Kromatik deyince aklımıza gelen, genel olarak yarım seslik incelme yahut kalınlaşmadır. Kromatiklerin kullanımı çok geniş bir konu ama ben gitarda belli bir seviyeye gelmiş biraz da jazz a ilgi duyan arkadaşlar için çok küçük bir giriş konusu açmak istedim.

Kromatik fikirleri şu ana kadar bildiğimiz modlara uygulayabiliriz yani, o modda basılmaması gereken notaları kullabiliriz. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta o notaların scale in neresinde ve hangi akorlar üzerine çalarken kullanılması gerektiğini bilmek. Yani kalıpların dışına çıkabilmek için o kalıpları çok iyi bilmek gerekiyor felsefesi buralarda devreye girmeye başlıyor.

Genelde bu tip fikirler 7 li, 7b5li, 7b9 vs akorlar üzerine çalınır. Kromatik fikirleri kullanırken vurgulanan notada çok önemli, biraz kulak ve tecrübeye bağlı gelişen birşey.

B locrian ın kromatik fikirlerle kullanımı hakkında küçük bir örneği paylaşıyorum. Jazz a meraklı gitarist arkadaşların gayet iyi bildiği bir sitedir.

http://www.jazzguitar.be/chromatic_scale_exercise.html

Sonuç: Vurgulanan notalara ve akorlara dikkat ederek bu egzersizi çalışırsak, bu yaklaşımı tüm modlarda uygulayıp tarzımızı zenginleştirebiliriz.

Not: Genelde bütün egzersizleri çalışırken örnekteki kalıbı çalıştıktan sonra onu aynen çalmaktan ziyade, verdiği fikri benimseyip tarzımızın içine yedirmeye çalışmak gelişimi hızlandıracaktır.

Kolay gelsin.