Close
Giriş Bilgileriniz

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Türk Müziğinde Gam Olayı??

Gitar Dersi Video
    Durumu: gosgomik çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 0
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

Standart Türk Müziğinde Gam Olayı??

NOT: Selim hoca ile onun ziyaretçi defterinde geçen diyalogumuzdur.

hocam selam.benim gamlarla ilgili bi sorum olacak.ama daha önce bi teşekkür etmek istiyorum.önceden nette bulduğum akorlar yanlış geliyordu galiba kulağım biraz iyi şimdiyse gamlar dersinizi izledim ve herşey daha güzel artık şarkıların karar seslerini buluyor ve kendim akorlarını bulabiliyorum.daha da önemlisi hep bu işin mantığını merak ederdim onu öğrendim çok mutluyum.çok sağolun.
    geliyorum soruma.bi bestem var ama bi türlü gamını bulamıyorum.karar sesim si ve şarkıda fa'lar diyez ama do'lar değil.Bm gamına göre do'lar da olmalı.şimdi burada durum nedir hocam?şarkının gamı Bm olacak da geçen tüm do'lar arızalı olarak naturel do mu olacak?yoksa tamamen yanlış bir yolda mıyım?ne yapmalı nasıl düşünmeliyim.bi de malum bizim müzikte birçok hicaz şarkı var.si bemol, do diyez oluyor.bunlar nasıl olacak?galiba herşey batı ile bizim müziğin farkından.acaba batıda hiç hicaz şarkı yok mu?ya da yoksa onlar kaybeder de biz bizim hicaz şarkıların akorlarını nasıl çıkaralım hocam?

Alıntı selimışık Nickli Üyeden Alıntı
    faydalı olduysak ne mutlu. önümüzdeki derslerde bu merak ettiğin konulara geçicem.ama ön bilgi olsun diye hemen söyleyeyim senin şarkının gamı türk müziğinde kürdi dediğimiz batı müziğinde(modal müzikte)phyrgian denilen gam ve bizim müziğimizdeki şarkıların yarısından çoğunu seninde söylediğin hicaz ve kürdi gamları oluşturur.yani çok önemlidir.peki kürdi gamı nasıl elde edilir. çok basit minör gamın 2. sesine bemol korsun sana kürdi gamı oluverir. dikkat edersen senin gamındada öyle olmuş C# bemol alınca C naturel oluvermiş. Bm kürdi gamında B C D E F# G A B notaları olur.akıllı öğrencilerimiz aynı zamanda bunun Em gamıyla aynı olduğunu dolayısiyle alabilecekleri akorlarında Em gamıyla ortak olduğunu hemen göreceklerdir.hicaz için dersleri bekle. ayrıca bu soruyu benim cevabımla birlikte gamlar bölümüne kopyalarsan,bir çok insan faydalanır.

Kimya Öğretmeni
    Durumu: Burhan çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 656
    288 Mesajına 708 beğeni yapıldı.

Eklediğin için çok teşekkür ederim. Bunları bende merak ediyordum ama sormak aklıma gelmemişti. Tekrar teşekkür ederim...

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar