Close
Giriş Bilgileriniz

6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Floyd rose köprünün kalkması

Gitar Dersi Video
    Durumu: ChangeEveryting çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

Standart Floyd rose köprünün kalkması

Arkadaşlar rg370 gitarım war bu gün tel değiştirdim kalın tel taktım tabi haliyle köprü gondol gibi havalandı arkadaki yayları sık önerilerini çoğu yerde gördüm ama işe yaramadı köprünün iki yanındaki vidalarlada mesela köprüyü indiriyorum ama yine kalkık duruyo paralel olmuyo bu sorunu düzeltmek için ne yapmam lasım yardımlarınızı bekliyorum ..

Kimya Öğretmeni
    Durumu: Burhan çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 656
    288 Mesajına 708 beğeni yapıldı.

Farklı numarada tel takmış olabilirsin. Tel numaraların farklıysa, yayları sıkacaksın. Akort ederken köprünün kalkmaması için önce telleri belli bir seviyeye kadar gerip sonra akort edeceksin...

Gitar Dersi Video
    Durumu: MetaleR_BoY çevrimdışı
    4 Mesajına 4 beğeni yapıldı.

bu sorun bendede oluyor bir türlü başa çıkamıyorum anlamıyorum
    Yer:Aydın
    Müzik Türü:Black Metal,Death Metal,Deatcore,
    Heavy Metal

Kimya Öğretmeni
    Durumu: Burhan çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 656
    288 Mesajına 708 beğeni yapıldı.

Arkadaşım, konuya yorum yazmışım önceden ama eksik olmuş, farklı numara telden kalkan köprünün tek çözümünün yayların sıkılması olduğunu düşünüyorum(yanlışım varsa düzeltin). Teller gerginken değil de biraz gevşek haldeyken yayları birazcık sıkmayı ve yeniden akort etmeyi dene, yine yüksekse işlemi tekrarla. Deneme-yanılma yolu ile dengeyi bulacaksın. Başka bir çözümü olduğunu sanmıyorum. Başıma gelmişti, aynen böyle anlattığım gibi çözdüm ben.
    Onurun da dediği gibi yaylar özelliğini kaybetmişse yayları değişeceksin. Yay gerilimi artacağı için sap düzleminde değişim olabileceğini okumuştum geçenlerde, kalitesiz bir sap varsa gitarda içe doğru eğilme olabilir. Bunlara dikkat etmek gereiyor...
    Köprüdeki vidaların bir etkisi olacağını sanmıyorum.
    Umarız faydalı olmuşuzdur...

Gitar Dersi Video
    Durumu: ufuk çevrimdışı
    Yer: istanbul
    Beğendiği Mesajlar: 22
    12 Mesajına 16 beğeni yapıldı.

arkadaki vidaları sıkmaya çekinme sonuna kada sık. gene olmazsa yayların eskimiştir değiştirme lazım yada ilave yay filan bulursan takabilirsin. bi önerim daha var yayları çapraz bağlarsanda sorunun çözülebilir ama vibrato efektinin frekansı bozuluyo bu şekildede.tabi öncelikli olarak vidaları ssıkıp akortlaman. olmazsa digerlerinden sana uygun olanı seç.

Gitar Dersi Video
    Durumu: ozzyjen çevrimdışı
    Yer: Alanya
    10 Mesajına 10 beğeni yapıldı.

2 yay kullanıyorsan 3 yap...yayları paralel baglaman daha iyidir denge acısından.çapraz baglamada yapılır ama tavsiye edilen paraleldir..floydrose un iki tarafındakı vidalar yükseklik ayarı içindir...tel değiştiriken özellikle floydrose lu gitarlarda-telleri çıkartmadan önce nutlaka floydrose sişsteminin altına bir destek konulması gerekır..tahta parcası-vs gibi zedelemeyecek birşey...sebebi floyd rose sabit kalması içindir...tek tel degiştirileceksede aynı işlem uygulanır.tel tansıyonu için..selamlar kolay gelsin...

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar