Close
Giriş Bilgileriniz

7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: pena kullanımı

Gitar Dersi Video
    Durumu: Emre çevrimdışı
    Yer: Istanbul
    Beğendiği Mesajlar: 215
    79 Mesajına 232 beğeni yapıldı.

Standart pena kullanımı

herkese merhabalar.
    benim aklıma birşey takıldı.
    bir dersde egzersiz vardı 12-0-0-0-7-0-0-0-8-0-0-0... diye giden işte bu ve bunun gibi tek notalara hangi parmakla basmalıyız. mesela ben 1. parmak ile basıyorum doğrumudur.

konu açmışken bir soru daha sorayım
    ben ritim atarken penayı kalem gibi tutuyorum -p penanın üzerinde i ve m ortalı şekilde pena altında- diğer türlü pena elimden kayıyor , ince pena ile denedim ama yine de kayıyor ; solo çalarken ise bir problem olmuyor kalın pena kullanıyorum ve p-i arasında tutuyorum. hız açısından bir problem yaratır mı ? p-i ye mi alışmalıyım yoksa nasıl rahat ediyorsan öyle mi tutmalıyım ?

şimdiden teşekkürler.
    kendinize iyi bakın.
    saygılar...

Gitar Dersi Video
    Durumu: daglien çevrimdışı
    Yer: somewhere in time
    Beğendiği Mesajlar: 2
    1 Mesajına 1 beğeni yapıldı.

1. soru için; Tam emin değilim, çünkü ince bir mevzu ama yinede yardımcı olmaya çalışayım. Tek bir nota basacak olsaydın sanırım hangi parmağı kullanacağının bir önemi yoktu. Ama nota gidişatını biliyorsan belli bir mantığı var bu işin. Elini en rahat şekilde çalabilecek şekilde kullanacaksın parmaklarını. Örneğin yukarıdaki egzersize 4. parmakla başlayıp 1'e geçilir, son olarak 2 ile bitirilebilir.

2. soru için ; Kesinlikle kalın pena kullan, ister elektro, ister akustik, klasik gitar, ( ritim, solo fark etmez ). Bu hem gelişmeni sağlayacaktır, hem de sesler daha iyi çıkmaktadır bu penalarda. Pena olarak da piyasada 1-1.5 TL arasında değişen uygun fiyatlarıyla en ucuz ama en iyileri olan ibanez'in penalarını kullanmanı tavsiye ederim. Aşağıdaki linkteki resimde yer alan en alttaki penalardan bahsediyorum.

http://www.hizliresim.com/2009/1/13/1708.jpg

Saygılarımla, umarım bilgiler açıklayıcı olmuştur. Son olarak; ne yaparsan yap, et ama Marty Freedman gibi tutma penayı
    Konu daglien tarafından (13.01.09 Saat 11:16 AM ) değiştirilmiştir.
    " Sende hep hikayeler, ben hayatın çilesini ördüm. "

Gitar Dersi Video
    Durumu: byrogue çevrimdışı
    Yer: İNÖNÜ
    Beğendiği Mesajlar: 25
    18 Mesajına 37 beğeni yapıldı.

Bu konuda cevap vermek belki bana düşmez ama derstede dikkat ettiysen selim hoca tek parmakla yapıyor hatta arkadaşlarınıza hava atın yazısından sonra tek parmağıyla bir alttan birde üstten basıyor perdelere hızlı bir şekilde , akşama en kesin ve doğru cevabı alırsın beklemeye devam =))

unutmadan alıştırma ;

12-0-0/7-0-0/8-0-0/5-0-0/7-0-0/3-0-0/5-0-0/2-0-0
    ArDa

Yol dağlıyor gözümü bak ...
    Ağlasamda bu bende ki zehir kadar sarhoş ...
    Bu nehir gibi akan sular ne çok olur bu gözlerde yaş ...
    Tadı yok çooook zor ......

Gitar Dersi Video
    Durumu: | Selim IŞIK | çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 1.236
    1.057 Mesajına 5.376 beğeni yapıldı.

o egzersiz 2. parmakla yapılıyor.penayı p ve i parmağınızın arasında tutmalısınız.ve pena dik olmalı.ilk derslerdede anlatıyorum konuyu. evet marty gibi tutmayın sakın
    https://www.youtube.com/watch?v=__-tXk2oGvw

Özel mesajla genel sorular sormayınız. Sorunuz daha önce cevaplanmış olabilir veya videolarda bahsedilmiş olabilir. Öncelikle araştırın. Eğer bulamazsanız ilgili bölüme yeni başlık açın. Açtığınız başlığın linkini özel mesaj olarak bana atın ki o cevaptan bütün G.D.V faydalansın.

NEDEN İSTERKEN DENİZSİNİZ VERİRKEN DAMLA.

Gitar Dersi Video
    Durumu: Emre çevrimdışı
    Yer: Istanbul
    Beğendiği Mesajlar: 215
    79 Mesajına 232 beğeni yapıldı.

teşekktürler selim hocam.
    peki kalem gibi tutsam ne kaybederim ? hız vs. ?
    p-i arasında tutarken elimden kayıyor ne yapmalıym ?
    Konu Emre tarafından (13.01.09 Saat 05:34 PM ) değiştirilmiştir.

Gitar Dersi Video
    Durumu: CraftLab çevrimdışı
    Yer: İstanbul/Bostancı
    Beğendiği Mesajlar: 2
    12 Mesajına 25 beğeni yapıldı.

Aynı şey benim içinde geçerli idi. bende iki parmağım ile tutamıyodum sürekli kayıyodu. En basit alıştırmadan başladım iki parmak ile tutmaya, 2-3 gün çalıştım şimdi hep 2 parmak. Selim hocanın ilk egzersizlerini çalış iki parmakla, elin terleyince ellerini ve penayı sabunla yıka, iyice kurla ve devam et. sıkılana kadar 3-4 saat günde kas.

Gitar Dersi Video
    Durumu: | Selim IŞIK | çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 1.236
    1.057 Mesajına 5.376 beğeni yapıldı.

craftlab güzel bilgiler vermiş.bi eklentide ben yapayım.üzeri pürüzlü penalar mevcut,onlardanda edinip kayma problemini aza indirebilirsiniz ama bir problemi çözmenin en iyi yolu problemin ne olduğunu tam bilmekten geçer.daha sonrada bertaraf etmek için bolca egzersiz yapmalısınız.pena ve gitar tutuşu dersleri videolarda var.ilk videolara bakınız.
    https://www.youtube.com/watch?v=__-tXk2oGvw

Özel mesajla genel sorular sormayınız. Sorunuz daha önce cevaplanmış olabilir veya videolarda bahsedilmiş olabilir. Öncelikle araştırın. Eğer bulamazsanız ilgili bölüme yeni başlık açın. Açtığınız başlığın linkini özel mesaj olarak bana atın ki o cevaptan bütün G.D.V faydalansın.

NEDEN İSTERKEN DENİZSİNİZ VERİRKEN DAMLA.

8. | Selim IŞIK | adlı üyemizin mesajı 2 defa beğenildi.

acemiii (10.10.09), berqerol (12.07.09)

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar