Close
Giriş Bilgileriniz

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Konservatuar...

Gitar Dersi Video
    Durumu: CraftLab çevrimdışı
    Yer: İstanbul/Bostancı
    Beğendiği Mesajlar: 2
    12 Mesajına 25 beğeni yapıldı.

Exclamation Konservatuar...

Arkadaşlar aranızda Konservatuar okuyan, okumuş veya okumak isteyen varsa bizle bildiklerini paylaşabilirmi ?
    Bu konservatuar tam olarak nedir ?
    Konservatuara nasıl girilir ?
    Neler öğrenilir ?
    Mezun olunca ne olunur ?

Konservatuar okumayı düşünen arkadaşlar için çok faydalı olur. Böyle güzel bir sitede böyle bir konu olmasını istedim. Şimdiden teşekkürler.
    Eren

2. CraftLab adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

Martini (01.09.09)

MetoisT
    Durumu: SatanicaWars çevrimdışı
    Yer: dünya
    Beğendiği Mesajlar: 22
    67 Mesajına 174 beğeni yapıldı.

Konservatuar Sahne sanatları içerikli genel olarak müzik ve tiyatro konusunda egitim verilen yüksek ögretim alanı.
    Önceki sınav sistemine göre barajı aşıp Üniversitelerin Konservatuar bölüm 'ü için mülakat sınavına girersin burda bir çok konuda seni test ederler eger başarılı görürlerse alınırsın.Alındıktan sonra hangi bölüm okumak istiyorsan onun egitimini alırsın.Mezun oluncada sana kalmış ne egitimi aldıysan ona göre yerleşirsin.Örnegin müzik ögretmenligi,

Benim Yüzeysel bilgim daha bilgili olanlar açıklarsa benim içinde süper olur

4. SatanicaWars adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

Martini (01.09.09)

Gitar Dersi Video
    Durumu: Serhat çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    1 Mesajına 1 beğeni yapıldı.

TÜRK MÛSİKÎSİ DEVLET KONSERVATUARI'NIN TARİHÇESİ

Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı kurulması hakkındaki ilk resmî teşebbüs, zamanın Millî Eğitim Bakanı Ali Naili ERDEM’in 28.05.1975 gün ve 379/1269 sayılı yazısı ile başlamıştır. Bunu takîben, yine zamanın Kültür Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Emin BİLGİÇ’in 02.06.1975 gün ve 46 sayılı müsteşarlık yazısı ile Avukat Ercümend BERKER’den bir “Türk Mûsikîsi Konservatuarı Kanunu” hazırlaması istenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, “İstanbul Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı Kuruluş Yönetmeliği” 13.11.1975 gün ve 15382 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş; böylece ilk Türk Müziği Konservatuarı kurularak 03.Mart.1976’da eğitime açılmıştır. Konservatuar’ın ilk Yönetim Kurulu Üyeleri, Ercümend BERKER’in başkanlığında; Prof. Dr. Muharrem ERGİN; Cahit ATASOY, Neriman TÜFEKÇİ, Yücel PAŞMAKÇI, Cüneyd ORHON, Yılmaz ÖZTUNA, İsmail Baha SÜRELSAN ve Alâeddin YAVAŞÇA’dır.

Daha sonra, 17.08.1978’de, Konservatuar, her iki bakanlık arasında düzenlenen protokol ile Millî Eğitim Bakanlığı’ndan Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir.

03.03.1976’da kurulan İstanbul Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı, 1982 yılında YÖK kapsamına alınmış ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlanmıştır. 1982’den beri eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı “Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı (T.M.D.K.)” olarak devam etmektedir.

İTÜ Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı, kuruluş yıllarından 1987-1988 akademik eğitim yılına kadar Nişantaşı’ndaki binada (Tarihî Konak) öğretime devam etmiştir. Okulun idârî büroları ve Lisans Öncesi Hazırlayıcı Çalgı Bölümü (o zamanki adı ile Çalgı Eğitim Bölümü) bu tarihî binada bulunmakta idi. Ancak bu binanın büyük bir yangın sonucu kullanılamaz hale gelmesinden sonra, İTÜ Maçka Kampüsü’nde yer alan Konservatuar Lisans öğrencilerinin eğitimini sürdürdüğü binalara taşınmıştır ve eğitimine halen bu binalarda devam etmektedir.

İTÜ Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı, Türkiye’de kurulmuş ilk Türk Mûsikîsi Konservatuarı olmanın sorumluluğu ve bilinci içerisinde, kendisinden sonraki oluşumlara örnek olmaya devam etmektedir. Kendi kültürel geçmişinin bütün zenginliklerini içinde barındıran müziğini iyi bilen, Batı Müziği ile gerekli ilişkiyi kurmuş ve dünyada var olan müziklerden haberi olan, müziği sanatsal değerinin yanında bilimsel bir inceleme alanı olarak da kabul eden, sanatına, kültürüne hakim, uluslararası platformda benzerlerine örnek teşkil edecek mezunlar vermek başlıca hedefleri arasında yer almaktadır. Özgünlüğünü ve tarihsel değerlerini korumanın yanı sıra Türk Müziği’ni dünyaya tanıtmak, sanatsal ve bilimsel bir bakış açısı ile geliştirmek, bu doğrultuda öğrencilerini eğitmek temel amaç ve görevlerindendir.

KONSERVATUAR NEDİR?

Konservatuar / Konservatuvar

Frn. Conservatoire, İtal. Conservatorio, İng. Conservatory

Konservatuarların Kısa Tarihçesi:

Tarihte, müzik eğitimi veren ilk konservatuarlar, XVI. Yüzyılda Napoli, Venedik ve Palermo’da açılmışlardır. Daha sonra bunları; XVIII. yüzyılın sonu ile XIX. yüzyılda Paris (1795), Bologna (1804), Milano (1808), Prag (1811), Brüksel (1813), Floransa (1814), Viyana (1817), Varşova (1821), Londra (1822), Lahey (1826), Madrid (1830), Lizbon (1833), Cenevre (1835) ve Leipzig’de (1843) kurulan büyük konservatuarlar izlemiştir.

Türkiye’de ise; 1917 yılında açılan ve Cumhuriyet’in ilanından sonra yeniden düzenlenerek İstanbul Belediye Konservatuarı adını alan Dârülelhan, Türkiye’nin ilk konservatuarı sayılabilir.

Cumhuriyet Dönemi’nin kurulan ilk konservatuarı ise; 1924’te açılmış olan Mûsikî Muallim Mektebi’nin bir uzantısı olan; Ankara Devlet Konservatuarı’dır. Daha sonra 1971’de İstanbul’da, 1958’de İzmir’de Devlet Konservatuarları kurulmuştur.

1976 yılında ise; İstanbul’da, Türkiye’deki ilk Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı olarak okulumuz kurulmuştur. 1980’li yılların ilk yarısından itibaren, okulumuz ve misyonunu örnek alan Türk Mûsikîsi Konservatuarlarının sayısı artmıştır.

işine yararmı bilmem ama bende biyerden buldum
    Konu Serhat tarafından (08.04.09 Saat 03:27 PM ) değiştirilmiştir.

Gitar Dersi Video
    Durumu: Hi jazz çevrimdışı
    Yer: istanbul

Alıntı CraftLab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar aranızda Konservatuar okuyan, okumuş veya okumak isteyen varsa bizle bildiklerini paylaşabilirmi ?
    Neler öğrenilir ?
    Mezun olunca ne olunur ?

Konservatuar okumayı düşünen arkadaşlar için çok faydalı olur. Böyle güzel bir sitede böyle bir konu olmasını istedim. Şimdiden teşekkürler.
    her okulda farklı bi sınav sistemi uygulanılıyor genel olarak müzik bilgin kulagın ve enstrumana hakimiyet sınavları olmakta kulak için piyanoda tek ses çift ses ve dört veya daha fazla sesi basıyo sen ayırt ediyon ve söylüyosun,çaldıgı bişeyin nota degerlerini belirliyosun,diktesini yapıyosun.girmek zor olan kısmı giripte hiç bişiyden haberi olmayan mezun dolu
    Konu Hi jazz tarafından (18.04.09 Saat 03:15 AM ) değiştirilmiştir.

Gitar Dersi Video
    Durumu: I3u4k çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 192
    7 Mesajına 8 beğeni yapıldı.

Bilgili olan biri kesin birşey söyleyebilir mi tam yaşımdayım güzel sanatlar lisesine girebilriim.normal liseye mi gitmeliyim güzel sanatlar ordanda konservatuar mantıklı geliyo bana müzik ile ilgili birşeyler okumak ama cok alakasız bir müzik olarakta geliyor... sonuçta cok farklı bi müzik yapıcam konservatuar eğitimim olmasada ilerde iyi bi yerlerde olabilir miyim ?

Gitar Dersi Video
    Durumu: alper_kilic çevrimdışı
    Yer: Kocaeli
    Beğendiği Mesajlar: 1
    5 Mesajına 8 beğeni yapıldı.

olabilirsin tabikide eski blues sanatçıları konservatuar mı okudu veya okadar uzaklara gitmeyeleim Aşık Veysel bağlama çalmayı beste yapmayı eğitim alarak mı öğrendi konservatuar okuyup trtde hani arkada ne çaldığı belli olmayan gitaristler var ya onlardan da olabilirsin veya kendi tarzını belirleyip farkta yaratabilirsin bu kişiden kişiye değişir ama başka liselere gidip başarılı olamıyacağını düşünüyosan git

Gitar Dersi Video
    Durumu: beckham_7 çevrimdışı
    5 Mesajına 21 beğeni yapıldı.

Alıntı CraftLab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neler öğrenilir ?
    Mezun olunca ne olunur ?

işin pratigini deil de teorigini ogrenmek istersen git derim yoksa bulasma
    MÜZİK,ERKEKLERİN KALBİNİ ALEVLENDİRMELİ,KADINLARIN İSE GÖZÜNÜ YAŞARTMALIDIR...

Gitar Dersi Video
    Durumu: uzak dur çevrimdışı
    Yer: antalya
    Beğendiği Mesajlar: 3
    9 Mesajına 37 beğeni yapıldı.

içimde kalan ukde...
    Konu uzak dur tarafından (29.07.09 Saat 02:04 AM ) değiştirilmiştir.

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar