı ilerliyorum. Ancak aniden müthiş bir siren sesi ve arkasından hep bir ağızdan kornalar. Ambülans caddenin başında ve adım adım giden trafiği yaramıyor, ilerleyemiyor.

Siren sesleri ve kornalar dayanılmaz boyuta gelmiş, kalp hastası birileri yakınlarda benim gibi yürüyorsa acilen bir ambülans daha gerekebilir.Kimileri ambülansın peşine takılma derdinde, sanırım cehennemin dibine yetişmek için acele ediyorlar.Böyle bir durumdan bile faydalanmaya çalışan birine ne desem fayda etmez, sadece gözgöze geliyorum ve başını çeviriyor.

Çoğu araç sürücüsü, yol vermek istiyor ama bir beceriksizlikdir, bir keşmekeştir gidiyor. Çünkü aslında hiç birine ya bu bilgi verilmemiş, verildiyse de öğretilememiş. Sağ şerittekiler devamlı ilerlediği için soldakiler ambülansa yol açamıyor. En sonunda canıma tak ediyor ve yola inip sağ şerittekileri durdurmak için el kol işaretleri yapmaya başlıyorum. Toplamda 10-15 dakika süren operasyon bittiğinde ambülans bir sonraki caddeye geçiyor ama orada da aynı şekilde takılıp kalıyor.

İçinde kim var bilmiyorum, içimizden biri işte. Ama bu kadar korna ve siren sesine rağmen yaşıyorsa daha uzun süre yaşamasını dualıyor ve kendi yoluma geçiyorum. Aklımda tek bir şey var, bu yazıyı print edeceğim, araç kullanan 3 kişiye vereceğim, lütfen siz de öyle yapar mısınız ve onlardan da aynısını yapmasını ister misiniz ?

Ambulansa Nasıl Yol Verilir?

Siren sesini duyar duymaz, sağdaki kişi duracak !
    O durunca, önünde bir boşluk oluşacak.
    Oluşan boşluğa da, ambulansın yolunu kesen, soldaki araba kayacak.

İşte siren sesinin anlamı bu:

“SAĞDAKİ DUR, ÖNÜMÜ BOŞALT! SOLDAKİ ARAÇ, HEMEN BU BOŞLUĞA YERLEŞ VE YOLUMU AÇ !”

Dr. Tijen Acarkan'dan dinliyoruz:

"Bir süre ambulans doktorluğu yapmıştım. Öyle zordur ki içeride saniyelerle yarışırken, ambulans şoförünün yerinde duramadığını ve parmaklarının direksiyona geçtiğini görürsünüz.

Haklıdır çünkü biz sürekli "Daha çabuk daha çabuk" derken, öndeki araçlar bir türlü ilerleyemez ve şoför bir türlü sol şeritte olmasına rağmen yol alamaz.

Trafik karışır...
    Korna sesleri...
    Bir karmaşa...
    Ambulans sireni ve kriz...

Ambulans sol şeritten sirenle gelirken, kendi şeritlerinde olmadığı için sağ şeritteki arabalar gayet rahatlar. Oysa bu siren sağ şerittekiler için! Çünkü sağ şeritteki araba duracak, önünde yer açılacak ki soldaki arabalar bu boşluğa girip sol şeritteki ambulansa yol açsın. Yoksa sağ şerit yol vermeden ilerlemeye devam ederse soldaki arabalar nasıl yol versin ambulansa?”

Lütfen bu konuda dikkat edelim ve yukarıda yazılanları hep hatırlayalım.

Gitar Teknikleri bölümüne yalnızca Gitar Teknikleri tarafından çekilen videolar için tarafımdan başlık açılmaktadır. Bu videoların haricinde açılan başlıklar yine tarafımdan çöpe taşınmaktadır.

2. ZeYN adlı üyemizin mesajı 7 defa beğenildi.

BerkCan (19.02.10), gkhn.exe (01.02.10), istavrit (01.02.10), lamajör (01.02.10), RideMyRocket (01.02.10), saim (13.02.10), The_Sophomore (11.02.10)

Gitar Dersi Video
    Durumu: OuzAn çevrimdışı
    Yer: Geçmişte
    Beğendiği Mesajlar: 20
    18 Mesajına 21 beğeni yapıldı.

güzel bir yazı herkesin dikkat etmesi gerekir
    Yavuz Çetin...

Gitar Dersi Video
    Durumu: istavrit çevrimdışı
    Yer: Adilcevaz
    Beğendiği Mesajlar: 328
    116 Mesajına 311 beğeni yapıldı.

Bu konuda bilinçlenmez, çevremizdekileri bilinçlendirmezsek; birgün kuralları uygulamayan sürücüler yüzünden hastaneye yetiştirilemeyen biz ya da bizim yakınlarımız da olabilir... İnsan hayatı herşeyin üzerinde bir değerdir. İnsanın doğuştan sahip olduğu en kutsal haktır yaşama hakkı. Çok basit bir kural uygulanarak istenmeyen sonuçlar doğması engellenebilir. Bu konu hakkında lütfen bilinçlenelim, bilinçlendirelim.
    Sevginin Gücü, Güce Olan Sevgiyi Yendiğinde, Dünya Barışı Tanıyacak.

Gitar Dersi Video
    Durumu: RideMyRocket çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 148
    79 Mesajına 172 beğeni yapıldı.

Çok önemli bi konu.. paylaşım için teşekkürler ^^
    Under the lights where we stand tall
    nobody touches us at all
    showdown, shootout, spread fear within, without
    we're gonna take what's ours to have
    spread the word throughout the land
    they say the bad guys wear black
    we're tagged and can't turn back

Gitar Dersi Video
    Durumu: ZeYN çevrimdışı
    Yer: İstanbul - Kadıköy
    Beğendiği Mesajlar: 155
    294 Mesajına 1.011 beğeni yapıldı.

Alıntı istavrit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda bilinçlenmez, çevremizdekileri bilinçlendirmezsek; birgün kuralları uygulamayan sürücüler yüzünden hastaneye yetiştirilemeyen biz ya da bizim yakınlarımız da olabilir... İnsan hayatı herşeyin üzerinde bir değerdir. İnsanın doğuştan sahip olduğu en kutsal haktır yaşama hakkı. Çok basit bir kural uygulanarak istenmeyen sonuçlar doğması engellenebilir. Bu konu hakkında lütfen bilinçlenelim, bilinçlendirelim.
    Yazdıkların çok doğru ve güzel şeyler. Bunları gerçekleştirebilmek için 40 fırın ekmek yememiz lazım
    Gitar Teknikleri bölümüne yalnızca Gitar Teknikleri tarafından çekilen videolar için tarafımdan başlık açılmaktadır. Bu videoların haricinde açılan başlıklar yine tarafımdan çöpe taşınmaktadır.

Gitar Dersi Video
    Durumu: AlvinLee çevrimdışı
    Yer: Kadıköy
    Beğendiği Mesajlar: 19
    138 Mesajına 208 beğeni yapıldı.

Çoğu Şöför Ambulans Geçsinde Arkasındna Boş yoldan Takip Edeyim Kurtulayım Derdinde ...
    "Bilmeyen ve bilmediğini bilen, çocuktur : Ona öğretin
    Bilen ve bildiğini bilmeyen, uykudadır :Onu uyandırın
    Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen, aptaldır : Ondan sakının
    Bilen ve bildiğini bilen, liderdir :Onu izleyin"
    (K’ung-Fu-tzu)

Türler : Blues, Aor(Adult Oriented Rock), Heavy Metal

Gitar Dersi Video
    Durumu: RideMyRocket çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 148
    79 Mesajına 172 beğeni yapıldı.

Çok vurdumduymaz bir toplumda bu konu hakkında pek düşünen insan olduğunu düşünmüyorum. Nabarsak yapalım değişen bişi olmıcak gibime geliyo.
    Ne yalan söyliym. Siz yaş olarak benden büyüksünüz herşeyi benden daha iyi biliyosunuzdur. Halkımız çok duyarsız her konuda. Toplumsal olaylara çok tepkisiz kalıyo nedense.. Mesela şehit gelince haberi izlerken ''Vahh Vahh'' diyo. Haberler bitiyo dizi başlıyo kahkahalar kopuyo. Ne çabuk unutabiliyoruz bazı şeyleri. Bu basit bi örnekti. Neyse ya konuyu değiştirmeden susim en iyisi
    Konu RideMyRocket tarafından (01.02.10 Saat 10:30 PM ) değiştirilmiştir.
    Under the lights where we stand tall
    nobody touches us at all
    showdown, shootout, spread fear within, without
    we're gonna take what's ours to have
    spread the word throughout the land
    they say the bad guys wear black
    we're tagged and can't turn back

Gitar Dersi Video
    Durumu: The_Sophomore çevrimdışı
    Yer: Ankara
    Beğendiği Mesajlar: 10
    3 Mesajına 3 beğeni yapıldı.

Gerçekten güzel paylaşımınız için teşekkürler

Kimya Öğretmeni
    Durumu: Burhan çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 656
    288 Mesajına 708 beğeni yapıldı.

Ben birkaç yıl önce aldım ehliyetimi. Ehliyet almak için belirli bir süre kurslarda ders alınıyor. Bunu herkes biliyor, fakat bu tür durumlarda ne yapılması gerektiğini hiç bir kurs öğretmeni anlatmamıştır. Benim ders aldığım yerde anlatılmadı ve biliyorum ki, hiç bir kurs anlatmamıştır. Öncelikle ehliyet alacak olanların iyi yetiştirilmesi lazım, derslere ve sınavlara daha da özen gösterilmesi ve belirli bir standarda çıkartılması lazım.

Halkımız duyarsız olabilir. Biz yine üzerimize düşeni yaparız tabi ki Ama 'eğitim şart' sözü, bir defa daha kendini tekrar ettiriyor...

Yazı için teşekkürler Zeynep...

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar