Close
Giriş Bilgileriniz

4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Gitar Hakkında Kafama Takılanlar

 1. #1
  Gitar Dersi Video
  Durumu: Piyanistanbul çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Jan 2015
  Yaş: 31
  Mesajlar: 7
  Beğendiği Mesajlar: 2
  0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

  Standart Gitar Hakkında Kafama Takılanlar

  Selam arkadaşlar daha önceden 2 ay kadar gitar üzerinde ugrasmıslıgım var. ama iş güc spor derken vakit ayıramadım pek ve sonra gitarı kaldırdım bir köşeye. şimdi tekrardan canlı bir enstruman çalmak istiyorum. hali hazırda zaten 10 yıldır felan klavye çalıyorum. elimde akustik gitar ve seneler önce 250 tl ye almıstım yurtdısından gelmişti. gitar farklı katagorilere ayrıldıgı için seçim yapmak zor. elimdeki akustik gitar ama benim gönlüm klasik gitarda. şuanda alamam akustik gitarı satmakta istemiyorum pek sebebi akustik gitarda farklı yerlerde daha güzel geliyor tınısı. asıl soru şu akustik gitarı parmak ile çalabilirmiyiz ? penaya alışsam klasik gitara geçtigimde parmakları kullanamayacam. klasik gitara alışsam bu sefer pena olmayacak. ilerde bir elektro gitar düşünsem sıkıntı. bende akustik gitar ile parmakla çalınabilirse klasik gitara geçince sıkıntı yaşamam bir müddet sonrada pena egzersizleri yaparak onada alısırım diye düşünüyorum. eger akustik gitar parmakla çalınabilir derseniz akustikle başlayacam. yoksa biraz bekleyip klasik gitar alıcam. selim hocanın derslerini izledim.ama akustik gitar veya elektro üzerine agırlık verilmiş. internetten tam olarak parmakların nasıl kullanılacagı ile tam bilgi yok. tele vurdugumuzda parmagın etli kısmımı yok direk tırnagın mı temas etmesi gerekiyor ? mesela ince mi telini çekiyorum parmak bir üstteki si telinede vuruyor bu normal mi yoksa vurmamasımı gerekiyor ?

 2. #2
  Gitar Dersi Video
  Durumu: kskksk çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Mar 2011
  Yer: karşıyaka
  Yaş: 29
  Mesajlar: 1.613
  Beğendiği Mesajlar: 130
  300 Mesajına 355 beğeni yapıldı.

  Standart

  Şimdi çok genel bir cevap ve belkide biraz yanlış bir cevap vericem ancak..İster klasik ister akustik ister elektro..Öyle durumlarda öyle şarkılar geliyor elektroda bile penasız yada akustikte penasız çalman gerekiyor..Kesin bir şart yok ki elektro ve akustik pena ile çalınsın biraz da yaptıgın işe ve müziğe ve tarza göre değişir..Klasik gitar klasik müzik yapmak için vardır ve parmakla çalınır evet..Ancak akustik gitar nota dizilimi de aynı oldugu için onuda pek ala alıp el ile çalıp klasik müzik yada ne istersen yapabilirsin..Bunu elektro gitar ile bile yapabilirsin..Kendini bir şeye şartlama sadece..

 3. #3
  Gitar Dersi Video
  Durumu: Piyanistanbul çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Jan 2015
  Yaş: 31
  Mesajlar: 7
  Beğendiği Mesajlar: 2
  0 Mesajına 0 beğeni yapıldı.

  Standart

  teşekkür ederim.her gitarın yeri apayrı belli bir müzik tarzım yok ondan dolayı zaten hangi gitar nasıl yapmalıyım pena parmak gibi sıkıntılar yaşıyorum. mesela elektro gitarda blues soloları çok severim. ayrıca wah wah efekti ile calınan altyapılar acayip hoşuma gider. klasik gitarda flemenko tarzı ritimer özellikle 2-4 ler çok hosuma gidiyor. akustik gitarın tonu başka mesela. hani rock dinlerim sabit bir müzik tarzım var desem akustik gitar veya elektroya sarılcam ama öyle degil işte şuanda apoyando çalısıyorum ama her vurusumda farklı tonlar çıkıyor akustikte mesela i parmagında daha tiz çıkarken m parmagında daha boguk çıkıyor. klasik gitarda denedim fark olmuyor tellerin naylon olmasından kaynaklanıyor sanırım.

 4. #4
  Gitar Dersi Video
  Durumu: tarık özgen çevrimdışı
  Üyelik tarihi: Aug 2013
  Yaş: 21
  Mesajlar: 198
  Beğendiği Mesajlar: 85
  40 Mesajına 41 beğeni yapıldı.

  Standart

  Akustik gitarı da parmaklarını kullanarak çalabilirsin niye çalamayasın. Tıpkı klasik gitar çalıyormuş gibi çalarsın daha sonra klasik gitar edindiğinde de yabancılık çekmemiş olursun. Akustik gitarın telleri metal, klasiğin naylon olduğundan belki biraz farklı gelir çalımı tabii ama alışamayacağın kadar olmaz diye düşünüyorum
  ''Zorlanıyorsanız doğru yoldasınız'' SELİM IŞIK

Gitar Dersi Video
Selim IŞIK ile Gitar dersi videoları, gitar akorları, gitar tabları, gitar kursu ve müzik forumu.
Sosyal Platformlar