Close
Giriş Bilgileriniz

Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: el yapımı pedal yapmak

Gitar Dersi Video
    Durumu: tuncaemre çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 6
    1 Mesajına 1 beğeni yapıldı.

Standart el yapımı pedal yapmak

öncelikle konu doğru yerdemı bilmiyorum ama benim küçük bir isteğim olacak

internette bir çok sitede okuyoruz,dinliyoruz vs el yapımı pedalı yapıp kaydı gonderenlerle dolu fakat bunun nasıl yapılacagını anlatan ben hiçbir videoya rastlamadım sadece bir kaç gereksiz yazıdan başka birşey bulamadım bu işten anlayan arkadaşlar bir kaç video yapsa en azından en cok kullanılan tonlar için bir kaç video hazırlasalar çok iyi olmazmı??Bu işin mantığını anlamasak bile en azından yaptığının aynısını yaparak bir pedalı herkes yapabılir. Bence bu site bi ilki daha yapmalı paylaşmanın öncelik olduğunu göstermeli

Gitar Dersi Video
    Durumu: AlvinLee çevrimdışı
    Yer: Kadıköy
    Beğendiği Mesajlar: 19
    138 Mesajına 208 beğeni yapıldı.

Videoyla felan olacak iş değildir elektronik. Elektronik için çocukluğunu harcayıp radyo söküp takıp gençliği bitire bitire yani çocukluğunu elektrikli aletleri söküp takmakla geçen merakı olan insanlar vardır kendi kendilerine meraklarından öğrenmişlerdir.
    Lise derslerinde öğrenenler vardır. Profesyonel bir el değildiği için iyidirler genelde.
    Meslek olarak yapan vardır ustasından, babasınından, abisinden, amcasından vb. öğrenmiştir.
    Bazı insanlar vardırki kitap okuya okuya transistörün, bobinin, devrenin, lehimin ne olduğunu öğrenip anlamını çözüp anlamış insanlardır. Elektronik öğrenilir zor değildir ama uğraş ister. Bir E-Book bulup okumaya başlarsan yavaş yavaş birşeyler yapabilirsin. İlkokul defterlerinizi saklıyorsanız fen bilgisi derslerinde elektornik hakkında çok şey öğrenilirdi bizim zamanımızda basit bir devre bile yaptırmışlardı duruyorsa göz at. Bunun yanı sıra birde havya ve benzeri alet eedevatlarada ihtiyacın olacaktır ama fazla pahalı değil 1 tane havya 5 TL yi aşmaz heralde. Dediğim gibi bir e kitap bul okumaya başla çözersin zor değil ama emek isteyen bir iştir elektronik.

Yani sözün özüne gelirsek bu işe yıllarını verenler var videoyla öğrenilmez bu iş deneyerek yapılması gerek herşeyi tek tek denemen lazım baştan itibaren. Videoyu baştan sonra izleyip adımları ezberleyip tektek yapıp denemeden sonuna gelirsen hiç bir sonuca ulaşamassın.
    "Bilmeyen ve bilmediğini bilen, çocuktur : Ona öğretin
    Bilen ve bildiğini bilmeyen, uykudadır :Onu uyandırın
    Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen, aptaldır : Ondan sakının
    Bilen ve bildiğini bilen, liderdir :Onu izleyin"
    (K’ung-Fu-tzu)

Türler : Blues, Aor(Adult Oriented Rock), Heavy Metal

Gitar Dersi Video

Alıntı AlvinLee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Videoyla felan olacak iş değildir elektronik. Elektronik için çocukluğunu harcayıp radyo söküp takıp gençliği bitire bitire yani çocukluğunu elektrikli aletleri söküp takmakla geçen merakı olan insanlar vardır kendi kendilerine meraklarından öğrenmişlerdir.
    Lise derslerinde öğrenenler vardır. Profesyonel bir el değildiği için iyidirler genelde.
    Meslek olarak yapan vardır ustasından, babasınından, abisinden, amcasından vb. öğrenmiştir.
    Bazı insanlar vardırki kitap okuya okuya transistörün, bobinin, devrenin, lehimin ne olduğunu öğrenip anlamını çözüp anlamış insanlardır. Elektronik öğrenilir zor değildir ama uğraş ister. Bir E-Book bulup okumaya başlarsan yavaş yavaş birşeyler yapabilirsin. İlkokul defterlerinizi saklıyorsanız fen bilgisi derslerinde elektornik hakkında çok şey öğrenilirdi bizim zamanımızda basit bir devre bile yaptırmışlardı duruyorsa göz at. Bunun yanı sıra birde havya ve benzeri alet eedevatlarada ihtiyacın olacaktır ama fazla pahalı değil 1 tane havya 5 TL yi aşmaz heralde. Dediğim gibi bir e kitap bul okumaya başla çözersin zor değil ama emek isteyen bir iştir elektronik.

Yani sözün özüne gelirsek bu işe yıllarını verenler var videoyla öğrenilmez bu iş deneyerek yapılması gerek herşeyi tek tek denemen lazım baştan itibaren. Videoyu baştan sonra izleyip adımları ezberleyip tektek yapıp denemeden sonuna gelirsen hiç bir sonuca ulaşamassın.
    söylediklerinizde sonuna kadar cümlesi cümlesine haklısınız fakat şuda bir gerçek ki bir pedal gerçekten pahalı ama elle yapıldığı zaman maliyeti 40-50 tl arası birşey oluyor olayın mantığını öğrenmek isteyen varsa tabiki söylediklerinizi yapmalı fakat ben elektronikle ilgilenmiyorum pedalla ilgileniyorum diyenler illaki vardır ve azımsanmayacak kadar az değil bu sayı şimdi bossun bilmem ne pedalına dünya kadar para vereceğimize bilen biri adım adım anlatsa ve bizde yapmaya çalışsak sencede güzel olmazmıydı fakat tekrar söylüyorum elektroniği öğrenmek isteyenler kesinlikle sizin dediğinizi yapmalı

Gitar Dersi Video

Şöyle söyliyim videoda anlatılanları tek tek harfi harfine yaptınız ancak yinede acemiliğinizden birşeyleri çok ufak bir püf noktasını yapmayı unuttunuz yada bilmediğiniz ve dieda anlatılmayan bir yanlışı yaptınız sonuna kadar geldiniz ve pedal çalışmadı o zaman ne olacak? Benim başıam geldi bu o yüzden söylüyorum direk girilmez bu işe. Yürümeden koşmak gibi birşey bu. Pedalda 40 TL den daha az malzeme isteyenleri var o kadarda değil. o satılan pedalların özelliği işçiliği iyi endüstriye uygun güzel paketi ambalajı albenisi vb. olmasıdır. Tabiki artıları vardır ama aynı pedalı elle yapmak tabiki çok çok ucuza gelicektir ama bu işi öğrenmen lazım yoksa bu iş yatar.
    Ya o kadarda çok zor bir iş değildir yani profesyonel ol demiyorum sana çok az bir çalışmayla 9V pille çalışan cep ampli yapmışlığım vardır biraz oku kitabı öğrenirsin birşeyler o zaman yaparsın.
    (K’ung-Fu-tzu)

Gitar Dersi Video

tabiki söylediklerinde hak vardır benimki sadece bir fikirdi tecrüben var ki bu kadar direttiğine göre olmaz yapılmaz diye peki ben seni dinleyeceğim bu işi öğrenmeye çalışacağım da senden bi ricam olsa bana bi yol çizermisin önce şunları öğren sonra şunları en son bunu öğren az buçuk bilgin olur gerisi senın zekana yaratıcılığına kalmıstır diyebilirmisin veya e-book dedin onları nereden bulurum yardımcı olursan sevinirim

Gitar Dersi Video

e-book u açmak gerekirse bildiğiniz kitapların bilgisayar üzerinden okunulmasına denir .pdf uzantılıdır. ordan okuya okuya kavrayacaksın işte gitarda nasıl baştan gitarı tanıyorsan elektronikte elektrik aksamlarını malzemeleri tanıyacaksın. Bir insanın özelliklerini tanımadan nasıl bilemezsen elektroniktede malzemeleri tanımadan ne yapacağını bilemezsin. e-kitap sitesi çok bir araştır bulabilirsin.
    (K’ung-Fu-tzu)

Gitar Dersi Video
    Durumu: murusoft çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 59
    71 Mesajına 85 beğeni yapıldı.

bence gayet hoş bir öneri bence adım adım videoda anlatılırsa kimse yanlış yapmaz.Ama gelelimki bu işi yapamlar artık bildilkerini paylaşmak istemediğindenmidir yoksa bu iştem para kazanmakmıdır dertleri orası muamma.Ama şöyle bir gerçek varki elektronikten hiç anlamayan ben memory card ıma bir video sayesinde modifiye yapmışlığım vardır.Daha bir çok şeyi videodan öğrendik hatta gitarı bile.Bence pekte yapana atılacak bir öneri gibi durmuyor bu işten anlayan biri anlatırsa çok büyük paylaşım yapmış olur.
    2x 12AX7 - 2x EL84

Gitar Dersi Video
    Durumu: Kazım Can KOCA çevrimdışı
    Yer: İzmir
    Beğendiği Mesajlar: 31
    27 Mesajına 45 beğeni yapıldı.

Ben elektrik-elektronik okuyorum, AlvinLee anlattığı şeyler sizin elektronik teknolojisinde bişeylerden anlamanızdan ötüri ve bence iyi birşey. Pedalı yapmak için elektronik bilgimizin olması tabi ki bize avantaj sağlar ama video da nasıl yapılacağını anlatan kişi herşeyi ayrıntısıyla anlatırsa hata yapmazsınız.Elektronikte farkedemeyeceğiniz 1 hata örneğin diyot tek yönlü iletim yapar ve siz o diyotu olurda ters bağlarsanız devre çalışmaz ve hatta bazı böyle yanlışlarınızda devre yanar. Dolayısıyla size ayrıntılı bir şekilde anlatmazsa sırasıyla ''evet transistörü bağladık direnci, bağladık şimdi diyotu bağla'' gibi anlatırsa yanlış yapmamak elde değil.Yani pedalı yapmak için elektronik bilginizin çok fazla olmasına gerek yok hatta hiç olmasada olur ama anlatan kişi nasıl bağlayacağınızı ayrıntılarıyla anlatırsa.

Gitar Dersi Video

gitarı videoda öğreniyorsunuz ama önce videoda egzersizlere bakıyor aylarca o egzersizleri yapıyorsunuz. teknik bilgi olmadan asla başarılamaz birşeydir bu. size örnek vermek gerekirse bir inşaatçıyı sıva yaparken izlerken kolay bir iş yaptığını düşünebilirsiniz ama öyle değildir veya biz gitaristlerden örnek verelim çoğu kişi yani gitar çalmayan gitar çalmayı basit solo atmayı kolay akıcı bir şekilde yapacağını zannetmiştir ama bunun aslını en iyi biz gitar çalanlar bilir. elektronikte böyledir videodaki adamın es geçeceği milimetrik bir gerçek devrinin heba olması için büyük bir sebeptir. gitar çalmakta nasıl egzersiz varsa elektronikde deneme yapmak var deneyin ufak şeyleri ampül yapın okuyun terimleri öğrenin sonra elinize alırsınız bir şema neyin ne olduğunu o zaman gayet iyi anlarsınız. ayrıca elektronik hakkında bilgide çoğu sitede mevcut e-kitap felan bulunabilir. pedal yapım işine gelirsek o işlerle türkiyede uğraşan pek insan yok o yüzden bulamazsınız fazla kaynak ama yinede var 1-2 kaynak yabancı sitelerde çok fazla kaynak var. çoğu sitede bir sürü şema tutorial vb. vardır.
    (K’ung-Fu-tzu)

10. AlvinLee adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

Kazım Can KOCA (25.05.10)

Gitar Dersi Video

Alıntı diffeltt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben elektrik-elektronik okuyorum, AlvinLee anlattığı şeyler sizin elektronik teknolojisinde bişeylerden anlamanızdan ötüri ve bence iyi birşey. Pedalı yapmak için elektronik bilgimizin olması tabi ki bize avantaj sağlar ama video da nasıl yapılacağını anlatan kişi herşeyi ayrıntısıyla anlatırsa hata yapmazsınız.Elektronikte farkedemeyeceğiniz 1 hata örneğin diyot tek yönlü iletim yapar ve siz o diyotu olurda ters bağlarsanız devre çalışmaz ve hatta bazı böyle yanlışlarınızda devre yanar. Dolayısıyla size ayrıntılı bir şekilde anlatmazsa sırasıyla ''evet transistörü bağladık direnci, bağladık şimdi diyotu bağla'' gibi anlatırsa yanlış yapmamak elde değil.Yani pedalı yapmak için elektronik bilginizin çok fazla olmasına gerek yok hatta hiç olmasada olur ama anlatan kişi nasıl bağlayacağınızı ayrıntılarıyla anlatırsa.
    işte benim olayımda buydu zaten tamam elektronik bilgisi lazım fakat bir kişi adım adım herşeyi çok açık tane tane anlatırsa yapılabileceğini düşünmüştüm

12. tuncaemre adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

Kazım Can KOCA (25.05.10)

Sayfa 1/2 12 SonSon
Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar