Close
Giriş Bilgileriniz

6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Notalarını bilmediğimiz şarkının tonunu bulmak

Gitar Dersi Video
    Durumu: Zalimus çevrimdışı
    Yer: Corpus Christi, TX
    Beğendiği Mesajlar: 164
    44 Mesajına 59 beğeni yapıldı.

Standart Notalarını bilmediğimiz şarkının tonunu bulmak

Öncelikle konuyu açacak en uygun yerin burası olduğu zannıyla buraya açtım. Uygun değilse modlardan değiştirilmesini taleb ediyorum. Kusura bakmasınlar.

Soruya geçelim. Mesela ritm gitarlı, davullu, baslı bir şarkı var. Burada biz de doğaçlama yapacağız. Nota yok, ilk defa duyuyoruz şarkıyı. Bunun tonunu anlamak için ayrı ayrı basılan akorları tanıyabilmek mi gerekir? Eğer öyle ise bu akorları tanıyabilmenin kolay bir yolu var mıdır? Yoksa yolu yordamı nedir?

Bir de mesela ritm gitar yok. Burada akorları nasıl anlayacağız?

İlgilenen herkese teşekkür ederim.

Saygılar...

Gitar Dersi Video
    Durumu: | Selim IŞIK | çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Beğendiği Mesajlar: 1.236
    1.057 Mesajına 5.376 beğeni yapıldı.

Alıntı Zalimus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle konuyu açacak en uygun yerin burası olduğu zannıyla buraya açtım. Uygun değilse modlardan değiştirilmesini taleb ediyorum. Kusura bakmasınlar.

Soruya geçelim. Mesela ritm gitarlı, davullu, baslı bir şarkı var. Burada biz de doğaçlama yapacağız. Nota yok, ilk defa duyuyoruz şarkıyı. Bunun tonunu anlamak için ayrı ayrı basılan akorları tanıyabilmek mi gerekir? Eğer öyle ise bu akorları tanıyabilmenin kolay bir yolu var mıdır? Yoksa yolu yordamı nedir?

Bir de mesela ritm gitar yok. Burada akorları nasıl anlayacağız?

İlgilenen herkese teşekkür ederim.

Saygılar...

Bu dediklerini yapınca müzisyen oluyorsun zaten. 100 ders hazırladım,bunları yapmanızı sağlamak için. bilmeniz gereken bir dolu şey var. gam bilmek gerek,akor kurulumu ve içindeki sesleri ve gamların alabileceği akorları bilmek gerek,eğer daha klavyedeki notaları bulurken bile tökezliyorsak yolun başındayız demektir.ilk derslerden itibaren tekrar etmek gerekir.
    mesela bir şarkı var akorlar Em G D C Em bu bariz bir şekilde Em dür ve soloda çalınacak notalar bellidir.doğru çalışmak,bol pratik yapıp deneyim kazanmak gerek.
    https://www.youtube.com/watch?v=__-tXk2oGvw

Özel mesajla genel sorular sormayınız. Sorunuz daha önce cevaplanmış olabilir veya videolarda bahsedilmiş olabilir. Öncelikle araştırın. Eğer bulamazsanız ilgili bölüme yeni başlık açın. Açtığınız başlığın linkini özel mesaj olarak bana atın ki o cevaptan bütün G.D.V faydalansın.

NEDEN İSTERKEN DENİZSİNİZ VERİRKEN DAMLA.

3. | Selim IŞIK | adlı üyemizin mesajı 2 defa beğenildi.

Anonimx (21.07.10), Zalimus (21.07.10)

Yasaklı
    Durumu: rapidhacker550 çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 5
    10 Mesajına 11 beğeni yapıldı.

ders 25 mi 26 de notaları klavyede notaları bulmak var onu izle

Gitar Dersi Video
    Durumu: br0k3n19 çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 10
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

Çok uğraş gerektiren bir şey bu iş aradaşım. Selim hocamızın da dediği gibi bunu yapınca müzisyen oluyosun zaten. Aslında yapılamayacak bir iş değil zaten. Atamızın da dediği gibi tek bir şeye ihtiyacımız var "çalışkan olmak". Çalışınca hepsi gelir arkadaş. İyi çalışmalar...

Gitar Dersi Video
    Durumu: Zalimus çevrimdışı
    Yer: Corpus Christi, TX
    Beğendiği Mesajlar: 164
    44 Mesajına 59 beğeni yapıldı.

Soruyu biraz daha açayım. Çalanı görmüyoruz ( mesela backing track ), Şarkının notalarını bilmiyoruz. Çalan akorları anlamanın tek yolu kulak aşinalığı mıdır? Kulak aşinalığını geliştirmek için nasıl müzik dinlemek gerekir?

Saygılar...

Gitar Dersi Video
    Durumu: br0k3n19 çevrimdışı
    Beğendiği Mesajlar: 10
    0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

Şunu ya da bunu dinle demek yanlış olur elbette ama kötü bi parçanın bile (yani götü derken sevmediğimiz anlamında) dinlemek sana bir şeyler kazandırabilir. Ama armoniyi öğrenmek gerçekten önemli. Kulağının aşina olması da var elbette ki zaten bunu da çalışarak ve dinleyerek elde edebilirsin

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar