Close
Giriş Bilgileriniz

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Dombıra eski oğuz- hun çalgısı

Gitar Dersi Video
    Durumu: joelucifer çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 17
    3 Mesajına 3 beğeni yapıldı.

Standart Dombıra eski oğuz- hun çalgısı

evet arkadaşlar bu enstrumana yeni rastladım adı dombra çok gaz birşeye benziyo. gitarın bağlamanın bu aletten türediğine dair söylentiler var ne kadar doğru bilemeyeceğim.

alet(enstruman) 2 adet bağırsaktan yapılmış telden uzun bir saptan oluşuyor.

güzel bir örneği:

http://www.izlesene.com/video/amator...urkusu/2298453

hikayesine gelince:

(tamamen alıntıdır)

zamanın birinde mutlu mesut bir hanlık varmış. halk pür neşe bir modda durmaksızın eğlenirmiş. dört telli dombra çalar, dans eder keyiflerine keyif katarlarmış. günlerden bir gün han'ın tek oğlu halkı huzursuz eden bir hayvan sürüsünü avlamaya çıkmış. aradan geçen üç güne rağmen geri dönmemiş, arama ekipleri kurulmuş heryere bakılmış edilmiş lakin bir türlü bulunamamış. aslında bulunmuş fakat hayvanlar tarafından parçalandığı için bedenini alıp götürememişler, hakanlarına haberi vermeye kimsenin büzüğü yemediği içinde ağızlarını açamıyorlarmış. han da oğlunun öldüğüne bir türlü inanamadığı için bana oğlumun ölüm haberini getirenin ağzına kurşun döktüreceğim diye ferman eylemiş.

halk, yas ilan edilsin ve oğul yaad edilsin diye hükümdarlarına haber etmek istiyormuş fakat bunu çıkıp söyleyebilecek bir gönüllü bulamamışlar. gençlerden birisini kaybetmemek için halkın en yaşlısını seçmişer. yaşlı adam bir dombra üstadı imiş. o da ne yapsam etsem de şu kurşun işine bulaşmadan anlatsam diye günlerce debelenmiş durmuş ve sonunda içli bir beste yapmış. hakanın karşısına geçip acı notaları tıngırdatmaya başlamış. öyle güzel çalıyormuş ki ağzıyla söyleyemediklerini notalarla dile getiriyormuş. hakan mesajı almış, sinirinden yaşlı müzisyenin yakasına yapışmış ve bana oğlumun ölüm haberini verenin ağzına sıcak kurşun döktüreceğimi ferman etmiştim, şimdi getirin kurşunu demiş. bu sırada yaşlı adam bu benim suçum değil ben söylemedim, herşeyi dombra söyledi demiş. hakan adamı haklı bulmuş ve kurşunun dombraya dökülmesinde karar kılmış. ortasına dökülen sıcak kurşun dombranın iki telini almış götürmüş ve tam ortasına bir delik açmış. o gün bugündür bu alet iki telli ve ortası delik olarak kullanılırmış.

bunu neden mi yazıyorum, ne bileyim ilginç geldi hikayesi. sizde bildiğiniz ilginç enstrumanları yazın.

2. joelucifer adlı üyemizin mesajını beğenen kullanıcılarımız:

Serkan Bölücek (20.07.10)

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar