Close
Giriş Bilgileriniz

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Marcus Miller ile Workshop:

Bas Gitarist
    Durumu: Umut YENİLMEZ çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 19
    11 Mesajına 53 beğeni yapıldı.

Standart Marcus Miller ile Workshop:

Marcus Miller ile Workshop:

Gecen hafta Sali gunu idi, Station-Music in sahibi Walter den geliyordu mail ve Workshop davetiydi.
    Aslinda cok ta fazla dinlemedigim Marcus Miller in Station Music adli bass gitar magazasinda yapacagi workshop mailini aldiktan sonra kesinlikle gidilmeli gorulmeli dedim kendimce, Ogle saatlerinde orda olduk, saat 17 de planlanan workshop icin.
    Ancak Marcus o saatlerde hala Munihteki otelinde uyuyormus. Zira onu uyandirmak istemedikleri icin workshop saati 19 a alindi bizde heyecan icinde bekledik.

Sahne ve workshop mekani Station-Music adli Avrupanin En buyuk ve kalipli bas gitar magazasinin deposu idi. Son dakikada Marcus yaninda davulcu Poogie Bell ve Klavyeci Bobby Spark ile gelecegini duyunca , beklemeden dolayi mizmizlanmayi birakip iyice heyecanlanmaya basladik zira Ufak capli bir konser izleyecegimizden emin olduk. Lakin klavyeci geleceginden haberdar olmayan Walter saskinlik icinde klavye arayisina giristi, bolgede ikamet eden Bir folk grubundan apar topar bir Korg Triton tedarik edildi.
    Rodi adini bilmedigimiz bir kisi sahnede yer aldiginda ilk marcusun gitarinin ayarini yapti.( agzimiz acik kaldi zira o da en az marcus gibi slap caliyordu )

Saat 19 da Marcus ve arkadaslari sahnede belirdi, gordugum ilk andan itibaren hic tahmin edemeyecegim kadar sempatik ve guler yuzlu , mutevazi bir bas gitar devi ile karsilastik. Marcus 1.65 boylarda zayifca minyon tipli bir insan. Kiligi ve kiyafeti itibari ile Sokakta gorseniz kesin tanimayamazdiniz. Son derece duzgun kibar bir ingilizce ile konusuyordu. Sahne ilk ciktiginda bizi selamladiktan sonra bas gitar calmadan once yaptigi egzersizleri gosterdi, bunlar cogunuzun hepimizin bildigi 4 parmagi calistiran kromatik yuruyuslerdi uzunca bir sure cesitli variyasyonlarla bizlere tarif ettigi bu isinma hareketlerini ardindan ozellikle sag bilegimizin calarken bukulup kirilmamasi gerektigini ve duz olmasi gerektigini anlatti. Direkt olarak calmaya basladilar, kisa bir sure fingering ornekleri gosterdikten sonra ilp slap lerini atmaya basladi. Slap calarken elini hemen hic kaldirmiyordu ve sap manyetigi uzerindeki kopru demirini uzerinde sag elini durdurmada kullaniyordu, Perkussiv ve bastiracagi forte notalarda bu kopru demirini kullanirmis. Bizler bu vuruslardan orneklerde sergiledi.
    Gitari ile ilgili yaptigi aciklamalarda kullandigi Marcus miller bizlerin kullandigindan farksizmis.Lakin icinde kullandigi preamp in faydalarindan bahsetti. Ona gore kendi ifadesi ile:

Ben kucuktum, 13-14 yaslarinda idim o zamanlar NewYork ta bas calmak disinda bir baska isimiz yoktu, gitar ile yatar gitar ile kalkardik ve farkli stillerde calmamiz gerekirdi, bir onceki kaytitta funk daha sonra jazz calardik. Ve ayni anda bu farkli turleri tek gerceklestirebilecek gitar o zamanlar Jazz bass idi. Bu yuzden yillardir jazz bass kullarinim. Bir tane gitarim vardir. Elbette Fender bu gitar icin bana para oduyor ama ben buna inaniyorum. O zamanlarki idolumuz Stanley Clark idi ve elbette Alembik alabilcek paramiz yoktu. 19 yasinda ilk studyo da calmaya basladim. NY ve produksiyon dunyasi cok hizli bir dunyadir, zaman sinirli oldugundan gunde 2-3 ayri yerde studio kaydina girerdik. Hatta bazen kimin icin caldigimizi bile bilmezdik, sonra ogrenirdikki : Whitney Houston a calmisiz. Bu hizli trafikte amfi tasima ton bulma vs luksumuz yoktu. Direkt studyo ya girer direkt konsola basimiz baglanir onumuze konan partisyonu calardik...

Hemen her anlattigi konuda bizlere ufak bir demo gosteriyordu, calma tekniklerine gelince, Jamerson, Pastorius, Haden ve Motown ekolunden ayri ayri guzel ornekler verdi.
    Ve dediki:
    Kimse olmaya calismayin, kendiniz olun ve kendinizi calin, ayrica muzigi bas gitar yapmaz kulagimiz yapar. Dusunun( saglam bir slap darbesi atiyor gitarina) bu sesi duydugunuzda aaa! Marcus bu calan dersiniz, evet bu Marcus miller , marcus u kimse benim gibi calamaz, yanlis anlamayin elbette benden iyi calanlarda vardir, ama ben yeni bir sey yaparim marcus yine farkli bir yerde olur. Anlattigim bu, kendiniz olun kendi tekniginizi gelistirin.

Inanilmaz performans ile hemen hic bir nota hatasi duyamadik.Marcus tan vurdugu her slap darbesini tek tek isitebiliyordum. Amfi olarak Magazadan temin edilmis SWR 500 tarnsistor ve 2x10, 4x10 goliath a baglanmisti. Work shop suresince amfiye donup bakmadi bile. Rodi amfiyi ayarlarken tumunu flat ayarlamisti. Tabiki preamp ve gitar ayarlarini goremedik.

Farkli calis stillerini anlatirken , gitarin hemen her yerinden calis demolari yapti.
    Ozellikle Pastorius kismina geldiginde bizi epey guldurdu:

Pastoriusu televizyonda seyredilme sansimiz vardi birtek, o zamanlar ne dvd nde video teyp vardi, onu ilk kez seyrettigimde soyle seyler duymustum( chicken in introsunu caliyor ) kim bu dedim! Bu ne ulasilmaz garip bir calis boyle dedim, Sasirip kalmistim. Pastorius Weather Reporttan ayrildiginda Zawinul beni aramisti, zira bir basci araniyordu bende calamam onun gibi demistim ve kacmistim. Tum bascilarin yaninda onun yeri baskadir, gercekten inanilmaz bir parmak teknigi vardir.
    Marcus Miller yoneltilen sorular arasinda tel yuksekligi ve teller de vardi.

DR kullanirim, tel yuksekligi ise ne alcak ne de yuksektir, orta karar bir yukseklige ayarlidir. Alcak tel yuksekligi kolay calinir ancak gitardan cikan ses dolgun ve doyurucu degildir, yuksek set te ise dolgun bir ses cikar, calimi nispeten daha kuvvetli tuse gerektirir. Pastorius un kullandigi tel yuksekligini gorseniz sasirirdiniz ( yine bir pastorius taklidi yapiyor gulusuyoruz.) parmaklari tembelleige alistirmamak gerekli.
    Dedikten hemen sonra arkadaslari ile beraber guzel bir Donna Lee icraati yaptilar.

Preamp konusunda gitarlarinizin icindeki preamp onemlidir, bu sizin tonunuzu belirler dedi. Marcus tum gosterileri yaparken olabildigince rahatti, adeta gitar ile oyun oynadi.
    Slap tekniklerini anlatirken double pick tekniklerine yer Verdi.
    Evet bu sekilde double da olabiliyor. Sol elimizde 4 parmagimizi kullanarak ta calinabilir bu teknik, Ancak ben kullanmiyorum bu teknik te 4 parmak, 3 parmak daha az is ( guluyor ve inanilmaz bir solodaha atiyor )
    Parmak calistirma isi onemlidir. Ozlellikle 3-4 nolu parmaklar, bunlarin lifleri ayni sinirlere baglidir ve calistirilmasi cok onemli, hic bir parmak uyumamali ve bir digerinin yapacagi isi yapmamali ( 3-4 parmaklara yonelik bir baska egsersiz gosteriyor.)

Workshop sonunda imza ve iletisim faslina gecildi. Elbette bende sirami bekledim ve kendisi ile kisa bir sohbet imkanim oldu:
    Aramizda gecen kisa dialog,
    ...
    Marcus: merhaba, nasilsin
    Ozkan: iyiyim, tesekkurler cok guzel bir workshoptu! Cd ni imzalarmisin benim icin
    M: Elbette!
    M: Bas caliyorsun sanirim, ne gitar kullaniyorsun?
    O: Ben smith caliyorum, 6 telli olanindan
    M: Hmm, nasil memnunmusun bu gitardan?
    O: guzel bas gitar ancak tonlamada zorlaniyorum, cok fazla sevdigimi soyleyemem
    M: Bizde bu gitara Kilise gitari derler,( guluyor) daha cok kiliselerdeki Gospel calan orkestralarda statu icin alirlar, tonlarida yogundur. Neden Jazzbass calmiyorsun? ( bu kisimda reklam yapar gibi oldu) bir gun bir yerlerden odunc al ve dene rahat edeceksindir.aslinda cok fazla telede ihtiyacin yok zaten!
    O: ben sizin modeli degil bu yeni cikan timeline serisinden dusunuyordum.
    M:Bence isabetli olacaktir. Kendine iyi bak. Basarilar diliyorum, Hoscakal
    ...
    Beklememize ve gelmemize kesinlikle degmisti, duydugumuz ve gordugumuz bu buyuk usta hafizamdan hic gitmeyecekmiscesi kafamiza iyice yerlesmisti...
    Kalin saglicakla
    Ozkan Sunar
    22.10.2007

Not:Workshop boyunca trio olarak caldiklari eserlerin bir kismini videoya alabilme sansim oldu. Gerekli teknik konulari ve gerekli musaadeleri astiktan sonra, basarabilirsek sizler icin yayinlamak gibi bir gorusum var. ( Bu workshop Fender ve Produksiyon sirketinin sponsorlugunda yapildi!) Detaylı Resimler :http://www.station-music.de/specials...ler/index.html

Bu röportaj www.basgitarist.com sitesinden alıntıdır.

2. Umut YENİLMEZ adlı üyemizin mesajı 2 defa beğenildi.

golgeli (25.07.09), sterkasur (30.12.10)

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar