Close
Giriş Bilgileriniz

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Altered Scales (superlocrian)

Gitar Dersi Video
    Durumu: jarzombek çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 5
    4 Mesajına 8 beğeni yapıldı.

Standart Altered Scales (superlocrian)

Altere scale ler konusunda anlatım bulmak biraz zor olduğundan, bu konu hakkında bir başlık açmak iyi olur diye düşündüm. Neyse, konuya gelirsek 'altere scale'leri genelde jazz - fusion türlerinde fazlasıyla duyarız. Mesela, jazz dinlerken kulağımıza daha bir farklı tınlayan 'bu adam nereden çalıyor burada acaba' deyip, bildiğimiz modlara da benzetemediğimiz modlar muhtemelen buradan geliyordur.

Genel olarak bahsedecek olursak, superlocrian (alt scale) formülü;

1/2,T,1/2,T,T,T,T şeklindedir ve dominant 7 li ler üzerine çalınır.

Hangi dominant 7 liler üzerine çalınır?

Örneğin 12 bar, ton A blues

A7 A7 A7 A7
    D7 D7 A7 A7
    E7 D7 A7 E7

burada ki 9 ve 12. akorlar E7 yani alt scale E Superlocrian;
    E F G Ab Bb C D E
    F melodic minöre de denk geliyor.

nereden geliyor?
    superlocrian melodic minor kalıbının 7. basamağıdır. Bildiğimiz major kalıbın 7. basamağına da locrian deniyordu bunada superlocrian denilmiş.

melodik minor nedir?
    melodik minor, armonik minor küçük bir adaptosyona uğramış halidir ama hissiyatı tamamen farklıdır. Bilindiği gibi armonik minor normal minor gamın 7. basamağını diyez yaparak elde edilir. Melodik minor de ise, hem 6. hem de 7.basamak diyez yapılır. Dereceleri ise şöyle isimlendirilir;

I.melodic minor II.dorian b2 III.lydian #5 IV.Lydian dominant V.mixolydian b6 VI. Aeolian b5 VII. Superlocrian

Superlocrian ı bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım. Benim iyi bilmediğim bi konu olduğu için başlık açma gereksinimi duydum, hatalar eksikler varsa, düzeltirseniz makbula geçer, ya da elinde geniş bir anlatımı olan varsa ve paylaşırsa daha da iyi olur.
    Konu jarzombek tarafından (14.06.10 Saat 01:09 PM ) değiştirilmiştir.

2. jarzombek adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

Altay Dağlı (03.11.10)

Gitar Dersi Video
    Durumu: natlaozy çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 1
    1 Mesajına 1 beğeni yapıldı.

Alıntı jarzombek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    I.melodic minor II.dorian b2 III.lydian #5 IV.Lydian dominant V.mixolydian b6 VI. Aeolian b5 VII. Superlocrian
    Jarzombek tebrikler çok güzel bir konu açtın. Melodik minör dereceleri güzel aktarmışsın .Verdiğin bilgilere teşk ve ilave olarak şunu paylaşmak istiyorum.Belki işine yarayan arkadaşlar çıkar.

Dediğin gibi gibi herhangi dominant 7'li akora hatta 7#9 (Hendrix akoru) güzel uyum sağlıyor.

Formül : 1 b9 #9 3 b5 b7

C Melodik minör gama göre derecelerin akorlarını göstermek istiyorum.
    I.Cm7 II.Dm7 III.Eb7#5 IV.F7 V. G7 VI.Am7b5 7.Bm7b5

Hata varsa uyarın ve bu konuyu burda bitirmeyelim Arkadaşlar..)
    Konu natlaozy tarafından (03.11.10 Saat 10:29 AM ) değiştirilmiştir.

4. natlaozy adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

Altay Dağlı (03.11.10)

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar